Ayşe Tolga Hamilelik ve Bebek Alışverişinde Neler Aldı?

Oyunculuk kariyerine "iyilik, güzellik" katan Ayşe Tolga, uzun bir süredir aromaterapist ve yaşam koçu olarak hayatımızda. Türkiye'nin ilk aromaterapi kozmetikleri markası olan Aisha'yı 2007 yılında kuran, iyi hissetmeyi ve sağlıklı yaşamı her şeyin en doğalında bulan Ayşe Tolga'ya hamilelik ve bebek alışverişi tercihlerini sorduk.

1. Hamileliğinizde en çok kullandığınız ürünler nelerdi?

Hamileliğimin son aylarında başlayan mide yanması problemi sebebiyle bir mide ilacı kullanmak zorunda kaldım. Aromaterapist olduğum için kendi formüllerimi hazırlayarak hamileliğimi geçirdim.

2. Hamile kıyafetleri arasında “kurtarıcım” dediğiniz parçalar hangileri oldu?

Yedinci aya kadar çok fazla kilom olmadı. Zara hamile giysileri vardı. Bol bir kot pantolon, hamile taytları, uzun tuniklerle hamileliğimi geçirdim.

3. Ayşe Tolga’nın doğum çantasında neler vardı desek, anne adaylarımız için örnek hastane çantası listesi paylaşabilir misiniz?

Doğum çantamda kendim ve kızım için ikişer yedekle pijama ve gecelik, normal doğum yaptığım için doğum sonrasında kullanmak üzere aromaterapi karışımları ve kişisel bakım ürünlerim vardı.

4. Piyasada birçok marka ve modelde göğüs pompası bulunuyor. Siz kullandınız mı, bu konuda önerileriniz neler olur?

Kullandım. Philips Avent kullanmıştım, memnun da kalmıştım.

5. Bebek alışverişine başlarken ilk neleri almaya karar verdiniz?

İlk olarak Amerika’dan çok beğendiğim ve çok iyi olduğunu takip ettiğim bir bebek arabası almıştım. 7. aydan sonra başladım. Giysileri, çorap, bebek bezi, bebek örtüsü, bolca tülbent, battaniye, bebek bakım ürünleri aldım. Kendi markam Aisha’dan da yeni formüller geliştirdim. Pişik kremi, meme ucu bakım yağı, bebek bakım yağı gibi.

6. Bebek arabası, oto koltuğu ve ana kucağı gibi ürünleri alırken nelere dikkat ettiniz? Hangi fonksiyonlar olmazsa olmazınızdı? Bebek alışverişi yapacak hamilelere neler önerirsiniz?

Arabaya kolay adaptasyon sağlaması, kolay katlanması, hafif ve kullanışlı olması, çabuk bozulmaması, sağlıklı tekstil malzemeden üretilmesi, leke tutmaması, çabuk temizlenmesi ve sağlam olmasına dikkat ettim. Bu yüzden Orbit Baby aldım. Çok pratik, alttaki kaide sayesinde 4 yaşına kadar kullandık.

7. Pişik kremi, bebek bezi gibi bakım ürünlerinde en çok nelere dikkat ederek seçim yaptınız?

%100 organik ve doğal olmasına. Kendi markam Aisha, Earth Mama Angel Baby, Burts Bees kullandığım diğer markalardı. Bebek bezinde ise organik markalar maalesef inanılmaz sert ve 4 kat pahalı oldukları için Prima kullandık. Ayrıca çiş de emmiyorlar. Prima'dan çok da memnunduk.

8. Bebek odası dekorasyonunu kendiniz mi yaptınız, trendleri mi takip ettiniz? Ufaklığın odasını nasıl dizayn ettiniz?

Kendim ve bir iç mimarla yaptık. İlk odasını minimal pastel renklerde dekore etmiştik.

9. Organik hayata karşı ilginizi hepimiz biliyoruz. Bebek kıyafetlerinde de organik ürünleri mi tercih ettiniz?

Aynen öyle, yine organik kumaş kullandık. Önemi büyük bebek cildine sentetik malzeme değmemesi gerekiyor. Kapbula, Organicera markalarını hem yerli girişimci olmaları hem de ürün kalitelerinden dolayı tavsiye ederim.

10. Size göre bebekli bir evde mutlaka olması gereken ürünler/eşyalar hangileri?

İyi bir ana kucağı (En az 11 kg olana kadar taşıyanlar tercih olabilir.), ilerleyen yaşlarda iyi bir mama sandalyesi.

11. Oyuncakların yaşa uygun ve eğitici olmaları gerektiği bilinci, son yıllarda anneler arasında her zamankinden çok daha fazla yaygınlaşmış durumda. Siz çocuğunuza oyuncak alırken nelere dikkat ettiniz, oyuncak seçimi ile ilgili tüyolarınızı da almak isteriz.

Aynen, buna dikkat ettim. Beyin fonksiyonlarını, ince ve kaba motor gelişimini, duyu gelişimini destekleyecek, duyu bütünleyici oyuncak kitap ve bebek aktiviteleri almıştım.