14 Aylık Bebek Gelişimi

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Dicle İnanç, 14 aylık bebek gelişimi, ev kazaları, ilk adım ayakkabısı konularında bilgi verdi!

Çocuğunuz yabancı cisimleri yutabilir!

Çocuğunuz iyice ayaklandığı için ev kazalarına çok dikkat etmek gerekiyor. Yürümeye başlayan çocuk, evin birçok yerini karıştıracaktır. Eğer kendilerinden büyük ablaları ve abileri varsa onların oyuncakları çocuklarınız için oldukça tehlikelidir.

Çocuğunuzun yaşına uygun olmayan oyuncaklar aspirasyon dediğimiz duruma yol açarak bunların yutulmasına ve akciğerlere kaçmasına neden olabilir.

Çocuklarımızın akciğerlerine birtakım gıdalar da kaçabilir. Ceviz, fındık, badem ve fıstık gibi birtakım kuru yemişleri çocuğunuza 5-6 yaşından önce vermemelisiniz. Bu gıdaları iyice un haline getirdikten sonra yedirebilirsiniz.

Evdeki prizler, kordonlar, çekmeceler ve dolaplara karşı mutlaka birtakım aparatlarla önlemler alınması gerekiyor. Bu konuda oldukça dikkatli olmanızı tavsiye ediyorum.

Çocuğa ne zaman ayakkabı giydirmeli?

Çocuğunuz iyice yürüyüp, 10-15 adım atmaya başladıktan sonra ayakkabı giydirmelisiniz. Ancak yürüse bile evde ayakkabı ya da terlik giydirmenize gerek yok. Çıplak ayakla ya da kaymaz çoraplarla yürüyebilir.

14 aylık bebek gelişimi hakkında detaylı bilgi almak için tıkla!