Çocuğunuza ayakkabı seçerken dikkat etmeniz önerilen 18 püf noktası!

İlk ayakkabısını doğru seçmeniz, çocuğunuzun ayak sağlığı ve gelişimi açısından büyük önem taşımaktadır.

İlk ayakkabısını doğru seçmeniz, çocuğunuzun ayak sağlığı ve gelişimi açısından büyük önem taşımaktadır. Medical Park Bahçelievler Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Doğan, çocuğunuza ayakkabı seçerken dikkat etmeniz gerekenleri anlattı.

Çocuğunuz 2 yaşına kadar çıplak ayakla bassın!

Önce ve sonra yürüyenler olsa da çocukların büyük bir çoğunluğu 12 aylıkken yürümeye başlar. Bu dönem anne babada <çocuğa ayakkabı almak gerekli> düşüncesi yaratır. Halbuki çocuğun 2 yaşına kadar çıplak ayakla ya da çorapla yürümesine izin vermek gerekir. Böylelikle; ayakların normal büyümesi, sağlıklı kas gelişimi ve de parmakların kavrama yeteneklerinin gelişmesi sağlanır.

2 yaşına kadar olan her çocuğun, cilt altı yağ dokusu fazla olduğu için, ayağı düztaban izlenimi verir. Çocuğa erken dönemde bilhassa da sert tabanlı ayakkabı giydirilmesi, ark denilen ayak kavislerinin fizyolojik gelişimini engeller ve düztabanlığın oluşmasını kolaylaştırır.

Patik ya da çorap yeterlidir!

Yenidoğan ve süt çocukluğu döneminde sağlıklı ayak gelişimi için ayakkabıya gerek olmasa da soğuktan korumak için çorap ya da patik giyidirilmesi yeterlidir. Evden dışarıya çıkarken mutlaka ayakkabıya ihtiyaç duyuluyorsa yumuşak ve yuvarlak hatları olan ayakkabılar tercih edilmelidir.

Çocuğunuz için seçeceğiniz ayakkabı yarı esnek tabanlı olmalıdır!

Bir çocuk için uygun ayakkabı kriteri şüphesiz ayağına uyan ayakkabıdır. Bunun yanında; ayakları gelişme sürecinde olduğundan yürümeye yeni başlayan çocuklar için, kauçuk ya da plastik materyalden yarı esnek tabanlı ayakkabılar tercih edilmeli, lastik spor ayakkabı yerine normal ayakkabı kullanılmalıdır.

Çocuğunuza ayakkabı seçerken dikkat etmeniz gereken 18 püf noktası!
1. Çocuğunuz yanınızda olmadan, çocuğunuza ayakkabıyı denetmeden ayakkabı almayın.
2. Satın alacağınız ayakkabının zamanla açılacağını düşünmeyin. Ayakkabı ilk alındığında da rahat olmalıdır.
3. Gün içerisinde ayaklarda hafif şişme olabileceği için ayakkabıyı öğleden sonra alın.
4. Çocuğunuzun en son giydiği ayakkabı numarasını referans alarak yeni ayakkabı numarasına karar vermeyin. Çocukların ayakları büyüme sırasında çok değişkenlik gösterebilir. Bunu aklınızdan çıkarmayın.
5. Çocuğunuza ayakkabısını ayakta ve bastırarak denetin.
6. İki ayağın ölçüsü birbirinden farklı olabilir. Böyle durumlarda büyük olan ayağı baz alarak seçiminizi yapın.
7. Ayakkabıyı çorapla birlikte denetin. Kışlık ayakkabı alacaksanız kışlık çorapla, yazlık ayakkabı alacaksanız yazlık çorapla...
8. Mevsimine uygun olduğu zaman çocuğunuz için ayakkabı tercihiniz ayak bileğini kavrayan bot tipi ayakkabılar olsun.
9. Yarı yumuşak ve esnek tabanlı ve -kısa- bağcıklı ayakkabıları tercih edin.
10. Parmakların rahat edeceği şekilde ayak ucunda 1cm'e yakın yer kalacak ayakkabılar tercih edin.
11. Ayakkabının yanlardan sıkmamasına dikkat edin. Ayakkabının tarak kısmı genişliği çocuğun ayağına uygun olmalıdır.
12. Hafif ayakkabılar çocuğun yürürken daha az enerji harcamasını sağlar, unutmayın.
13. Yürümeye yeni başlayan çocukların ayakkabılarında topuk kısmı alçak olmalıdır. Daha büyük çocuklarda ise topuk yüksekliği maksimum 1.5-2 cm olmalıdır.
14. Ayakkabının topuğu saran kısmı topuğu destekleyecek şekilde sert ve ön kısmı ayağın büküldüğü yerden rahatça bükülmesine izin verecek şekilde yumuşak olmalıdır.
15. En ideal ayakkabı gözenekli yapısı sayesinde ayağın teneffüs etmesini sağladığından doğal deriden yapılandır. Doğal derinin esneme kabiliyeti bulunur ve ayağa uygun şekil alabilir.
16. Plastik ayakkabıdan uzak durun.
17. Ayakkabının tabanının kaymalara karşı dayanıklı bir malzemeden olmasına dikkat edin.
18. Çocuk ayakkabılarında sıklıkla kullanılan destekleyici mantar tabanlıklardan uzak durun.

Çocuğunuz için ayakkabı seçerken yukarıdaki maddelere dikkat ederek ayakkabı aldınız. Ancak ayakkabıyı düzgün korumanın doğru ayakkabı satın almak kadar önemli olduğunu unutmayın.

Ayakkabı bakımı ve korumasında size yardımcı olacak aşağıdaki maddeleri de gözden geçirin.

1. Hem sağlık açısından hem da ayakkabının ömrünü uzatmak için ayakkabıları temiz tutun.
2. Mümkünse bir ayakkabıyı iki gün arayla giydirin ki ayakkabı nefes alsın.
3. Basış bozukluğu sonucu bir takım deformasyonlara neden olmaması için, ayakkabının topuk ve taban kısımlarının fazla aşınmasına izin vermeyin.
4. Başka bir çocuğun kullanmış olduğu ayakkabıyı çocuğunuza asla giydirmeyin. Her çocuğun ayak ve basış karakteri farklıdır!

Yorumlar (0)