Hamilelikte Unutkanlık Neden Olur?

Hamilelikte birçok sorun ve değişiklikle karşılaşabilirsin. Bunlardan birisi de unutkanlık. Peki hamilelik unutkanlık yapar mı, hamilelikte unutkanlık neden olur, ne zaman başlar, nasıl çözülebilir? Merak ettiğin tüm soruları yazımızda yanıtladık.

Hamilelikte unutkanlık neden olur?

Gebelikte unutkanlık, birçok anne adayının karşılaşabileceği bir sorun ve bu durum, çoğunlukla hamilelikte yaşadığın dönemsel değişimlerle alakalı. Gebelerin sürekli dalgın olması, eşyalarını sağda solda unutması, evin kapısını kilitlememesi gibi birçok durum söz konusu olabilir hatta buna “gebelik aklı” da denir.

Merak etme, bu sorunun çoğunlukla ciddi sebepleri yoktur. En önemli nedenlerinden birisi gebelik hormonlarının vücudunun içerisinde çok çok aktif olması. En önemli nedenlerini aşağıda açıkladık;

  • Uykusuzluk. Hamile kadınların fiziksel değişimleri arttıkça (özellikle alınan kilolar ve büyüyen karın) geceleri uyku uyumakta zorlanabilirler. Sağa sola dönmek karın yüzünden zorlaşır, bebeğin baskısı yüzünden nefes almak sıkıntı yaratır. Bu gibi nedenlerden dolayı deliksiz, temiz bir uyku çekmek mümkün olmaz ve gün içerisinde uykusuzluğa bağlı unutkanlıklar görülebilir.

Hamilelikte Uyku ve Uykusuzluk Hakkında 10 Mışıl Bilgi

  • Hormonlar. Aslında hamileliğinde yaşadığın birçok değişiklik ve sorun hormonlarınla alakalı. Bu hormonlar o kadar yoğundur ki, zihinde bulanmalar ve anlık hafıza kayıplarına bile yol açabilir.

En Önemli 6 Hamilelik Hormonu: Seni Onlar Yönetiyor!

  • Duygusal karışıklıklar. Hamilelik ve annelik, hayatını kökünden değiştirecek bir süreç. Bir çocuk sahibi olmak ne kadar zor ve sorumluluk dolu bir olay olduğunu biliyoruz ve hamilelik sürecinde kafanda birçok soru işareti olması çok doğal. Tüm bu düşüncelerin kafanı bulandırması ve dalgın bir ruh haline girmen de hiç de şaşılası değil.
  • B12 eksikliği. Hamilelik esnasında B12 vitamininin düşmesi ihtimali çok yüksek. Bu da unutkanlığa sebep olan önemli bir unsur.
  • Beslenme. Hamilelik süresince beslenme düzenini çok düzenli ve doğru tutmalısın. Çünkü bebeğinle paylaştığın vücudun için normalde gerekenden çok daha fazla faydalı besin grubuna ihtiyacın olacak.

Hamilelikte Beslenme Hafta Hafta Nasıl Olmalı?

Hamilelikte unutkanlık ne zaman başlar?

Hamileliğin en başından itibaren unutkanlık sorunu yaşaman çok normal. Bu durum hamileliğinin sonuna kadar devam edebilir ancak doğumdan sonra genellikle son bulur.

Hamilelikte unutkanlık cinsiyet belirtisi mi?

Halk arasında hamilelikte unutkanlık halinin erkek bebeğe delalet olduğu düşünülür. Tabii ki bunun herhangi bir bilimsel açıklaması yok, sadece halk arasında yayılmış bir inanış diyebiliriz.

Hadi bak: Erkek Bebek Belirtileri

Gebelikte unutkanlık haline karşı ne yapmalı?

  • Önemli konuları unutmamak için yapacaklarını not alabilirsin.
  • Doktoruna danışarak B12 vitamini takviyesi alabilirsin.
  • Daha iyi bir uyku uyuyabilmek için hamile yastığı, sakinleştirici yağlar gibi malzemelerden faydalanabilirsin.
  • Beslenmeni mutlaka düzende tutmalısın. Her besin grubundan gün içerisinde faydalanmalısın.
  • Stresini azaltmalısın. Üzerinde çok yük hissediyorsan yakın çevrenle paylaşabilir, profesyonel destek de alabilirsin.

Hamilelikte Stres Nelere Yol Açar, Nasıl Baş Edilir?

Bu içerikte yer alan bilgiler hiçbir şekilde doktor tavsiyesi yerine geçmez.