Çocuğa Dersi Sevdirmenin Bilimsel Yöntemi

“Çocuklar sevdiği derslerde başarılı oluyor” inanışı yanlıştır. Doğru olan: Çocukların başarılı olabildikleri dersleri seviy...

Çocuğa Dersi Sevdirmenin Bilimsel Yöntemi

<Çocuklar sevdiği derslerde başarılı oluyor> inanışı yanlıştır. Doğru olan: Çocukların başarılı olabildikleri dersleri seviyor olmalarıdır.

Çocuklar meraklıdır ve öğrenme konusunda sınır tanımazlar. Etraftaki sesleri, görüntüleri, olayları ve duyguları adeta kayıt altına alırlar. Bu süreçte keşfettikleri her şeye karşı ilgi ya da ilgisizlik durumu oluşur. İlgi veya ilgisizlik durumlarını oluşturan iki temel faktör vardır.

  1. 1. Keşfetme sürecinde başarılı sonuçlar elde edememek (Beceriksizlikten kaynaklı ilgisizlik gelişir)
  2. 2. Keşfetme sürecinde başarılı sonuçlar elde etmek (Beceri göstermek keyif verir ve tutkuya dönüşür)

Tıpkı yetişkinlerin hobileri ve tutkuyla bağlandıkları meslekleri de bu şekilde oluşmaktadır. Bazen önümüze gelen işleri sadece yapmamız gerektiği için yapar, eğer becerili olabilirsek o işe tutkuyla bağlanmaya başlarız.

Düşünün: Hangi çocuk ileride insan kaynakları uzmanı (İK Uzmanı) olmak istediğini ifade eder? Buna karşılık tanıdığım birçok İK personeli işini aşkla yapıyor. Bunun sebebi, İK departmanlarını tercih edenlerin iletişim ve analiz konusunda kendilerini becerikli görmeleri olabilir mi? Evet!

Bu da gösteriyor ki, çocuklukta başlayan ilgi, yetişkinlikte tutkuya dönüşebiliyor ve ortaya işinde uzman bireyler çıkıyor. Siz ne kadar olmasını isteseniz de sonuç değişmiyor. Yani bir ebeveynin bu süreci manuel (nasihat veya telkin ile) yönetmesi mümkün değil! Yapılması gereken ilk hamle, çocuğun becerilerini geliştirebilmesinde kendisine yardımcı olmak çünkü sözel, sayısal, görsel derslerin gerektirdiği çeşitli zihinsel beceriler vardır.

İşte derslerde başarı sağlayacak sihirli aksiyon da budur:

DERSLERDE BAŞARI SAĞLAYACAK ZİHİNSEL BECERİLERİN GELİŞTİRİLMESİ

Dikkat, hafıza, analitik düşünme, görsel mekânsal algı, problem çözme, planlama, kavramlaştırma gibi zihinsel becerileri geliştirecek beyin egzersizleri TUBİTAK desteğiyle hizmete sunuldu. Uygulamanın adı: MentalUP Beyin Egzersizleri

Yıldız Teknik Üniversitesi'nin de katkılarıyla, tamamen bilimsel yöntemlere dayalı geliştirilen MentalUP için alanında uzman akademisyenler, doktorlar ve oyun tasarımcıları bir araya geldi. Sonucunda ise çocuklar için 60'tan fazla egzersiz içeren benzersiz bir uygulama ortaya çıktı.

İlk 6 ayda 40 Bin'i aşkın ailenin ilgi odağı olan MentalUP'ı muhakkak incelemenizi ve kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Ayrıca bu program sayesinde teknolojinin çocuklar için verimli ve faydalı yönde kullanılması amaçlandı. Oyun şeklinde ve bir o kadar eğlenceli egzersizler içeren uygulama sayesinde çocuklar günlük yarım saat ayırarak zihinsel becerilerini geliştirebiliyor.MentalUP Beyin Egzersizleri Uygulaması bu yönüyle PEDAGOJİK ÜRÜN sertifikası almaya hak kazanmış, dünya çapında ve benzersiz bir uygulamadır.

Detaylı bilgi için > Dersi Sevdiren Uygulama bağlantısına tıklayınız.

Bünyamin Kapıcıoğlu | Eğitim Danışmanı

HEDİYE
Anneysen üyelerine özel %20 indirim kuponunuzu kullanmayı unutmayın!
İNDİRİM KODU: 952004

Yorumlar (12)