Gebelikte Simfizis Pubis Ağrısı (SPD) Neden Olur?

Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde kasık ve pelvis bölgelerinde şiddetli ağrılar meydana gelebiliyor. Bunlardan biri de kasık bölgesinde meydana gelen simfizis pubis ağrısı.

Gebelikte simfizis pubis ağrısı neden olur? Bu ağrıya ne iyi gelir? Bilmen gerekenleri anlattık!

Simfizis pubis nedir?

Pubis simfizis ya da simfizis pubis, pelvisin 2 parçasını birbirine bağlayan, güçlü ve esnek bağ dokularla güçlendirilmiş bükülmez bir eklemdir.

Simfizis pubis nerede?

Simfizis pubis kasık kemiği arasını birleştiren kıkırdağın bulunduğu yerde. Oldukça sert ve sağlam bir eklemden oluşan simfizis pubis bölgesi, özellikle gebeliğin son aylarında şiddetli ağrılara yol açabiliyor.

Gebelikte simfizis pubis ağrısı neden olur?

Hamilelik süresince kas gevşetme görevi gören progesteron hormonu simfizis pubis eklemini de rahatlatarak yürüyüş anında hareket esnekliği sağlıyor. Ancak hamilelik esnasında aynı zamanda kasıkların daha esnek olmasını sağlayan relaksin hormonu da salgılanıyor. Böylece bebek için daha fazla alan sağlanırken, fetüsün yaptığı baskı nedeniyle şiddetli ağrılar da meydana gelebiliyor. Simfizis pubis disfonksiyonu (SPD) denilen ağrı, doğum yaklaştıkça büyüyen karnın ve bebeğin etkisiyle daha da artabiliyor.

İdrar boşluğunda ağrı olarak da tanımlanabilen bu acı eşya kaldırma, giyinme ve merdiven çıkma sırasında şiddetlenebiliyor. Hormonlar sebebiyle hareketleri kısıtlanan leğen kemiklerine binen yük ağrıyı artırabiliyor.

Rahatsızlık özellikle kasıklarda ve pelviste ağrıya yol açarken, iç-dış uyluklarda, kalçalarda ve sırtta da hissedilebiliyor. Bu nedenle özellikle geceleri uyku pozisyonunu değiştirmekte zorlanabilirsin.

Onu da anlattık: Hamilelikte Kasık ve Karın Ağrısı Neden Olur?

Gebelikte simfizis pubis ağrısı kendini nasıl belli eder?

 • Kasık kemiğinin ön merkezinde, pelvik kuşakta kalçada ve sırtta ağrı,
 • Pubik bölgede gıcırdama ve çıtlama sesleri,
 • Bacakların arasında ya da uylukta acı hissi,
 • Ağrının etkisiyle geceleri yatakta dönmekte, merdiven inip çıkmakta ve bacağı havaya kaldırmakta zorlanma.

Öğren: Hamilelikte Kalça Ağrısı Neden Olur, Nasıl Geçer?

Hamilelikte simfizis pubis ağrısı nasıl geçer?

 • Simfizis pubise en iyi gelen şey, dik bir duruş pozisyonu edinmek. Ayakta ya da otururken olabildiğince dik durmalı ve bacaklarını kalça hizasında açmalısın.
 • Uyurken dizlerinin arasına yastık koyabilirsin. Bu, pelvik kaslarının hizalanmasına yardımcı olur.
 • Ağır eşyaları kaldırmaktan ve vücudunu zorlayacak egzersizlerden kaçınmalısın. Ayağa kalkarken olabildiğince sakin ve yavaş şekilde hareket etmelisin.
 • Uzun süre hareketsiz kalmak ağrıların şiddetini artırabilir. Bu nedenle yüzme gibi hafif egzersizler iyi gelir.
 • Esneme hareketleriyle pelvik kaslarını güçlendirebilirsin. Bu, hem iyi bir uyku çekmene yardımcı olur hem de doğum sonrası iyileşmeyi hızlandırır.
 • Çok şiddetli ağrıların varsa doktorunun önerisiyle baskıyı azaltacak özel bir korse kullanabilirsin.
 • Hamileliğin boyunca topuklu ayakkabı giymekten, saatlerce ayakta durmaktan ve uzun süre bacak bacak üzerine atmaktan kaçınmalısın.
 • Ilık bir duş ve 15-20 dakikalık sıcak ya da soğuk kompres uygulaması da ağrılarının hafiflemesine yardımcı olacaktır.

Hamile pilatesi ve hamile yogası eğitmeni Gözde Biber'in önerdiği 2 temel hareketle hamilelikte bel ağrısı şikayetini en aza indirebilirsin!

Kaynakça ve İleri Okuma