Adaçayı ve şevket-i bostanlı kuzu haşlama

Ege'nin vazgeçilmez lezzeti Şevket-i Bostan ile evde hazırlanabilecek kolay ve lezzetli, “Adaçayı ve Şevket-i Bostanlı Kuzu Haş...

Hazırlanma Süresi: 30 dakika
Malzemeler:
600 gr şevket-i bostan
1 kg kuzu but
150 gr arpacık soğan
5 adet adaçayı yaprağı
3 diş sarımsak
2 yemek kaşığı zeytinyağı
1 tatlı kaşığı deniz tuzu
<!-- --#-- -->

Ege'nin vazgeçilmez lezzeti şevket-i bostan ile evde hazırlanabilecek kolay ve lezzetli, <Adaçayı ve Şevket-i Bostanlı Kuzu Haşlama> tarifi için;
Kemiğinden ayrılmış kuzu budu 4 parçaya bölünür.
Kızdırılan zeytinyağına soyulmuş arpacık soğanlar, sarımsaklar ve kuzu eti eklenir. Hafifçe sotelenir.
Yıkanan ve ayıklanan şevket-i bostanlar da ilave edilir ve iki parmak geçecek şekilde su eklenir.
Adaçayı yaprakları ve deniz tuzu eklenir.
Ağır ateşte ve kapağı kapatılarak 1.5 saat pişirilir.
Suyundan da ilave edilerek servis edilir.
Afiyet olsun!
Terbiye tercih edenler için: Pişirme tamamlanmadan 15 dakika önce, 1 yemek kaşığı limon suyu, 1 yumurta ve 1 kaşık yoğurt çırpılır. Tencerenin içine yavaş yavaş akıtılarak ve karıştırılarak terbiye edilir.

Uzman Görüşü:
Akdeniz ve Ege Bölgeleri'nde yaygın olarak tüketilen şevket-i bostan bitkisinin bir diğer adı da şevket otudur. Sindirimi kolaylaştırır, idrar söktürücüdür ve aynı zamanda bağırsak iltihaplarında kullanılır.

100 gr şevket-i bostan otu 111 kalori içerirken, kalsiyum ve A vitamini kaynaklarındandır. Şevket-i bostan; bebek yemeklerinde, 1 yaşından sonra, kullanılabilir.

Adaçayını; boğaz iltihapları ve hazımsızlık şikâyetlerinde güvenle kullanabilirsiniz. Doğum sonrası tüketilmesi gaz giderici etki yaparken hamilelik döneminde kullanılması önerilmemektedir. Gribe karşı koruyucu olarak 2 gr adaçayı yaprağı üzerine kaynamış su ilave ederek 10 dk demleyebilir ve günde 2-3 kez içebilirsiniz. Adaçayının; 2 yaş altındaki bebeklerde kullanılması önerilmez.

Adayaçı ve şevket-i bostanlı kuzu haşlama tarifi, 4 kişilik olup 1 porsiyonu yaklaşık 700 kaloridir.

Uzm. Dyt. Sernaz Çakır Ercil