Ebeveyn Tutumlarındaki Farklılıkların Evliliğe Etkisi

Çocuk yetiştirirken ebeveyn tutumlarındaki farklılığının partner ilişkisini nasıl etkilediğini Evlilik ve İlişki Danışmanı Yeşim Varol Şen ile konuştuk, hemen izle!

Anne babalar çocuk sahibi olduktan sonra çocuk yetiştirmedeki tutum ve eğilim farklılıkları bazen aile içinde küçük krizlere yol açabiliyor. Anne, çocuğun çizgi film izlenmesine izin vermezken baba bu durumu onaylayabiliyor. Çiftlerin arasındaki bu tutarsızlık belli başlı sorunlara yol açabiliyor.

Evlilik ve İlişki Danışmanı Yeşim Varol Şen’e çocuk yetiştirirken ebeveyn tutumlarındaki farklılıkların partner ilişkisini nasıl etkilediğini sorduk.

Anne ve babanın çocuğa eşit davranmaması ne tarz krizlere yol açıyor? Bunları nasıl engelleyebiliriz?

Çiftlerin günlük hayatta yaşadıkları problemlerden en büyüğü bu aslında. Çiftler sıklıkla çocuk üzerinden tartışıyorlar. “Sen ona izin verdin, ben izin vermedim.”, “Çocuk şu saatte yatsın, yok yatmasın.” gibi durumlar sık sık anne ve babaları karşı karşıya getiriyor. Bu da aslında çok ironik bir durum. Çünkü çiftlerin hayattaki en değerli varlıkları çocuk. Anne de baba da evlatları için en iyisini istediği halde sık sık tartışabiliyorlar.

Çiftin arasında gerçekte var olan iletişim problemi çocuk üzerinden su üzerine çıkabiliyor. Burada iki ayrı konu var. Mesele çocuk olduğu zaman ne annenin ne babanın doğrusu önemli. Mühim olan çocuk için en iyinin ne olduğu. Bu konuda pek çok uzman ve faydalanılabilecek çok değerli kaynaklar var. Kendi bildiğimiz doğru diye diretmek yerine danışabilecek çok mecra var.

Bir çift ne kadar çok sorun yaşarsa yaşasın çocuk söz konusu olduğunda aynı safta olmak zorunda. Eğer partnerler çocuk üzerinden çok fazla tartışıyorsa bu çiftin;

  • İletişim problemi,
  • Konuşamadıkları ve birbirlerine olan hırçınlıklarına yol açan başka sorunları var demektir.

Öncelikle doğru tartışmayı ve iletişim kurmayı bilmek, çözüm odaklı düşünmeyi öğrenmek ve meseleleri tartışmaktan kaçınmadan masaya yatırmak gerekir.

Sizce anne ve babanın tüm enerjilerini çocuklarına verip birbirleriyle konuşmayı ihmal etmeleri mi iletişim problemine yol açıyor?

Dışarıdayken bir restorandaki çocuklu masalara göz atarsanız, maalesef birçok anne ve babanın birbiriyle konuşmayıp çocukla ilgilendiğini görürsünüz. Sık sık, “Çocuk yedi mi, doydu mu, hadi biraz daha ye.” gibi cümleler duyarsınız.

Eğer çocuğu o masadan alırsak anne ve babanın kendi aralarında hiçbir şey konuşmadıklarını görürüz. "Günün nasıl geçti?", "Geçen gün biraz tartıştık ama gel bunu çözelim.", "Hayattan ne bekliyoruz?" gibi konuşmalar bile yoktur. Bu durumda burada evlilik ve bir aile var ama ilişki yok demektir.

Aradaki ilişkiyi çocukla birlikte kaybeden, çocuğa çok fazla odaklanıp tüm tartışmalarını onun üzerinden yürüten ve kendilerine anne-baba olmalarının dışında karı-koca misyonu yüklemeyen çiftlerde iletişim ne yazık ki çok çabuk kaybediliyor.