Gebelikte Yapılan Testler: 2. Trimester Testleri Hangileridir?

Hamileliğinin ikinci trimester dönemindesin. Gebeliğinin 3 ile 6. aylarında doktoruna yine görünecek, bebeğinle ilgili her şeyin yolunda olup olmadığını öğreneceksin. Bu kontrollerde belki de seni en çok tedirgin eden konu hamilelikte yapılan testler olacak. Ama endişelenme, ilk trimesteri atlattığın gibi bunu da atlatacaksın. İşte ikinci trimester tarama testleri!

Bunu da okumalısın: 2. Trimester: Gebelikte İkinci Üç Aylık Dönem

Dörtlü test nedir?

Fetüs tarafından üretilen dört maddenin annenin kanındaki seviyeleri dörtlü tarama testi ile belirlenir. Bu dört madde şunlardır:

 • Alfa- fetoprotein( AFP): Bebeğin karaciğerinin ürettiği protein.

 • HCG: Plasentanın ürettiği bir hormon.

 • Estriyol: Plasentanın ve bebeğin karaciğerinin ürettiği bir hormon.

 • İnhibin A: Plasentanın ürettiği başka bir hormon.

Eğer, inhibin ölçülmeyip diğer üç madde ölçülürse testin adına üçlü tarama testi denir. Dörtlü tarama testi sonuçları, üçlü test değerlerine oranla daha güvenilirdir. Dörtlü tarama testi down sendromunu belirleme hassasiyetini %20 oranında arttırır.

Prof. Dr. İsmail Çepni anlattı, izlemelisin.

4’lü tarama testi sonuçları ne söyler?

Bu testin sonuçlarından ne anlaşılır? Dörtlü tarama testi sonuçları bize ne söyler? Aşağıdaki maddelerde bu soruların cevaplarını verdik.

 • AFP seviyesinin yüksek olması durumunda, bebeğinde nöral tüp anomalisinin bulunması mümkündür. Böyle bir durumda, spina bifida denen omurga açıklığı ortaya çıkabilir. Bu bebeğinin omuriliğini saran dokunun düzgün kapanmaması sonucunda oluşur.

 • AFP seviyesi düşük, diğer maddelerin düzeyi normalin üzerindeyse, bebeğinin down sendromu risk oranları normalin üzerinde olduğu yorumu yapılır.

Ayrıntılı bilgi burada: Tek Eksikleri Fazladan 1 Kromozom: 12 Maddede Down Sendromu

Araştırmaların gösterdiğine göre;

Dörtlü tarama testinin sonucunda daha fazla test yaptırmaya karar verip yaptırdığın testler sonucunda normal sonuçlar almış olabilirsin. Ancak erken doğum, ufak bebek dünyaya getirme gibi komplikasyonları yaşama riskin az da olsa daha yüksek olabilir. Bu durum aslında, çok düşük bir ihtimaldir.

Ancak, yine de doktorunuzdan daha sonra ortaya çıkması muhtemel olabilecek komplikasyonların önünü almak için neler yapabileceğini öğrenmeni öneririz.

Dörtlü tarama testi ne zaman yapılır?

Bu test, hamileliğin 14. ile 22. haftaları arasında yapılır. Ancak, en ideal zaman 15. ile 18. haftalar arasıdır.

Gebeliğin sürece vücudunun ve bebeğinin gelişimini öğrenmek için hafta hafta hamilelik sayfamızdan bilgi al!

Peki dörtlü tarama testine güvenebilir misin? Sadece kan örneği aldırdığın için dörtlü tarama testi hem senin hem de bebeğin için güvenlidir. Düşüğe sebep olma riski yoktur ve herhangi bir komplikasyona yol açmaz.

Ancak, bu teste dayanarak bir adım atmadan önce, sonuçların tecrübeli bir doktor tarafından değerlendirildiğinden emin olmalısın. Çünkü bu testin sonucu, seni daha fazla risk yaratan testlere yönlendirebilir.

Miniğinin karnındaki gelişimini adım adım takip edebileceğin bir tablo hazırladık: Hamilelikte Bebek Gelişimi Tablosu

Sonuçlar Ne Derece Doğrudur?

Bu test, nöral tüp anomalilerinin yaklaşık %85’i, down sendromu ve trizomi 18 vakalarının yaklaşık %80’indeki risk artışını belirleyebilir.

Tek başına incelendiğinde, 4’lü tarama testi sonucunun yanlış çıkma oranı az değildir. Bunun sebebi aşağıdakilerden biri olabilir.

Eğer anne, tek bir fetüse gebe; gebelik haftası ve test sonuçları doğruysa, doktorun amniyosentez yapılmasını önerebilir.

Amniyosentez

Amniyosentez, tarama testlerinden elde edilen sonuçları teşhis etmek için kullanılan bir yöntemdir.

Bebeğini kuşatan ve çoğunluğu bebeğinin idrarından oluşan amniyotik sıvıdaki hücreler ve mikroorganizmalar bebeğinin genetik yapısı ve gelişim seviyesi hakkında birçok bilgi verebilir.

Bu sıvının bir kısmını alarak, incelemenin sonucunda istenilen sonuçlara ulaşılır.

Amniyon sıvısı eksikliği nelere yol açabilir: Hamilelikte Suyun Azalması Neden Olur? Nasıl Engellenir?

Amniyosentez hakkında merak ettiğin diğer her şey burada: Amniyosentez Nedir, Ne Zaman ve Kimlere Yapılır?

Koryonik Villus Biyopsisi (CVS)

Hamileliğin 9. ve 14. haftaları arasında yapılan bu işleme dair ayrıntılı bilgi için Gebelikte Yapılan Testler: 1. Trimester Testleri Hangileridir? adlı yazımıza bakabilirsin.

2.Trimester Sonunda Yapılan Testler Bebeğinde Bir Sorun Olduğunu Gösteriyorsa;

Diyelim ki korkulan oldu. Hamilelikte yapılan testler normal görünmeyen sonuçları ve bebeğinin sağlığıyla alakalı bir sorunun olduğunu gösterdi.

Üzüntü ve kaygı içinde olduğunu tahmin ediyoruz. Ancak, şimdi düşünüp düşünüp kederlenmek yerine doktoruna aklını kurcalayan ne varsa sormanı öneriyoruz. Belirsizlikler insanı daha çok yorar, unutma.

Bu yüzden, öncelikle test sonuçlarının doğruluğundan emin olmalısın. Sonrasında ise, aşağıdaki soruları sorarak belirsizlikleri bir nebze olsun azaltmayı deneyebilirsin.

 • Bebeğinin sağlığıyla alakalı bu durum, onu fiziksel ve zihinsel olarak nasıl etkilenecek?

 • Doğumdan sonra bebeğinin geçirmesi gereken ameliyatlar var mı, varsa bu ameliyatlar ve etkileri neler?

 • Bu durumda olan bir bebeğin bakımı neleri gerektirir?

 • Bu durumun, bir sonraki gebeliğini etkileme olasılığı var mı?

 • Gebeliğe son vermek istersen ne tür olanaklar var?

Bu soruların cevapları ile “ya öyleyse, ya böyleyse” üzerine kafanda kurup durduğun ihtimallerden kurtulabilirsin.

Ayrıca, alacağın bilgileri hesaba katarak daha içine sinecek bir karar vermeni kolaylaştırabilirsin.

Yakında bunlara da ihtiyaç duyacaksın: Gebelikte Yapılan Testler: 3. Trimester Testleri Hangileridir?

Bu yazıda, Bebeğinizi Beklerken Sizi Neler Bekler / Heidi E. Murkoff- Sharon Mazel, Sağlıklı Gebelik Rehberi / Mayo Klinik ve Hafta Hafta Hamileliğiniz / Dr.Glade B. Curtis kaynaklarından yararlanılmıştır.

Bu içerikte yer alan bilgiler hiçbir şekilde doktor tavsiyesi yerine geçmez.