Hamilelikte Beslenme: Hamileler Ne Yemeli?

Diyetisyen Müge Şafak Özyurt, 4 yapraklı yonca modelini ve hamilelikte edinmen gereken genel beslenme prensiplerini senin için anlattı!

Anne adayları hamileyken nasıl beslenmeli? Özellikle neleri yemeye dikkat etmeliler?

Gebelikte temelde istediğimiz şey, anne adayının 4 besin grubunu da tüketiyor olması. Anne adayı ne kadar iyi beslenir ve besin çeşitliliğini sağlarsa bebeği de o kadar sağlıklı olur.

4 yapraklı yonca modeli nedir?

4 yapraklı yonca dediğimiz bir pesin piramidi şeklimiz var. Bu, Türkiye’ye özgü hazırlanmış bir beslenme rehberi.

1. besin grubu

Piramidin başında süt ve süt ürünleri grubu geliyor. Peynir, yoğurt, ayran, yoğurtlu çorbalar kadar geniş tutabilirsiniz burayı.

2. besin grubu

İkinci olarak ekmek ve tahılların yer aldığı bir grup var. Bu, B grubu vitaminleri bakımından zengindir. Vücuda çok güzel enerji verir, genel olarak karbonhidratları tanımlar.

Bazen gebelikte, kilo almamak için karbonhidratlardan uzak durabiliyoruz ancak sağlıklı bir gebelik geçirmek için en iyi enerjiyi bu grup sağlar. Bulgurlar, sebzeler, meyveler bu grubun içinde değerlendirilebilir.

3. besin grubu

Et, tavuk, balık ve kuru baklagilleri içeren bir grubumuz var. Burada da temel enerji kaynağı bizim için proteindir. Enerji vermek gibi bir görevi yoktur ama proteinler vücudun yapı taşıdır. Büyüme ve gelişmeyi desteklemek, bebeğin en iyi enerjiyi alabilmesi için proteinleri iyi tüketiyor olmamız lazım.

Eğer anne adayının alerjileri varsa yerine farklı protein kaynaklarını koymak önemli. Nohut, mercimek, yeşil mercimek gibi baklagiller kırmızı et kadar protein içerirler. Aynı dengede kaliteli proteine sahipler.

4. besin grubu

Dördüncü grup ise sebze ve meyve grubu. Bunlar tabii ki vitamin ve minerallerin en doğal kaynağı. Mutlaka gebelikte kullanacağımız birtakım takviyeler olacaktır ama bunları yiyeceklerden almak vücutta çok daha etkili şekilde kullanılmasını sağlar.

Burada şuna dikkat etmek lazım. Her anne adayının mutlaka mevsiminde olan sebze ve meyveyi tüketiyor olması önemli. Kışın çok domates yememek, yazın fazla havuç gibi sebzeleri tüketmemek çok daha iyi olur. Hem besin çeşitliliği sağlayıp hem de mevsimine uygun beslenerek gayet sağlıklı bir gebelik süreci geçirmek mümkün.

Bunları da öğren: Hamilelikte Beslenme Hakkında Bilmen Gereken Her Şey!