Hamilelikte Kontrolsüz Kilo Almamak İçin Neler Yapmalıyım?

Hamilelikte kilo alımını düzenlemek ve kontrol altında tutmak için yapılabilecekleri Diyetisyen Müge Özyurt Şafak’a sorduk.

Hamilelikte kilo alımını düzenlemek ve kontrol altında tutmak için yapılabilecekleri Diyetisyen Müge Özyurt Şafak’a sorduk.

Anne adayları hamilelik döneminde kontrolsüz kilo almamak için nelere dikkat etmeli?

Aslında çoğunlukla hamileyken iki kişilik yemeliyiz diye düşünüp ihtiyacımızdan fazlasını tüketiyoruz ya da çevremizde bizi buna yönlendirebiliyor. Burada porsiyonu iyi ayarlamak lazım. Çünkü bazen öyle oluyor ki ilk 2-3 ay hamileliğin farkında değilken, hiç kilo almazken bir anda aşırı kilo alabiliyoruz.

Son aylarda zaten kilo alışımız elimizde olmayan nedenlerden dolayı artacak, ödemimiz olacak. Bu yüzden porsiyon kontrolü ve besin çeşitliliğini sağlamak önemli. Ama gördüğüm kadarıyla hamilelere en çok tatlı kilo aldırıyor. Bundan vazgeçemiyorlar. Eğer vazgeçemiyorsak daha sütlü ve meyveli tatlıları ya da günde bir tatlı hakkı varsa bir kase sütlaçtan kullanmak iyi olabilir. Ama günde 1 kilo baklava yiyen hastalarım bile var.

Biz biraz hareketsiz kalıyoruz. Hareketi hayatımıza ekleyip, yürüyüşler yaparak aktif bir anne olursak aslında kontrolsüz kilo alışı önleyebiliriz. Bazen hormonlarımız da iştahımızı etkileyebiliyor. Belki de kan şekeri düşüklüğümüz vardır. Bu konuda doktorlarla takiplerimizi iyi yapmalıyız. Ara öğünler yaparak aşırı acıkmaların önüne geçebilir, her öğünde proteinli ürünler tüketirsen daha fazla tok kalırız.

Ama buna rağmen kilo artışı söz konusuysa hemen miktarları kontrol edip tüketimi azaltmamız gerekiyor. Ama kısacağımız şeyler abur cubur, fazla hamur işi ve tatlı.

Bilgilenmeye devam et: Hamilelikte Kilo Alımı Hakkında Merak Ettiğin Her Şey!