30 Haftalık Gebelik Gelişimi: Hamileliğin 30.Haftası/Ceninin 28.Haftası

29. Hafta 31. Hafta

30 haftalık gebelik geride kalıyor. Bu haftayı saymazsak bebeğinle kavuşmanıza hemen hemen 10 hafta kalacak. Sen 30 haftalık hamileyken bebeğin de 28.haftasında bir cenin. 30 hafta gebelik kaç aylık eder, diye merak ediyorsan eğer 7 aylık eder. Hamileliğinin 7.ayının ortasındasın. Fakat doktorunun hesabı en doğrusu olacaktır. Bazen onun hesapları seninkiyle denk düşmeyebilir. Peki, gebeliğin 30.haftasında neler olur, neler değişir? İşte merak ettiklerin!

30 Haftalık Gebelikte Bebek Gelişimi Nasıl Olur?

30 haftalık gebelik bebek kilosu açısından göz dolduran haftalardan biridir. Bebeğin yaklaşık 1.400 gram ağırlığında ve toplamda ortalama 43 cm boyunda. Fakat her zaman söylediğimiz gibi bebekler birbirinden farklı gelişme eğrileri gösterirler. Her bebeğin kilosu da boyu da aynı olmaz. Senin bebeğin bu rakamların altında ya da üzerine olabilir. Önemli olan doktor kontrollerinde her şeyin yolunda gidiyor olmasıdır.

Beyni giderek büyüyor!

Günden güne büyüyen tek şey kilosu ve boyu da değil. Doğumdan sonraki hayata ve hayat boyu öğrenmeye ayak uydurmak için beyni de gelişiyor. Bu haftadan itibaren beyni karakteristik girinti ve kıvrımlarıyla gerçek bir beyne benzemeye başlıyor.

Bu kıvrım ve kırışıklıklar, çaresiz bir yeni doğandan tepki veren bir bebeğe, konuşan bir çocuğa, meraklı bir anasınıfı öğrencisine doğru yol alırken gerekecek genişlemeye imkan sağlayacak.

Artık ısı ayarını yapabiliyor, tüylerinden kurtuluyor!

Daha büyük ve daha iyi olan beyni, bugüne kadar vücudun diğer kısımlarına dağıtılmış olan vücut sıcaklığını düzenleme gibi görevleri de üstlenmeye başlıyor.

Beyin ısı ayarını arttırabildiği için (biraz da yağ depolarının giderek artması sayesinde) onu şimdiye kadar sıcak tutan incecik, yumuşak kürkünü, yani lanugoyu üzerinden atmaya başlayacak. Bu da doğduğunda artık kıllı bir bebek olmayacağı anlamına geliyor.

Düşünmeye Başla: Doğum Odan Nasıl Olsun?

Daha çok erken diyebilirsin. Ancak, pek de öyle değil aslında. Zaman geçtikçe hamileliğinin zorlaştığını biliyoruz. O yüzden seni şimdiden doğum odasına dair az ya da çok bir şeyler düşünmeye davet ediyoruz. Doğum sonrasında keyifleneceğin ve güzel bir tebessümle hatırlayacağın bugün için odanın nasıl olmasını istediğine şimdiden karar ver diyoruz. Kapı süsü, lohusa tacı ve anı defteri gibi bir çok süslemenin olduğu bu iş için, Hastane Odası Süsleme sayfamızdan fikir alabilirsin.

30 Haftalık Gebelikte Bebek Hareketleri: Bebeğimin Hareketlerini Nasıl Kontrol Edeceğim?

30 haftalık gebelikte dikkat edilmesi gerekenler arasında bebeğin hareketlerini takip etmek de vardır. Bu haftada bebeğin hıçkırır tarzda hareketler yaptığını hissedebilirsin. Bu hareketler bebeğin dış ortama hazırlandığı nefes alma alıştırmalarıdır.

28.haftadan sonra fetüs hareketlerini, bir kere sabah saatlerinde bir kere de akşam saatlerinde olmak üzere günde 2 kere kontrol etmek akıllıca olabilir. Doktorunun, bebeğin hareketlerini kontrol etmen için önerdiği bir yöntem olabilir. Ya da şunu deneyebilirsin:

Saate bak ve saymaya başla. Tekme, dönme, çırpınma, sürtünme her türlü hareketini say. 10 hareket saydığında dur ve saate bak. Geçen süreyi not et. Çoğu kez 10 dakikada 10 hareket hissedebilirsin. 10 dakikanın biraz altı ya da üstü de olabilir.

Bir saat geçmesine rağmen 10 hareket sayamadıysan, bir şeyler iç, atıştır, yürü veya hafif egzersizler yap. Sonra tekrar uzan, gevşe ve saymaya devam et. Hareketsiz bir gün olması illa bir terslik olduğunu göstermez ama nadiren de olsa bir alarm olabilir. Doğum tarihi ne kadar yakınsa fetüs hareketlerini kontrol etmek o kadar önemlidir.

30 Haftalık Bebek Görüntüsü

Bebeğinin karnındaki gelişimi için daha ayrıntılı bilgi istersen, Bir Haşhaş Tanesinden Doğduğu Güne Yolculuk: Anne Karnında Bebek yazımıza göz atabilirsin.

30 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler Nelerdir?

Göbek deliğinden ölçüldüğünde rahmin, deliğin 10 cm. üzerindedir. Pubik simfizden rahmin tepe noktasına kadar olan ölçü, 30 cm’dir. Hala 10 hafta olduğuna inanmak zor olabilir. Kaburga kemiğinin altında rahmin büyüdükçe sanki oraya sığmıyormuş gibi hissedebilirsin. Ancak, cenin, plasenta ve rahim amniyotik sıvı ile birlikte büyümeye devam edecektir.

Kaç kilo aldın?

30 haftalık gebelik gelişimi döneminde ortalama 500 gram alıyor olmalısın. Hamilelik boyunca ortalama sağlıklı kilo alımı 11 ila 14 kilo arasıdır. Fakat çok zayıf hamile kaldıysan 16 kiloya kadar çıkabilir. Bu kilonun hemen hemen yarısı rahmin, bebeğin ve plasentanın hacminin büyümesiyle ilgilidir. Bu büyümeyi en çok karnında ve pelvisinde fark edebilirsin. Hamilelik ilerledikçe pelvisindeki ve karnındaki rahatsızlık artabilir.

Bu konuda kafanda soru işaretleri varsa Hamilelikte Kilo Alımı Hakkında Merak Ettiğin Her Şey yazımıza göz atabilirsin.

Hamileyken banyo yapmak!

Birçok kadın hamileliğin son döneminde banyo yapmanın bebek için güvenli olup olmadığını merak eder. Doktorların çoğu hamilelikte banyo yapmanın güvenli olduğu görüşündedir. Küvete girerken ve çıkarken dikkatli olmak, suyun çok sıcak olmadığından emin olmak yeterlidir.

Ağrılar için doğru duruş!

Vücudun uygun bir biçimde duruş pozisyonu sırttaki basıncın azalmasına ve bazı sırt ağrısı rahatsızlıklarının ortadan kalkmasına yardım edebilir. Uygun bir vücut duruşunu korumak biraz çaba gerektirebilir ama ağrılarını hafifletirse buna değer. Bunu en iyi hamilelik döneminde egzersiz yaparak özellikle de hamile pilatesi ve yogası yaparak sağlayabilirsin. Hem hamileliğe bağlı ağrı ve krampları giderir hem de doğru bir duruş edinirsin. Pilates ve yoga konusunda hala geç kalmış sayılmazsın. Hamileliğinin son 10 haftasını ve doğum sürecini daha rahat geçirmek istersen bu konuda Hamile Pilatesi ve Hamile Yogası Merkezi sayfamızdan destek alabilirsin.

Büyüyen Bebeğinin Fotoğrafları!

Hamileliğinin artık son dönemlerine yaklaşırken, bebeğin de görünür bir durumda. Bu dönemi hatırlamak isteyeceğini düşünerek, bebeğinin karnındaki halinin fotoğraflarını çektirmeni ve sonraki dönemlere güzel bir anı bırakmanı tavsiye ediyoruz. Bunun için, Fotoğrafçılar sayfamıza bakabilir ve hamilelik fotoğrafları ile ilgili bilgi edinebilirsin.

30 Haftalık Gebelikte Nasıl Beslenmeli?

Omega-3 tüketilmeli! Yukarıda bebeğinin beyninin hızla geliştiğini söylemiştik. Bu dönem beyninin gelişimine katkı sağlayacak gıdalar tüketmeye çalışmalısın. Omega-3 denen o harika yağlardan yeterince almanın en önemli olduğu dönem, bebeğinin beyin gelişiminin hızlandığı 3.trimester dönemidir.

Deniz somonu, sardalya, köy yumurtası, keten tohumu, ceviz, köy tavuğu, roka gibi besinler omega-3 yönünden zengin gruptalardır.

Daha fazla fikir almak istersen Hamilelikte Beslenme Programı: Hamileler Ne Yemeli? yazımıza göz atabilirsin.

Hamilelikte bitki çayı içebilir miyim?

Kadınlar hamileyken bitkisel çaylar içmenin sağlıklı olup olmadığını sorarlar. Bazı bitki çaylarının hamile kadınlar için yararlı olabileceğini duymuşlardır ama bazıları değildir. Doktoruna danışmak kaydıyla güvenle içebileceğin bitki çayları papatya, karahindiba, zencefil, ısırgan otu, nanedir.

Bazı bitki çaylarını ise hamileyken kesinlikle tüketmemelisin. Civanperçemi, misk otu, adaçayı, ardıç, öksürük otu, sedef otu, karaağaç otu gibi bitki çaylarını içmemelisin. Bunların dışında da mutlaka içilmemesi gereken bitkiler vardır. Bitki çayları konusunda doktorunun fikrini almadan hareket etme.

  • Papatya: Sindirime ve rahat uyumaya yardımcı olur.
  • Karahindiba: Şişliklere iyi gelir, mideyi yumuşatır.
  • Zencefil: Mide bulantısına ve burun tıkanıklığına iyi gelir.
  • Isırgan otu: Demir, kalsiyum ve diğer vitaminler açısından zengin.
  • Nane: Gaz ağrılarına iyi gelir, mideyi bastırır.

Bebek Bakıcısına İhtiyacın Olacak Mı?

Doğum sonrasında bakıcıya ihtiyacın olacak ise, bakıcı bulmak için araştırmalara başlamalısın. Sonuçta, hiç tanımadığın birine bebeğini emanet edecek olmanın yanısıra bakıcının bebek bakımı konusunda ne kadar yeterli olduğu, senin isteklerini ne dereceye kadar karşılayabileceği ve anlaşıp anlaşamayacağınızı bilmek belli bir zaman ve uzun bir araştırma gerektiriyor. Amacımız gözünü korkutmak değil! Sadece verilmesi zor olan bu karar için acele etmene gerek kalmasını istemiyoruz, o kadar.

Bu araştırmaya Bebek Bakıcısı Hizmeti sayfamızdan başlayabilirsin. Kolay gelsin!

Hafta Hafta Hamilelik bölümündeki yazıların hazırlanmasında zaman ayırarak emek veren Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanlarımız; Dr Öztürk KARABEY, Op.Dr. Tijen Alkan ve Op.Dr. Fatma Nur Beştay'a değerli katkılarından ötürü teşekkürlerimizi sunuyoruz.

31. Hafta


Bülten E-Posta Kaydı

30 haftalık hamilesin! Bize e-posta adresini ver sana her ay bebeğini bekleyen gelişmeleri gönderelim.

Eposta Adresiniz
Hamileliğinizde kaçıncı haftadasınız?