0-3 Yaş Çocuğun Teknoloji ile İlişkisi

Uzm. Psk. Dan. Özlem Mumcuoğlu 0-3 yaş grubundaki çocukların teknolojiyle ilişkisinin nasıl olması hakkında bilgi veriyor.

0-3 yaş arası çocukların en çok maruz kaldıkları teknolojik alet televizyon. Onlara çok fazla televizyon seyrettirmemiz gerekiyor. Özellikle televizyonlarda bulunan bebek kanalları çok yararlı değil. Çünkü çocukların televizyona ne kadar süre maruz kaldıkları önemli. Bu yaş grubundaki çocukların bol bol oynamaları, dünyayı keşfetmeleri, interaktif olmaları gerekiyor. Ama televizyon interaktif değil, edilgen bir şey ve çocuk, televizyonda sürekli seyrediyor.

Tabii hiç izlemeyecek değil. 0-3 yaşa uygun birkaç çizgi film bulunursa bunları seyredebilir. Kısa filmler de olabilir. Şarkılı, şekiller, renklerle ilgili programları izleyebilir. Ama bu yaş grubu televizyonla ne kadar geç tanışırsa o kadar iyi.

Tabletler, telefonlar da bebeklerle küçük yaşlarda tanıştırılıyor. Çünkü ebeveynler çocuğunu susturmak, yemek yedirmek ya da ödüllendirmek için bunları kullanıyorlar. Ancak ebeveynlerin istediğini yaptırmak adına bu aletleri kullanması yanlış bir davranıştır.

Hepsi kötü değil. Bak faydalı şeyler de var: Çocuklar İçin Gerçekten Faydalı 10 Mobil Uygulama