Sonbaharda çocuklar nasıl beslenmeli?

Yaz döneminde çocuklar ya kilo almaz ya da biraz kilo verir. Bunun ilk nedeni çocukların sokakta oynayarak kalori harcamaları, ikinci nedeni ise yaz sıcak
Yaz döneminde çocuklar ya kilo almaz ya da biraz kilo verir. Bunun ilk nedeni çocukların sokakta oynayarak kalori harcamaları, ikinci nedeni ise yaz sıcaklarının iştahsızlığa neden olmasıdır.

Sonbaharda ise evde daha fazla vakit geçirmeye başladıkları için çocuklar aldıkları enerjiyi depolanmaya başlıyor. Central Hospital'dan Beslenme ve Diyet Uzmanı Diyetisyen Deniz Şafak, çocukların sonbaharda nasıl beslenmeleri gerektiğini anlatıyor.

Çocukların beslenmesinde öncelikli hedef ihtiyaç kadar vitamin, mineral, protein, karbonhidrat ve yağ almak olmalıdır. Çünkü büyüme ve gelişmeleri hala devam etmektedir.


Sonbaharda çocukların yemeleri gereken besinlerSüt ve Süt Ürünleri: Günde 2-3 bardak süt veya süt ürünü tüketilmelidir. Yemek yanında da tüketilebilir. Günlük pastorize sütler öncelikli tercih olmalıdır.

Et ve Et Ürünleri: Günde ortalama 100 gr kadar et yeterlidir, ancak çocuğun yaşı ve kilosuna göre değişkenlik gösterebilir. Tavuk, balık ve kırmızı et dönüşümlü olarak tüketilmelidir. Kızartma yapılmamalıdır. Uygun şekilde pişirilen bu besinler çocuğun demir ve protein ihtiyacını karşılamaya yeterlidir.

Sebze ve Meyveler: Hemen hemen tüm vitaminler farklı sebze ve meyvelerde bulunduğu için öğünleri hazırlarken mümkün olduğunca çeşitlilik sağlanmalıdır. Sebzeler hem pişmiş hem de çiğ olarak tüketilmelidir.

Meyveler ise ara öğünler için en uygun besinlerdir. Çocuğun ihtiyacı olan vitaminler gereksiz şeker ve çikolata yerine meyvelerden sağlanmalıdır.

Ekmek Türevleri: Başta ekmek olmak üzere diğer karbonhidrat kaynakları bu besin gurubuna aittir. Çocukların da yetişkinler gibi tam tahıllı ekmekleri -zengin besin öğeleri sebebi ile- tercih etmesi gerekir. Pirinç yerine de bulgur tüketilmelidir.

Kuru Baklagiller: Kuru fasulye, nohut ve mercimeği çocuklar haftada 2-3 kez mutlaka yemelidir. Çorba, salata gibi benzeri yemeklerin içine katılması önerilir. Çocukların bağırsaklarının düzgün çalışması için bu lifli besinler oldukça önemlidir.

Su Tüketimi: Çocuklar sıvı ihtiyaçlarını mümkün olduğu kadar su içerek karşılamalıdır. Kafein ve şeker içeren enerjili içecekler yerine su içilmesi özendirilmelidir.


Çocuklar fast food tüketebilir mi?Fast food olarak adlandırılan ve hızlı tüketilen gıdalar, evde hazırlanabilir. Böylelikle çok daha sağlıklı olacaktır.

Çikolata, bisküvi, gofret gibi atıştırmalıkların yerini de meyve, evde yapılmış az yağlı kurabiye ve kekler alabilir.


Sonbaharda çocuklar sporla enerji harcayabilirHareketin azalmaya başladığı sonbahar mevsiminde çocuklar hoşlanacakları spor dallarına yönlendirilerek, gelişimleri desteklenmeli ve kilo alımından kaçınılmalıdır.


Çocukluk dönemi beslenme alışkanlıklarıÇocukluk döneminde edinilen beslenme alışkanlıkları kalıcıdır. Doğru beslenmek çocukları uzun vadede hastalıklardan koruyacağı gibi gelişimleri açısından da önemlidir.