Hamilelikte Yenmemesi Gerekenler Listesi!

Diyetisyen Müge Şafak Özyurt, hamilelikte yenmemesi gereken yasaklı gıdaları anlattı. Gebelikte hangi besinlerden uzak durmalısın, hadi öğren!

Hamilelikte anne adaylarının kesinlikle tüketmemesi gereken besinler neler?

Konserve ürünler

Sigara ve alkolü bir kenara bıraktıktan sonra çok fazla konserve ürün tüketilmesini istemiyoruz. Konserve ton balıklarından ya da tenekede hazırlanan her türlü yiyecekten uzak durmak gerekir. Bazen pratik olduğu için tercih edilse de sırf balık yiyeceğiz diye özellikle teneke kutudakileri kesinlikle tercih etmemeliyiz.

Ciğer

Ciğerin demir içeriği çok yüksektir. Gebelikte demir ihtiyacı arttığı için çokça tüketilmek istenebilir. Ancak 100 gram kadar ciğer tüm haftalık A vitamini ihtiyacını karşılar. A vitamininin yüksek miktarda alınması da bebeğin bunu tolere edememesine neden olur, yani vücudundan uzaklaştıramaz. Bu nedenle gebelikte ciğer tüketilmesini de istemeyiz.

Pişirilmemiş ürünler

Pişirilmemiş et, tavuk, balık gibi ürünler, fümelenmiş etler ve suşi gibi çiğ balıklar tüketilmemeli. Sosis, salam, sucuk gibi şarküteri grubundan kesinlikle uzak durulmalı. Bazı anne adaylarının bu konuda “Hiç sucuk yiyemeyecek miyim?”, “Bunca ay pastırmasız geçer mi?” gibi soruları olabiliyor. Pişirildiği takdirde yiyebiliriz. Ancak sucuk mutlaka bilinen kasaplardan alınmalı, marketlerdeki ürünler kesinlikle tercih edilmemeli.

Kafein

Kafeini daha sınırlı almak için kahve tüketimine dikkat etmek gerek. Gebelikte kahve yasak değil ama günde belki 1 tane Türk kahvesi kadar sınır koymak daha iyi olur. Çünkü çaydan, çikolatadan ve kakaodan da kafein alıyoruz. Buna dikkat etmek önemli.

Gazlı içecekler

Artık kolalı, gazlı içecekleri kimseye önermediğimiz için gebelikte de tüketmemek önemli. Arada ufak kaçamaklar tabii ki hamileliği tehlikeye sokmayacaktır.

İyi yıkanmamış sebze ve meyveler

İyi yıkanmamış sebze ve meyveler de tüketilmemeli. Çünkü bunlar çok ciddi besin zehirlenmesine yol açıyorlar. Hamileyken dışarda yemek yerken çiğ salatalara ya da çiğ sebzelerle hazırlanmış yiyeceklere bulaşmamak çok daha iyi olur.

Bitki çayları

Hamilelikte belli başlı bitki çaylarının tüketilmesini istemeyiz. Aslında izin verilen bir tane bitki çayı vardır. O da biraz rezene. Ihlamur ve açık normal siyah çay da tüketilebilir. Onun dışında ada çayı, yeşil ve beyaz çay ile bağırsakların çalışması için kullandığımız form çaylardan uzak durmak gerekir.

Gebelikte bitki çaylarını özellikle kasılmaları ve krampları artırdığı için hiç önermiyoruz. Bu tarz şeyleri mutlaka hekime danışarak tüketmekte fayda var.

Daha fazla bilgi için: Bu 15 Şeyden Uzak Dur: Hamilelikte Yenmemesi Gerekenler!