Kehribar Bebek Kolyesi Nedir, Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Kehribar kolyesi, son zamanlarda birçok bebeğin boynunda kendini göstermeye başladı. Peki ne işe yarıyor bu kehribar bebek kolyesi, neden anneler kehribar kolyesine bu kadar ilgi göstermeye başladı?

Kehribar bebek kolyesi faydaları, zararları ve tüm yönleriyle bu yazıda yer aldı! Bu yazıya bakmadan kolye almaya kalkma!

Kehribar nedir?

Kehribar, doğada bulunan şifalı taşlardan biri. Kozalaklı ağaçların reçinesinin katılaşması ile oluşuyor. İçerisinde suksinik (amber) asit bulunuyor. Bu asidin de özellikle ağrı kesici ve antibiyotik etkisi olduğu biliniyor. Bu nedenle bazı hastalıklarla baş etmek için özellikle takı şeklinde vücutta taşınabiliyor. Kehribar bebek kolyelerinin de amacı, miniklerin yaşadığı bazı problemleri hafifletmek.

Kehribar bebek kolyesi ne işe yarar?

Kehribar bebek kolyesi en çok bebeklerde diş çıkarma döneminde kullanılıyor. Çünkü kehribar içerisinde bulunan suksinik asit, bebeklerin bu dönemdeki huysuzluğunu, ağrılarını ve salya artışını engelliyor. Hatta bu yönüyle “kehribar bebek diş kolyesi” ya da sadece “diş kolyesi” olarak da anılıyor.

Peki kehribar kolye diş çıkarma döneminde bunu nasıl yapıyor? İşin özü taşta bulunan doğal yağlarda! Taşlar kolye şeklinde bebeğin derisiyle sürekli temas halinde bulunduğu için vücuda doğal yağlarını ve dolayısıyla da şifasını salıyor.

Kehribar bebek kolyesi faydaları neler?

Bakalım kehribar diş kolyesinin bebekler için sağladığı yararlar nelermiş?

 • Bebeklerde diş çıkarma dönemindeki huysuzluğu en aza indirir.
 • Yine özellikle bu dönemde oluşan salya artışını en aza indirir.
 • Diş çıkarırken yaşanan acıyı hafifletir.
 • Diş çıkarma döneminde bebeğinin vücudu enfeksiyonlara açık hale gelir. Bebekler için kehribar kolye antibiyotik etkisi ile enfeksiyonlarla savaşır.
 • Kulak ve boğaz ağrılarına iyi gelir.
 • Özellikle kolik olan bebeklerde gaz sorununa karşı etkili olduğu da bilinir.
 • Tüm bu sorunlarla savaştığı için bebeğinin uykusunun iyileşmesine de yardımcı olur.

Hadi bak: Ay Ay Bebeklerde Uyku Düzeni Nasıl Olmalı?

Tabii şunu da belirtmekte fayda var. Kehribar kolyesinin bu faydaları bilimsel olarak kanıtlanmış değil. Bu yorumlar daha çok bebekler için kehribar kolye kullananlar ebeveynler tarafından gelmiş. Bu faydalar birçok bebekte gözlenmiş ama senin bebeğinde görülmeme ihtimali de var.

Kehribar bebek kolyesi zararları neler?

Kehribar kolye bebek için ne işe yarar?” sorusunu cevapladık. Şimdi de olası zararlarından bahsedelim.

Kolyede bulunan boncukların birbirine dolanma ihtimali var. Bu da bebeğinin nefessiz kalmasına ve hatta boğulmasına neden olabilir. Bu takıların bileklik versiyonlarında da kangren yapma olasılığı var. Bu nedenle bu takıları çok kontrollü kullanmalısın. Bu riskten kurtulmak için kolyeyi kıyafetlerine de takabilirsin.

Bazı kaynaklar suksinik asidin cildi tahriş etme özelliğine sahip olduğunu söylüyor. Ayrıca kehribarın ağızla temasında daha farklı reaksiyonlar görülebileceğini düşünüyorlar. Bu nedenle kehribar bebek kolyelerini kullanmadan önce doktoruna danışabilirsin.

Güvenlik önemli: Bebeğin Emeklemeye Başlamadan Önce Evi Tehlikesiz Hale Getirme Yolları!

Kehribar bebek kolyesi kaç aylıkken takılır?

Kehribar bebek diş kolyesi, 4 aylıktan önce kullanılmaması gereken bir ürün. En uygun görülen zaman bebeklerde diş çıkarma dönemine tekabül eden 6-8 aylık dönem.

Yavrunu takip et: Ay Ay Bebek Gelişimi

Kehribar bebek diş kolyeleri seçerken nelere dikkat etmeli?

 • Faydalarından yararlanmak için muhakkak gerçek kehribar taşı kullanılan kolyeleri satın almalısın. Bu yüzden sertifikalı kehribar bebek kolyesi ürünleri bulmaya bak.
 • Baltık damla kehribar kolyeleri çok daha etkili olduğu düşünülüyor. Tercihini bu modellerden yana kullanabilirsin.
 • Kehribar diş kolyesinin rengi özelliğini değiştirmiyor. Bu taş doğada genellikle limon, bal, karamel ve vişne renklerinde bulunuyor. Bunlardan birini seçebilirsin.
 • Dolanma ve boğulma riskine karşı sık boncukları olan veya boncuklar arasına düğünler atılmış ürünleri tercih edebilirsin.

Kehribar bebek kolye fiyatları nasıl?

Bebek kehribar kolye fiyatları markadan markaya değişim gösteriyor. Ama genellikle 100-200 lira arasında değişen bir fiyat aralığı var.

Kehribar bebek diş kolyesi nasıl kullanılır?

 • Kehribar kolyesini satın aldığında kullanmadan önce ılık su ile yıkayıp, kurulamalısın.
 • Bebeğin uyuduğunda boğulma riskine karşı kehribar kolyesini muhakkak boynundan çıkarmalısın.
 • Kolyeyi her 2 ya da 3 ayda bir toprak bir kapta ya da saksıda bir gece kadar bekletmelisin. Bu, kolyede biriken enerjinin boşalmasını sağlıyormuş.
 • Kolyeyi bebeğinin ağzına sokmasına izin vermemeli ve muhakkak sen gözünün önündeyken kullanmalısın.