Gebelik Haftası Nasıl Hesaplanır?

Prof. Dr. İsmail Çepni "Kaç haftalık hamileyim?" sorusunun cevabını ve doğum tarihini nasıl bulabileceğini anlatıyor.

Gebelik haftası hesaplama işlemini yaparken bir şeyi düzeltmek gerekiyor. Anneler ve babalar aylık olarak hesaplamayı biliyorlar. Ancak şöyle bir durum var, 4 hafta olarak bilinen bir gebelik, tam olarak 1 ay değil! Buna 2-3 gün daha katmak lazım. Çünkü biz hesaplamayı hafta hafta yapıyoruz. Bunun için de yine bir takım bilgilere ihtiyacımız var. Son adet tarihinin ilk günü bunlardan biri. Eğer biliyorsanız o günün üzerine 7 gün koyarak hesaplama yapabilirsiniz.

Eğer adet tarihi bilinmiyorsa vajinal ultrasonla bebeğin tepe makat uzunluğu ölçülerek +/- 1, 2 gün payla bebeğin kaç haftalık olduğu öğrenilebilir.

Tüp bebek yapıldıysa yumurta büyütme süreci değişebiliyor. Bu durumda embriyo transferinden 14 gün çıkararak son adet tarihi belirlenip gebelik haftası öğrenilebiliyor. Bu bebek ne zaman doğar diye soruyorsan, Naegele yöntemini uygulayabilirsiniz. Son adet tarihinin üzerine 7 gün ekleyip 3 ay geriye giderseniz muhtemel tarihi öğrenebilirsiniz. Ama şunu bilmeniz gerekir, bebeklerin yalnızca %4’ü bu sıralarda doğuyor.

"Kaç haftalık hamileyim?" diye merak ediyorsan hesapla: Gebelik Haftası Hesaplama!