Hamilelikte Ne Kadar Kilo Almalıyım?

Hamile olduğunu öğrendin ve nasıl beslenmen gerektiğini merak ediyorsun değil mi? Bu yüzden öğrenmen gereken her şeyi Diyetisyen Serap Akyol’a sorduk.

Hamilelikte ay ay kilo alımı nasıl olmalı?

Bu süreçte hamilelerin yeterli kalori ve belirli bir kilo almaları gerekir. Biz bu süreci aylara bölüyoruz. İlk 3 ay (ilk trimester), 3-6. ay (2. trimester) ve devamındaki 6-9. ay (3. trimester). En çok kilo alımının olduğu dönem 3. trimester. O yüzden ilk aylarda annelerin biraz daha kendilerine dikkat etmeleri gerekiyor.

Anneler hamileliğini öğrenir öğrenmez hemen bir yeme-içme eğilimine ve aşermeye başlıyorlar. Bu yüzden hamilelikte kilo alımı ilk aylarda yükseliyor. Aslında biz ilk 3 ayda kilo oranının çok yüksek olmasını istemiyoruz.

Hamilelikte ilk 3 ay kaç kilo almalı?

Aslında bizim planımız tüm hamileliği 10-14 kilo alımı ile sonlandırmak. Bunun için ilk trimesterde 1-3 kg alınmalı. Hatta biraz kilolu bireyse hiç kilo alımı bile olmamalı. İlk 3 ayda kusmalar yüzünden hiç kilo alımı da olmayabiliyor. Bundan korkmamalılar.

  1. trimesterde kilo alımı 4-5 kiloya kadar çıkabiliyor. Ama son trimester, bebeğin en hızlı büyüdüğü kısım olduğu için annenin en çok kilo aldığı zaman. Bu süreçte diyetlerine 300 kalori ekliyoruz. Burada 5-6 kg kadar da alabiliyor. Yani anne hamileliğin başında ideal kilodaysa totalde 10-14 kg ile bebeğini kucaklamasını bekliyoruz. Peki kadın kilolu bir şekilde hamileliğe başladıysa kilo alımı nasıl olmalıdır?

Eğer anne adayı kiloluysa 7-8 kilo ile sınırlandırmalıyız. Yani ilk 3 ayı hiç kilo almadan geçirebiliriz. Çünkü fazla kilo hamilelikte hem bebek hem de anne için risk barındırıyor. O yüzden kilo alımını en azlara indirmeliyiz.

Anne adayı eğer zayıfsa onun kilo alımını arttırabiliriz. Eğer çoğul gebelik söz konusuysa kilo alımı 20-25 kg’ye çıkabilir.

Daha fazla bilgi için bak: Hamilelikte Kilo Alımı Hakkında Merak Ettiğin Her Şey!


  • İlişkili etiketler:
  • beslenme