Bebeklerde Burun Temizliği Nasıl Yapılır?

Özellikle soğuk algınlığı ve nezle gibi durumlarda ortaya çıkan burun tıkanıklığı ve burun akıntısı gibi sorunlar, bebeğinin hayat kalitesini, uykusunu ve keyfini çok etkiliyor değil mi? Tabii ki bebeğinin sümkürmesi ve mukusu burnundan uzaklaştırması da mümkün değil. O zaman ne yapacağız, bebeklerde burun temizleme işini nasıl sağlayacağız?

Gel, bir an evvel bebeğini bu dertten kurtaralım! Derin ve kaliteli nefesler için bebeklerde burun temizliği nasıl yapılır, hangi yöntemlerin denenebilir sırasıyla anlattık. Hadi hemen oku!

1- Bulunduğu ortamın nemli olmasını sağla!

Kuru hava bebeklerde burun tıkanıklığının en önemli nedenlerinden birisi. Özellikle kış aylarında kaloriferlerin sık kullanılıyor olması, bebeğinin burnunun tıkanmasına sebep olabilir. Dolayısıyla önce evinin havasını biraz yumuşatman lazım, bu amaçla bir hava nemlendiricisi kullanabilirsin. Bu sayede kuru hava ve dolayısıyla da burun tıkanıklığı yavaş yavaş ortadan kalkacaktır.

2- Sıcak bir banyo yaptır!

Sıcak su ve buhar, mukusun yumuşamasına yardımcı olur. Bebeğinin sıcak ve buharlı banyo ortamında biraz vakit geçirmesini sağla. Bu ortamda minik yavrunun burnunu tıkayan mukuslar burundan daha kolay uzaklaşır.

3- Serum fizyolojik ile burun temizlemeyi dene!

Geldik işi en çok kolaylaştıracak adıma! Halk arasında tuzlu su çözeltisi olarak da bilinen serum fizyolojik, bebek ve yenidoğan burun temizliği için en kolay çözümlerden birisi. İlaç içermeyen, doğal bir çözelti olan serum fizyolojikler; bebeğin burun tıkanıklığına neden olan mukusu kolayca çözüyor ve burun tıkanıklığının kısa sürede geçmesini sağlıyor.

“Madem tuzlu su, bu bebek burun temizleme suyunu evde yapamaz mıyım?” diye sorabilirsin ancak cevabımız hayır! Çünkü evde sofra tuzu ile yapacağın karışımın tuz oranı çok yüksek olur ve bebeğinin burun temizliği için uygun bir çözelti değildir.

Bu yüzden sana gönül rahatlığı ve kullanma kolaylığı ile bebeğinin burnunu temizleyecek bir ürün sunmak istedik. Wee Baby Serum Fizyolojik, bebeğinin derin nefesler almasını için aradığın o ürün!

Hadi özelliklerine bakalım:

 • Bebeklerin mukus ile tıkanan burnunu kısa sürede açabiliyor. Bu sayede sıkıntısız nefesler ve huzurlu bir uyku sağlıyor.
 • Yenidoğan dahil, her yaş grubu için uygun.
 • Herhangi bir yan etkiye neden olmuyor. Yani için rahat bir şekilde uzun süre kullanabilirsin.
 • Soğuk algınlığı ya da nezlenin dışında, alerjilerin neden olduğu burun tıkanıklığı gibi durumlarda da kullanılabiliyor.
 • Wee Baby Serum Fizyolojik, içinde 5 ml sıvı bulunan 10 adet flakon şeklinde satılıyor.

Peki bakalım bebeklerde burun serumu nasıl kullanılır?

 • Günde 2 ya da 3 kez her bir burun deliğine 1-2 damla serum fizyolojik damlatmak yeterli.
 • Bebeğin söz konusu olunca burnuna bir şey damlatabilmek kulağa zor gelebilir ancak Wee Baby Serum Fizyolojik’in flakon ucu, bebeğinin burun deliğine kolayca girebilecek yapıda. Bu sayede burun yıkama işlemini bebeğini yormadan yapabilirsin.

4- Serum fizyolojik ile birlikte bebek burun aspiratörü kullan!

Serum fizyolojik ile yumuşayan mukusu minik yavrunun burnundan uzaklaştırmanın en basit yolu, bir bebek burun aspiratörü kullanmak! Bu ürün sayesinde serum fizyolojiğin hazır hale getirdiği mukusu tek hareketle dışarı boşaltabilirsin. Burun temizleme aspiratörlerinin pompalı ve nefes ile çalışan iki farklı şekli var.

Bebekler için burun aspiratörü önerimiz de Wee Baby’den geliyor. Nefes yardımı ile çalışan bu ürünün özelliklerine hemen göz atalım.

Wee Baby Serum Fizyolojik ve Burun Aspiratörü

 • Önce Wee Baby Burun Aspiratörü kullanımı hakkında bilgi verelim; serum fizyolojik ile mukusun kıvamı açıldıktan sonra ürünün uç kısmı bebeğin burnuna, ağızlık kısmı ise temizliği yapacak kişinin ağzına yerleştiriliyor. Burada temizliği yapan kişi nefesini çekerek bebeğin burnu içerisinde bulunan mukusu, ürünün hortum kısmında topluyor.
 • Yine bu hortumlu tasarımı sayesinde işlemin hijyenik bir şekilde gerçekleşmesine yardımcı oluyor.
 • Mukusun çok hızlı bir şekilde burundan uzaklaştırılmasını sağlıyor.
 • Mukusun birikmesini engelleyerek kulak ve solunum yolu sorunlarının gerçekleşme riskini azaltıyor.
 • Tamamen sağlıklı silikon malzemeden üretilmiş, BPA gibi maddeler içermiyor. Yani bebeğinin sağlığı için uygun malzemeler taşıyor.
 • Uç kısmı oldukça yumuşak, bebeklerin burnuna zarar vermiyor.
 • Uçların her kullanım sonrası değiştirilmesi gerekiyor.
 • Parçaları kolayca ayrılıp birleştirilebiliyor.
 • Sert kutusunda zarar görmeden, kolayca taşınabiliyor.

Serum fizyolojik ve bebek burun aspiratörü kullananlar ürünün burun tıkanıklığını hemen açması sayesinde bebeklerinin daha rahat uykular çektiklerini, daha kolay nefes aldıklarını ve daha keyifli olduklarını söylemişler. Sen de bu sonuçlarla karşılaşmak istiyorsan Wee Baby Serum Fizyolojik ve Burun Aspiratörü ürünlerini bir arada kullanabilirsin.