Gebelik Öncesi Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Prof. Dr. İsmail Çepni hamilelik için en uygun yaşları ve gebe kalmadan önce yapılması gerekenleri anlatıyor.

Gebelik öncesi yapılması gerekenler nelerdir?

Önce hangi yaşlar gebelik için uygun yaşlardır, bunun cevabını verelim. 28-29-30 yaşları anne adaylığı için idealdir. Ancak gebeliğe karar verdikten sonra bir takım hazırlıklar yapmak lazım. Ben hep şunu söylerim; “Kolay olsaydı, biz erkekler de doğururduk.” Bunun için annenin bu ciddi süreci yaşarken hazırlıklı, kondisyonlu ve sağlıklı olması gerekir. Sorunların tespiti için genel bir check-up’tan geçilmesi gerekir. Çünkü biliyoruz ki bir takım hastalıklar gebelikle iyi geçinmiyor, hamilelik de o hastalıkları olumsuz etkiliyor. Bunların başında;

  • Diyabet,
  • Kalp,
  • Akciğer hastalıkları,
  • Kansızlık geliyor.

Bu hastalıkların muhakkak kontrol edilmesi lazım. Türkiye’deki kadınlarımızın çoğunda kansızlık var ve hamilelikten önce bu sorunun ortadan kalkması gerekli.

Yine tiroid çalışma bozukluğu ile hamilelik, birbiriyle çok bağlantılıdır.

Ayrıca kızamıkçık ve bunun gibi hastalıkların geçirildiğinin tespit edilmesi ve gerekirse aşılarının yapılması lazım. Bu gibi sorunlar nedeniyle gebelik kararı ertelenebilir.

Folik asitle ilgili bazı şeyler de söylemeliyiz. Bütün kadınların folik asit kalması gerekir. Çünkü eksikliği bebekte bir takım anomalilere neden olabilir. Eğer kadın yeşil sebzelerle yeterince besleniyorsa çok gerek olmayabilir. Ama eğer bu sebzelerden uzaksa gebelikten 3 ay önce folik asit almalı ve ardından gebelik yoluna çıkmalıdır.

O Büyük Hayal ve Göbek Öncesi Hamilelik Hazırlıklarına Dair Bilmen Gereken Her Şey!