Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Hakkında Her Şey

Bebeğinin burnunun tıkalı olması, sadece nefes almasını zorlaştırmaz. Aynı zamanda beslenme ve uyku düzenini de bozar. Peki, bebeklerde burun tıkanıklığının nedenleri, burun tıkanıklığına eşlik eden diğer hastalıklar, bebeğinin rahat rahat nefes alabilmesi için yapabileceklerin neler?

Derin bir nefes al ve oku!

Bebeklerde burun tıkanıklığı neden olur?

 • Mevsimsel olarak sık rastlanan nezle, grip ve sinüzit gibi üst solunum yolu enfeksiyonları,

 • Alerjik hastalıklar,

 • Geniz eti,

 • Burnun anatomik bozuklukları (geniz eti gibi),

 • Kuru hava,

 • Burunda kan birikmesi (hematom),

 • Buruna yabancı cisim kaçması,

 • Nadir görülse de tümörler, kistler bebeklerde burun tıkanıklığına neden olur.

Her anne bilmeli: Bebeklerde ve Çocuklarda Grip ile Soğuk Algınlığı (Nezle) Hakkında Her Şey

Bebeklerde burun tıkanıklığı nasıl geçer? Bebeklerde burun temizleme nasıl yapılır?

1- İzotonik sodyum klorür

Bebeğinin rahat solumasını sağlamak için burnu açmak, tedavinin esas amacı ve anahtarı.

Tuzlu su olarak da bildiğimiz, izotonik sodyum klorür çözeltisi olan serum fizyolojik, yenidoğan bebeklerde burun tıkanıklığına iyi gelir. Solüsyonu, damla ya da sprey şeklinde eczanelerde bulabilirsin.

İzotonik sodyum klorür solüsyonu bebeklerde nasıl kullanılır?

 • Bebeğin çok küçükse solüsyon ve damla formunda olanı tercih etmeni öneririz.

 • Bebeğinin burun deliklerinin her ikisine ikişer damla sıkabilirsin.

 • Bu yeterli gelmezse serum fizyolojik tüplerinden birinin yaklaşık dörtte birini bir burun deliğine, diğer dörtte birini de diğer burun deliğine sıkarak sodyum klorürün etkisini arttırabilirsin.

 • Bebeğinde yoğun bir tıkanıklık söz konusu ise günde 4-5 kez bu işlemi uygulaman iyi olabilir.

Serum fizyolojik sayesinde bebeğinin burnunun içerisinde toplanan salgı, genize doğru akar. Bebeğin de genzinden akan bu salgıyı yutar. Bebeklerde burun tıkanıklığı, serum fizyolojik sayesinde ciddioranda geçiyor, bize inan.

Bebek ve çocuk olan her evde muhakkak bulunmasını önerdiğimiz serum fizyolojiği evde bile hazırlayabilirsin. Nasıl mı?

Serum fizyolojinin hazırlanması
1.5 lt suyu kaynat ve ılınmaya bırak.
Su, oda sıcaklığına gelince içine 1 çorba kaşığı deniz tuzu ya da Himalaya tuzu ve alkali hale getirmek için 1 tatlı kaşığı karbonat ekle.
Bulabiliyorsan da 1 tatlı kalşığı alkolsüz sıvı propolis ekle. Sıvı propolisin yakmaması için alkolsüz olması son derece önemli.
Güzelce karıştır ve boş bir burun spreyi kutusuna doldur.

İşte bu kadar!

2- Bebek burun spreyi

Bebek burun spreyi de bebeklerde burun temizliği ve tıkanıklığı açmada son derece etkili.

Burun mukozasının nemini de koruyan, vücudun doğal fizyolojik bileşenlerinden biri olan hiyalüronik asit içerikli burun spreyleri, son zamanlarında ebeveynlerin tercih ettiği bebekler için burun spreylerindendir. Genelde her gün her iki burun deliğine 1-2 damla damlatman yeterli olur. Fazla tüketildiğinde sıvı elektrolit dengesizliği meydana gelebilir. Bu yüzden doktorunun önerdiği dozda kullanmalısın.

Bebek burun aspiratörü

Eğer miniğinin burnu, burun içi serum fizyolojik ile tamamen temizlenmediyse bebek burun aspiratöründen faydalanabilirsin.

Bebekler için burun aspiratörü çeşitleri iki tanedir:

 • Pompa şeklinde olan aspiratörler,
 • Nefesle çalışan burun aspiratörleri.

Nefesle açılan burun aspiratörleri, pompalı olanlara göre daha etkilidir. Kullanımı ise çok basit: Bir ucunu bebeğinin burnuna yerleştir, diğer ucunu kendi ağzına al, nefesinle bebeğinin burun salgılarını çek.

Peki, bebeklerde burun aspiratörlerinin kullanımı nasıl olmalı?

 • Çok fazla kullanırsan bebeğinin burnu tahriş olur.
 • Bebeğinin burnunu temizlerken fazla zorlarsan kanayabilir. Hareketlerin olabildiğince nazik olsun.

Sıcak bir banyo

Bebeğinin üst solunum yollarını tıkayan mukus ve salgıların yumuşaması için sıcak banyo çok faydalı olur. Sıcak derken, tabii ki çocuğu haşlamayacak kadar sıcak olsun su.

Nem oranı kontrolü

Burun içindeki silia denen tüycükler, zararlı mikroorganizmaları süzerler. Ortam nemsiz olduğunda ise işleri zorlaşır. Kuru hava bu yüzden iyi değil ama her şey gibi nemin fazlası da zararlı. Ortamdaki nem oranı normalin üzerinde olduğunda bakteri, akar ve küf gibi zararlı organizmaların üreme ihtimali artar. Bu yüzden soğuk/sıcak buhar makinelerini sürekli olarak kullanmak da doğru değil.

Bebeğinin odasını sık sık havalandır, kışın sıcaklığın 24 dereceyi geçmemesine dikkat et.

Anne sütü

Bebeğini sık sık emzir, özellikle serum fizyolojik uyguladıktan sonra burnu açıldığı anda emzir ki ememediği zamanları telafi etmiş olsun. Ek gıdaya geçtiysen sıvı gıdalardan almasına özen göster.

Çok faydalı bir yazı, kesinlikle okumalısın: Bebeğine Hangi Besini Hangi Ayda Nasıl Yedirmelisin?

Tuzlu su ve başın yüksek tutulması

Tuzlı su, serum fizyolojik işlevi görür. Bebeğin yatarken başını hafifçe yükseltmen de burun akıntısının genze dolmasını engeller. Bebeğin daha rahat nefes alır.

Bebeklerde burun tıkanıklığına bitkisel çözüm var mı?

Bebeklerde burun tıkanıklığına soğanla çözüm bulmak da mümkün olabilir. Soğan, kokusundan dolayı bebeğinin tıkalı olduğu burnunu açabilir. Kesip yatağının başına koyabilirsin ama bu, ufak çaplı tıkanıklıklarsa işe yarayabilir.

Bebeklerde burun tıkanıklığına tereyağı ile çözüm arayanlar da var. Burada amaç, tereyağını tıkalı olan burun deliğine koyup kuru veya tıkalı olan mukusu yumuşatmak. Evet, tereyağı doğal bir ürün ama bu tür uygulamalarda çok dikkatli olmak gerek. Tereyağı parçası erimeden bebeğinin genzine kaçabilir. Sağlık konularında risk almaya gelmez. En doğrusu doktora danışmak.

Bebeğindeki burun tıkanıklığına çözüm ararken yapmaman gerekenler

 • Bebeklerde burun temizliği serum fizyolojik ile yapılır; kulak temizleme çubuğu ile burnun içini kazıyarak değil. Mesajımız ulaşmıştır diye umuyoruz.
 • Bebeğin çok küçükse serum fizyolojik uygularken çok yavaş ve nazik ol. Çocuğunun burnunu tahriş etme.
 • Dekonjestan içeren bebek burun damlaları 2 yaş altı bebekler için sakıncalı bulunuyor. Uzmanlar daha büyük bebeklerde ise 3 günden fazla kullanmamayı öneriyorlar.

Ve odadaki nem oranını koruyacak şekilde kullanıldığında burun tıkanıklığına meydan okuyan süper cihazlar: Annelerin En Çok Tercih Ettiği 10 Soğuk Buhar Makinesi ve Hava Nemlendirici

Bebeklerde burun tıkanıklığı nelere yol açar?

Tek başına önemli bir sorun gibi gözükmese de bebeklerde burun tıkanması, aslında bebeğini son derece rahatsız edip günlük aktivitelerini sınırlayacak bir sorundur. Burnu tıkalı olan çocuklar genellikle hırıltılı nefes alırlar.

Bebeğin ilk 6 ayda sadece burun solunumu yapar; ağızdan nefes almaz. Yenidoğan döneminde dahi başlayabilen ve yaklaşık beş bebekten birinde görülen burun tıkanıklığının uzun sürmesi durumunda bebeğinde;

Uzun dönemde;

Unutma; burun sadece koku alma organı değil. Aynı zamanda havayı nemlendirir, ısıtır, temizler, basıncı ve hava akışını düzenler, orta kulağı havalandırır. Tüm bu nedenlerle çocuklarda burun tıkanıklığı, akciğer solunum kapasitesini ciddi oranda düşürür.

Kaynakça ve İleri Okuma

 • Sims, Nikki. Hamilelikten 3 Yaşa Kadar Bebeğimi Büyütüyorum. Demet Uysal (Çev.). İstanbul: Kaknüs Yayınları, 2013.
 • Altmann Remer, T., Shelov, P., Steven. Bebek ve Küçük Çocuk Bakımı. Cengizhan Elmas (Çev.). Ankara: İmge Kitabevi, 2015.
 • Murkoff, Heidi. Bebeğinizin İlk Yılında Sizi Neler Bekler? Dilek Tunalı (Çev.). İstanbul: Epsilon Yayınevi, 2017.

Bu içerikte yer alan bilgiler hiçbir şekilde doktor tavsiyesi yerine geçmez.