Mrsselin'in hamilelik günlüğü - 10. Hafta

ve büyük gün :) bu gün ilk defa bebeğimizin hareketlerini izledik. allahım bu bir mucize !  iple çektiğim doktor kon...

ve büyük gün :)
bu gün ilk defa bebeğimizin hareketlerini izledik. allahım bu bir mucize !
iple çektiğim doktor kontrolümüze kayınvalidem, eşim ve ben gittik. ilk önce ultrason ile bakarken doktorumuz, hiç hareket yoktu.. kollarını, bacaklarını, kalbini ve mideni gördük :) sonra, hareket edip etmediğini sordum ve doktor öksürmemi istedi.. önce anlam veremesemde 3. öksürükten sonra irkilerek uyandı.. bebeğimi ilk defa uyandırdım :) elleri kolları hareket ediyor ve bacakları ile resmen gerinir gibi yapıyordu :)
inanamıyorum, içimde bir insan oluşuyor, büyüyor. o kadar sabırsızlanıyorum ki kucağıma alacağım an için..
babamız yani eşim ilk defa gözleri dolu dolu oldu, bebeğimiz ilk elini salladığında :) ben ise tabiiki de ağladım :) tek ağlamalarımız böyle mutlu olduğumuz şeylere olsun diye geçirdim içimden..
tabii ben direkt sabırsızlıkla ve gaza gelmişlikle doktora cinsiyetini de sordum fakat ona daha birkaç hafta varmış. şimdilik beklemedeyiz. bize 3 boyutlu olarak resimlerini de verdi. sırtındaki kemikler bile belli oluyor .. şu an yaklaşık olarak 3 cm bebeğimin boyu :)
benim kilom ise 52.. bel çevrem ise 64 cm olmuş.. hala görünürde bir göbek-bebek yok :)
göz kapakları da oluşmuş.. ta ki 28. haftaya kadar da göz kapakları kapalı olarak kalacakmış. uyandığı her an hareketliymiş. günün büyük kısmını uyuyarak geçirse de uyanıkkenki hareketlerini henüz hissetmem mümkün değilmiş.. ah o günler de gelecek :)
bu arada bulantılar malesef aynen devam.. aşerme konusunda da bir dünya markası olma yolunda ilerliyorum :) canım makarna ve beyaz ekmek çekiyor.. kuru kuru makarna yiyip ekmek dişliyorum. normalde hamile kalmadan önce ekmek yemeyen , yesemde çavdar ekmeği tercih eden bir insandım.
karnım çıkmadığı halde sanki belimin üstüne yani sırtıma sopayla vurulmuş gibi ağrıyor bazen. bu gibi durumlarda eşimden ufak bir masaj rica ediyorum. bunun dışında evde teksem yaptığım bir egzersiz var sırt aşrısı için , paylaşayım:
-arkalıklı bir sandalyeye dimdik oturuyorum. popomu arkalığa yaslıyorum ve omuzlarımı sarkıtıp başımı öne eğiyorum.

  • sonra sırtımı arkalığa dayayıp kuvvetle bastırıyorum. 20 ye kadar sayıyorum. soluğumu tutmuyorum tam tersi derin nefes alıp veriyorum. 3 kere bu hareketi tekrarlıyorum.
  • sonra ayağa kalkıp ayaklarımı birleştiriyorum. vücudumun üst kısmını bir sağa bir sola döndürürken kollarımı da hareket ettiriyorum.
    bu arada doktorum eğilme konusunda bir uyarıda bulundu paylaşayım; asla öne doğru eğilmemek gerekiyormuş, dizlerini kırarak çömelerek yerden birşey almalısın dedi. sizin de aklınızda olsun.
    mutlu haftalar :)
Yorumlar (2)