İkiz Bebek Arabası Nasıl Seçilir? 9 Soruda Anlattık!

İkiz Bebek Arabası Nasıl Seçilir? 9 Soruda Anlattık!

İkiz bebeklerin ya da birbirine yakın yaşlarda küçük çocukların varsa onlarla parka, yürüyüşe gidebilmen, pazara, alışverişe çıkabilmen için ne gerekiyor biliyor musun? Tabii ki ikiz/ikili bebek arabası!

Doğru bir ikiz bebek arabası seçimi günlük yaşantını tahmininden fazla kolaylaştırır. İkili bebek arabası seçimini yapmadan önce aşağıdaki soruları cevapla. Ama önce piyasadaki ikiz/ikili bebek araba modellerini tanıyalım.

Bu bilgiler de lazım olabilir: Bebek Arabası Seçimine Dair Bilmen Gereken Her Şey!

Yan yana ikiz/ikili bebek arabası

yan yana ikili bebek arabası

 • İki pusetin yan yana bitişik olduğu bu model, ikiz arabalarının en yaygın bulunanı.
 • Her iki çocuğa da aynı deneyimi sunuyor.
 • Her iki çocuk için de aynı boyutta koltuk, aynı şekilde yatabilme özelliği, cepler, korumalar, tenteler, ayarlanabilir ayak destekleri sağlıyor.
 • Genişliği 75 ila 85 cm arasında değişiyor.
 • Mümkün olduğunca kompakt olarak katlanabilenleri ve taşınabilenleri üretiliyorsa da boyutlarından dolayı taşınması, katlanması ve muhafaza edilmesi pek kolay değil. Ayrıca dar alanlarda yönlendirmek de biraz zor. Yine de diğer modelden çok daha fazla rağbet görüyor.

Arka arkaya ikiz/ ikili bebek arabası

arka arkaya ikili bebek arabası

 • Tandem adı verilen bu ikiz/ ikili bebek arabası modelinde koltuklar arka arkaya monte ediliyor.
 • Bu modeldeki sorun, her iki koltuğun aynı özelliklere sahip olmaması. Çoğunda koltuklardan biri diğerine göre daha fazla yatıyor.
 • Bazılarında sadece birinde ayarlanabilir ayak desteği bulunuyor.
 • Birkaçında da sadece bir çocuğun tentesi var.
 • Bu yönleriyle her iki çocuğa aynı deneyimi sunmuyorsa da dar alanlarda çok daha kolaylıkla kullanılabiliyor.
 • İtmesi ve döndürmesi ise uzunluğundan dolayı çok kolay değil.

Evet, şimdi sorularımıza geçebiliriz:

1. Bebek arabası ikiz bebeklerin için mi, yaş farkı az olan küçük çocukların için mi?

ikili bebek arabası özellikleri

İkiz bebeklerin içinse; iki bebeğe de aynı deneyimi sağlayan ve bağımsız hareket edebilen modelleri seçmeni öneririz. Eğer ana kucağı takılabiliyorsa ikisine de takılabilsin, sırtı tam yatıyorsa ikisinin de yatsın, tentesi varsa ikisinin de olsun. Ayrıca; birinin sırtı dikken diğeri yatabilsin, birinin tentesi kapalıyken diğeri açık olabilsin.

ikili bebek arabası özellikleri

Eğer çocuklarının arasında yaş farkı varsa iki çocuğun yaşlarına göre ihtiyaçları farklı olacağından o ihtiyaçlara yönelik bir seçim yapmalısın.

2. Çocukların kaç aylık?

Eğer bebeklerin yenidoğan ya da henüz çok küçükse koltukların ikisine de ana kucağı takılan modelleri tercih etmen mantıklı olur. Şunu da belirtelim, çoğu modelde ana kucağı takabilmen için bir adaptöre ihtiyacın oluyor.

Çocuklarının arasında yaş farkı varsa ve küçük olanı henüz birkaç aylıksa, koltuklardan birine ana kucağı takılsın ve tam yatsın, diğeri ise dışarıyı rahatça görebilecek konumda olsun.

Aklında Deli Sorular: En İyi Ana Kucağı Nasıl Seçilir?

3. Evin dış kapısı, apartman kapısı, otopark kapısı, asansör kapısı gibi en çok kullanacağın yerlerdeki kapıların genişlikleri nasıl?

Her ne kadar ikiz bebek arabaları standart kapılar öngörülerek üretilmişse de, işini şansa bırakmamanı ve kapı genişliklerini kontrol etmeni öneririz. Dışarı çıkman için geçeceğin kapıların herhangi biri bebek arabasının genişliğinden darsa, kapı genişliğine uygun olan bir modeli tercih etmen gerekir.

4. Bebek arabasını ne kadar süre ile kullanacaksın?

Bu tip bebek araç gereçlerinde kullanım süresi maksimum taşıma kapasitesine göre belirleniyor. Piyasada çoğunlukla bebek başına 15 kg ve toplamda 30 kg taşıma kapasitesine sahip ikiz arabaları bulacağını söyleyebiliriz. Hatta bu özellik neredeyse standart. Bu da idealde 0-36 ay, pratikte 0-3.5/4 yaş arasında kullanılabilmesi demek.

Alışveriş sepeti, sırtlık cepleri gibi ekstra yük taşıma alanı bulunan arabalarda bu ekstra alanların da maksimum yük taşıma kapasitesini öğrenmen iyi olur. Böylelikle alışverişe, pazara gittiğinde çocukların dışında ne kadarlık bir yük taşıyabileceğini kestirebilirsin.

Bir göz at: En İyi 8 Bebek Arabası İncelemesi

5. Evden dışarı çıkarken, otoparka giderken merdivenden geçmen gerekiyor mu?

Bebek arabasını kaldırıp indirmen gerekiyorsa tabii ki ağır olmamasını tercih edersin. Ancak ikiz bebek arabaları ister istemez çok hafif olamıyor. Piyasadaki ikiz arabalarının ortalama ağırlıkları 11.5 ila 17.5 kg arasında değişiyor.

Eğer bebek arabasına ana kucağı da takacaksan seçim yaparken ana kucağının ağırlığını da hesaba katman gerekir.

Eğer ana kucağı takmak üzere sadece iskeleti kullanacaksan iskelet ağırlığını öğrenmen gerekir. Bu durumda ikiz arabasının ağırlığı iskeleti ve ana kucaklarının toplam ağırlıklarına denk gelir.

Ne Kullanıyor Bu Anneler: En Çok Tercih Edilen 8 Ana Kucağı

6. İkiz bebek arabasını en çok nerede kullanacaksın?

Eğer çoğunlukla bir iki blok öteye gidip geri geleceksen basit bir şey yeterli olur. Büyük bir saklama haznesine veya eşya koymak için büyük ceplere ihtiyacın olmaz. Eğer düzenli olarak her gezintinde veya seyahatinde kullanacaksan daha konforlu bir arabaya ihtiyacın olur. Biberon ve oyuncaklar için bol bol eşya saklama alanı, sırtı ayarlanabilir koltuklar, farklı hava şartlarına uygun büyük tente ve güneşlik olmazsa olmaz.

Eğer çocuklarını sık sık otomobilinle bir yerlere götüreceksen ana kucağı takılabilir bir bebek arabasına ihtiyacın olur. Ancak seni uyaralım; her iki koltuğa da ana kucağı takılabilen modellerin menavra kabiliyeti kısıtlı oluyor. Çok memnun kalmayabilirsin. Ana kucağı takılabilen ikiz bebek arabası iskeleti kullanmanı öneririz. Bu durumda ayrıca bir ikiz bebek arabasına ihtiyacın olacağından çok özellikli olmayan daha basit bir modeli, mesela baston ikiz bebek arabası düşünebilirsin.

Markanın ikiz bebek arabası ürünlerine bak: Prego Bebek Arabası İncelemesi: Öne Çıkan 8 Model

7. İkiz bebek arabasını en çok nasıl yollarda kullanacaksın?

Bebek arabasını sıklıkla kullanacağın yerlerdeki yolların yüzeyi de önemli. Alışveriş merkezinde mi, doğada mı, şehir içinde mi, toprak yolda mı kullanacaksın?

En çok nerelerde kullanacağını bilirsen bebek arabasının çok tekerlekli mi az tekerlekli mi olması gerektiğine, tekerleklerinin küçük mü büyük mü olması gerektiğine karar verebilirsin.

Çift ve küçük tekerlekliler tümseklere ve çukurlara takılıyor. Bu yüzden doğada, toprak yolda değil ama daha düzgün yollarda kullanacaksan tercih edebilirsin.

Engebeli yollarda ve manevra kabiliyeti fazla olsun istiyorsan az ve büyük tekerlekli olanları öneririz.

8. İkiz bebek arabasını birden çok amaçla mı kullanacaksın?

Biliyoruz, bebek araç gereçleri çok uzun süre kullanılmıyor ve oldukça da pahalı ürünler. Bu da anneleri birden fazla işlevi olan ürünlere yönlendiriyor. Ancak açıkça söyleyelim; ikiz bebek arabalarında bu durum pek de olası değil. İkiz bebek arabası için amacın çocuklarını A noktasından B noktasına taşımak olsun. Bunun ötesine geçebilen çok az ürün var ve bunlar da çok işlevsel değil.

ikiz bebek arabası banner

9. Bütçen ne kadar?

İkiz bebek arabalarının çok da bütçe dostu olduğu söylenemez. Piyasadaki ikiz bebek arabası fiyatları 350 ila 4500 TL arasında değişse de, birkaç özelliği ile öne çıkan ortalama bir ikiz bebek arabasını 1200-1500 TL arasında bulabilirsin. Çok farklı özellikleri olan, yenilikçi olan bir model istiyorsan da 2000 TL ve üstünü gözden çıkarman gerekir.

Hadi şimdi modellere bak: Anneler Arasında Popüler En İyi 10 İkiz Bebek Arabası

Bu makaleyi arkadaşlarınla paylaş: