Anneler İçin Anısı Olan Bebek İsimleri

Duyulmamış isimlere ve anlamlarına bakıyor, en güzel bebek isimleri arasında seçim yapmaya çalışıyor, bebeğine hayatı boyunca taşıyacağı en anlamlı ismi vermek için hummalı bir araştırma yapıyorsun.

Dünyanın en güzel kız adları ya da oğlun için en son çıkan erkek isimleri arasında tercih yapmaya çalışıyorken sana ilham verecek önerilerle karşındayız. Neden çocuğunun ismini eşin ve senin için özel bir anıdan esinlenerek koymayasın?

Bebeğinin doğduğu yeri, günü veya mevsimi isim olarak seçebilirsin

 • Bebeğin Kadir Gecesi, Recep Ayı, Şevval Ayı, Cumhuriyet Bayramı gibi özel bir günde, ayda ya da bayramda doğduysa ismini Kadir, Recep, Şevval, Berat, Cumhur, Bayram koyabilirsin.
 • En güzel kız isimleri arasında Nisan ve Eylül gibi bebeğin doğduğu ayların adları da bulunuyor.
 • Bebeğinin doğduğu anı da isim olarak tercih edebilirsin. Örneğin bebeğin gece yarısından sonra doğduysa Gece, gün ışırken doğduysa Gün ya da Gündüz, kuru soğuk bir günde dünyaya merhaba dediyse Ayaz isimlerini tercih edebilirsin.
 • Doğduğu şehir neden bebeğinin ismi için sana ilham olmasın? İstanbul, Ada, Deniz gibi bebek isimleri gibi.

En güzel erkek bebek isimlerine bakıyorsan tık tık: Oğluna Hangi İsmi Vereceğine Karar Veremeyen Anne Adaylarına Erkek Bebek İsimleri Önerileri

Bebeğinin doğumu ile ilgili hissiyatını kullanabilirsin

 • Bebeğin zorlu bir süreçten sonra dünyaya geldiyse, mucize olarak hayatta kalmayı başardıysa Nefes, Hayal, Armağan, Hayat, Neşe, Ümit, Umut, Cahit, Canberk, Cankut, Nazlı gibi kız ve erkek isimlerini tercih edebilirsin.
 • Erken doğum yaptıysan Rüzgar ve Evgin gibi isimler anlamlı olabilir.
 • Babası iş için uzaktayken, askerdeyken veya sen memleket hasreti çekerken bebeğini dünyaya getirdiysen Hasret, Özlem ve Sıla gibi kız bebek isimleri tam sana göre.

Kızına isim arıyorsan bu önerilere mutlaka göz at: Kızını Kucağına Almayı Bekleyen Anne Adaylarına Kız Bebek İsimleri Önerileri!

Hamile olduğunu öğrendiğin yer ve zaman olabilir

anısı olan bebek isimleri

 • Örneğin baharda hamile kaldıysan kızının ismi Bahar, yaz mevsiminde hamile olduğunu öğrendiysen Yazgülü gibi isimleri tercih edebilirsin.
 • Hamile olduğun yer de sana ilham verebilir. Örneğin bu yer İzmir’se Efe, erkek bebeğinin ismi olabilir.
 • Hamile kaldığın ay açan çiçekleri de bebeğinin ismi olarak seçebilirsin. Papatya, Menekşe, Gül, Çınar gibi.

Videomuzu da incele!

Senin ve eşinin isimleri bebeğinin adında saklı olsun mu?

 • Eşinin ve senin isimlerinizdeki heceleri yan yana getirerek veya adlarınızın baş harflerinden yola çıkarak bir tercih yapabilirsin. Örneğin Ece (Emel-Cevdet), Özhan (Özgür-Handan), Serra (Serdar-Esra), Ahmet (Ahsen-Mehmet) gibi.
 • Bebeğinin adı, senin veya eşinin ismini oluşturan harflerin karışımından meydana gelebilir. Adeta mucize! Hemen örnekleri paylaşalım: Melis-Selim, Ceren-Eren, Hale-Ela.
 • Son olarak senin veya eşinin isminin bir hecesi bile bebeğinin adını belirlemende sana fikir verebilir: Handan-Hande, Dağhan; Aysel-Ayperi, Göksel; Murat-Mutlu, Berat.

Ünlülerden İlham Aldık: Hangi Ünlü Anne Olunca Hangi Bebek İsimlerini Tercih Etti?

Acaba iki isim mi koysan?

Değişik isimlere baktın ve birini seçsen diğerinde aklın kalacak. Bu durumda bebeğine iki isim koyabilirsin. Fakat isim analizi nasıl yapılır, iki isim seçerken nelere dikkat etmelisin, önce bunları öğrensen iyi olur.

Bu konuda sana yardımcı olacak videolu yazımızı da şuraya bırakalım: Doğru mu Yanlış mı: Bebeğe İki İsim Vermek

Bu makaleyi arkadaşlarınla paylaş: