Hamile Kalmak İçin Pozisyonlar Nelerdir?

Prof. Dr. İsmail Çepni, hamile kalma şansını yükselten pozisyonları açıklıyor.

Hamile kalmak için tercih edilen pozisyonlar nelerdir?

“Hamile kalmak için hangi cinsel pozisyonlar şansı arttırır?” diye düşündüğümüzde önce şu fizyolojik bilgiyi aklımıza getirmemiz lazım. Gebelikten önce yumurta çatlayıp karın içerisinde düşer, tüpler onu bir süpürge gibi emer ve ucunda bir yere alır. İşte bu sırada erkek tohum hücresinin tüpe ulaşması lazım. Bunun içinde vajina, bir rezervuar görevi görüp spermi önce korur, rahim ağzına iletir ve rahim içi tüpe göndererek gebeliği sağlar.

Bu durumda erkeğin üstte kadının altta ya da yan yana oldukları pozisyonlar, çocuk yapmak için uygun pozisyonlardan. Hatta altta durmakta olan kadının popo altına bir yastık koyarak vajinadaki meninin dışarı akması engellenebilir ve şans arttırılabilir.

Cinsel ilişki sonrası ayağa kalkmalı mı?

Birliktelikten sonra birden kalkılırsa meni hemen dışarı akar. Bu durumda önereceğimiz kadının 15-20 dakika uzanır pozisyonda yatakta kalmasıdır. Böylece erkek tohum hücrelerinin tüpe ulaşmasını sağlamalıdır.

Gebelik şansının arttırmak için:

  • Vajinal duş alınmamalı.
  • Vajina yıkanmamalı.
  • Birliktelik esnasında kayganlaştırıcı kullanılmamalı.
  • 2 günde bir ilişkiye girilmeli.

Eğer bunlara rağmen gebelik görülmediyse de üzülmeyin. Yumurtlama gününde dahi gebelik şansı %20-25’tir. Diğer aylarda denemeye devam edilmelidir.

Bu bilgiler işine yarayacak: Hamile Kalmak İsteyenler İçin Uzak Durulması Gereken 10 Şey!