Çocuklar için Yoga: Dersler Nasıl Geçiyor?

Nefess Yoga’nın çocuk yogası eğitmeni Gökçe Ayyıldız’a derslerin nasıl geçtiğini ve nasıl egzersizler yapıldığını sorduk.

Bize bir çocuk yogası pozu gösterebilir misin?

Tabii, gösterebilirim. Hatta birlikte bir yoga oyunu oynayabiliriz. Hem hayal gücü çalışması içeren hem de yoga duruşlarını ve hikayeleri harmanladığımız bir yoga oyunumuz var. İsmi de kelebeğin yolculuğu!

İlk önce kelebeğimizi oluşturuyoruz. Bunun için ayaklarımızın tabanlarını birleştiriyoruz ve bacaklarımızın arasında bir baklava dilimi oluşuyor. Bacaklarımız kelebeğin kanadı haline geliyor. İlk önce ayak bileklerimizden tutup bacaklarımızı yani kelebeğimizin kanatlarını sallıyoruz.

Sonra kelebeğin en önemli ikinci yerini oluşturacağız. Yani antenlerini. Kelebeğin antenleri çok önemli. Çünkü dış dünyadan haber almasına yardımcı oluyor, duyuyor, görüyor, bütün her şeyi antenleriyle yapıyor.

Ellerimizi başımızın üstünde iki kulak yaparak antenleri oluşturuyoruz. Antenleri oluşturduktan sonra artık uçuşa geçebiliriz. Ama öncesinde yapacağımız çok minik bir şey daha var. Gözlerimizi kapatıyoruz ve kelebeğimizin bir bahçeye gidip üzerine konacağı çiçeği hayal ediyoruz. Bu çiçeğin yapraklarını, rengini düşüyoruz. İstersek kokusunu bile hayal edebiliriz.

Bu aşamadan sonra gözlerimizi açıyoruz ve bacaklarımızı sallayarak uçmaya başlıyoruz. Ben 1,2,3 dediğimde dinlenmek üzere çiçeğimizin üstüne konacağız. Bir elimizi yere yerleştiriyoruz, kanatlarımızı yani bacaklarımızı kapatıyoruz, diğer elimizi gökyüzüne açıyoruz ve rüzgarda sallamaya başlıyoruz. İstersek rüzgarın sesini de ekleyebiliriz.

Şimdi tekrar uçuşa geçme vakti. Tekrar ortaya geliyoruz, bacaklarımızı birleştiriyoruz ve uçmaya devam ediyoruz. Bu sefer bir ormanın içinde, bir ağaca konduğumuzu hayal ediyoruz. Tekrar bu sefer diğer elimizi yere koyuyoruz, kanatlarımızı kapatıyoruz ve boştaki elimizi gökyüzüne açıyoruz.

Şimdi gece olmadan eve dönme vakti, kelebeğin çok hızlı uçması gerekiyor. Tekrar bacaklarımız birleştiriyoruz, sallayarak uçmaya devam ediyoruz. Biraz uçtuktan sonra yavaşlıyoruz ve kanatlarımızı yani bacaklarımızı kapatıp ve ellerimizle sarılıyoruz. Başımızı da kanatlarımızın üstüne koyuyoruz. Yavaşça uykuya dalma vakti! Yavaşça başımızı kaldırıyoruz ve bağdaş kuruyoruz.

Minik bir sorum var, bu oyundan sonra çocuklara da soruyorum. Hayal ettiğin çiçek nasıl bir çiçekti?

  • Mavi ve kocaman bir çiçekti.

Kokusunu hatırlıyor musun?

  • Evet, tatlı bir kokusu vardır.

Peki, ağacın nasıl bir nasıldı?

  • Çok sık dalları olan, koyu yeşil, büyük bir ağaçtı!

Evet, bunun gibi birçok şey içeren yoga oyunları var. Derslerde hepsini oynuyoruz.

Nefess Yoga gibi çocuğunun hem fiziksel hem de mental gelişimine destek veren çocuk spor merkezlerini incelemelisin!