Bebek Aşı Takvimine Uymanın Yararları Nelerdir?

Uzm. Dr. Elif Erdem Özcan bebek aşıların önemi ve aşı takvimine dair bilgiler veriyor.

Buradan da bilgi alabilirsin: Bebek Aşıları Ve Aşı Takibi Hakkında Merak Ettiğin Her Şey!

Bebek aşı takvimine uymak neden önemlidir? Uyulmazsa ne olur? Kaç günlük sapmalar sorun yaratmaz?

Aşı, bakteri ve virüslere karşı oluşturulmuş, insanların bağışıklığını kuvvetlendirerek enfeksiyonlara karşı savaşmasını sağlayan bir takım ilaçlardır. Aşıları yaptırdığımızda bu enfeksiyonlara yanıt vermemiz kolaylaşıyor ve bazı hastalıklara yakalanmıyoruz.

Çocuklarımızın 1 yaşına kadar yoğun bir aşı takvimi var. Çünkü özellikle 6-9 ay arasında anneden geçen antikor denen koruyucu maddeler azalmaya başlıyor. Bu yüzden bebeğin enfeksiyonlara karşı bağışıklık kazanması gerekiyor. Bunun düzenli yapılması da önemli. Aşıların düzenine uymamız, çocuğun bağışıklığının sağlam olmasını ve tam anlamıyla korunmasını sağlar.

Yüksek ateşli giden şiddetli enfeksiyonlarda çocuk, birkaç gün toparlanana kadar aşıları erteliyoruz. Ama düzeni bozmamak için hastalığın arkasından hemen aşılara başlamamız gerekiyor.

Bir birey aşılıysa toplum korunmuş oluyor. Çünkü kendisi hasta olmadığı gibi diğerlerine de bulaştırmıyor. Bu düzenin bozulması toplum sağlığı için de önemli. Bu yüzden keyfi nedenlerle aşıları ertelememeli, hastalık halinde de doktorun önerdiği süre zarfında aşılara hemen başlamalıyız.

Hepsini öğren: Ay Ay Bebek Aşı Takvimi: Bebeğinin Olması Gereken Aşılar Nelerdir?