Diş dostu beslenme çantası hazırlamak

Ağız sağlının oluşmasında beslenme alışkanlığı önemli bir rol oynar.
Beslenme alışkanlığında yer alan karbonhidrat içerikli gıdalar, her tür şekerlemel

Ağız sağlının oluşmasında beslenme alışkanlığı önemli bir rol oynar.

Beslenme alışkanlığında yer alan karbonhidrat içerikli gıdalar, her tür şekerlemeler, tatlılar, bisküvi ve atıştırmalıklar diş çürümesine etkendir. Bütün bunların yanı sıra kola ve şekerli içecekler buna tatlandırılmış süt dâhil, diş sağlığını etkiler.

Bu nedenle bu tip gıdaların okul saatinde tüketilmesi ardından diş fırçalama olasılığının olmadığı okullarda ciddi sorun oluşturmakta ve diş çürümesini tetiklemektedir. Bu yüzden okulda tüketilecek gıdalar <DİŞ DOSTU> yiyeceklerden oluşturulmalıdır. Bu diş dostu yiyecekleri sıralamak gerekir ise;

Peynir içerlikli gıdalar: Peynir içerdiği kazein ile çürük önleyici niteliğe sahiptir. Örneğin; kaşarlı tost, peynirli sandviç v.b.

Yer fıstığı: İçerdiği güçlü mineraller sayesinde diş ve tükürük yapısını kuvvetlendirir. Bu nedenle özellikle atıştırmalık olarak beslenme çantasında olmalıdır.

Elma
: Artık birçok okul kantininde meyve satışının olduğunu bilmek oldukça mutluluk vericidir. Elma ısırılarak yenildiğinde hem dişleri temizler hem de diş etlerine masaj yapar. Bu nedenle öğün aralarında tüketilmesi oldukça faydalıdır.

Ayran ve Doğal Süt: Ayranın tok tutma özelliği vardır. Süt tatlandırıcısız faydalıdır. İçerisinde şekerli aromalar olduğunda dişi oldukça fazla çürütür.

Çikolata, kola tüketiminin engellenemediği durumda bu tip tüketimin ardından mutlaka su ile ağız çalkalanmalıdır. Öğün aralarında şekersiz ya da diş dostu sakız çiğnemek de ağız ve diş sağlığımız için oldukça faydalıdır.