Kahvaltı yapan çocuk daha zeki oluyor

Çocukların zekâsıyla ilgili yeni bir araştırma yapıldı. Araştırma sonuçlarına göre kahvaltı yapan çocuklar daha zeki oluyor. 
ABD'nin Pen
Çocukların zekâsıyla ilgili yeni bir araştırma yapıldı. Araştırma sonuçlarına göre kahvaltı yapan çocuklar daha zeki oluyor.

ABD'nin Pennsylvania Üniversitesi'nden bilim adamları, Çin'de 6 yaşındaki 1269 çocuğun IQ seviyesini ve düzenli kahvaltı yapıp yapmadıklarını inceledi. Araştırma sonuçlarında, kahvaltı yapmayan çocukların, her zaman ya da çoğu zaman kahvaltı yapanlara göre, konuşma becerisinin 5,58, başarı düzeyinin 2,50 ve IQ seviyesinin 4,6 puan düşük olduğu tespit edildi.

1269 çocuğun IQ seviyesinin ölçüldüğü çalışmanın bilim adamlarından Cianghong Liu, çocukluk döneminin beslenme alışkanlığı ve yaşam tarzının belirlenmeye başladığı kritik bir dönem olduğunu ve uzun vadede sağlığı etkilediğini belirtti. Bilim adamları, 6 yaşında çocuğun bilişsel becerisinin hızla geliştiğini vurgularken, kahvaltının beslenme ve sosyal etkilerinin önemli rol oynadığına, gece aç kaldıktan sonra kahvaltının beyin için ''benzin'' niteliği taşıdığına dikkati çekti. Uzmanların dikkat çektiği bir başka konu ise kahvaltıda ebeveynlerle iletişimin önemi. Kahvaltı yapan çocuğun ailesiyle diyaloğa girmesi aynı zamanda beynini çalıştırıyor, sohbetler sayesinde çocuğun kelime haznesi, genel kültürü ve anlama gücü gelişiyor.