Hamilelikte 4. Hafta

Gebeliğinin 4.haftasında neler oluyor, anne karnındaki bebek ne durumda,dış gebelik nasıl olur? Gebeliğin 4.haftasıyla ilgili merak ettiklerini cevapladık!

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Altuğ Semiz, gebeliğin 4. haftasında neler olduğunu anlattı!

Gebeliğinin 4. haftasında neler oluyor, anne karnındaki bebek ne durumda,dış gebelik nasıl olur? Gebeliğin 4. haftasıyla ilgili merak ettiklerini cevapladık!

Gebeliğinin 4. haftası artık döllenmiş yumurtanın anne rahmine düştüğü dönem. Yaklaşık 5 gün içerisinde döllenmiş yumurta tüplerden rahim boşluğuna düşüyor. Rahim boşluğu içerisindeki rahim iç duvarı ise döllenmiş yumurtayı bir yastık gibi içerisine alıyor. Artık gelişmekte olan bebeğin doğuma kadar sana bağlı bir şekilde yaşayacağı yere yerleşmeye çalışıyor. Bu andan itibaren rahim iç duvarlarındaki damarlardan beslenecek ve gelişmesindeki ilk süreçleri başlatacak.

Dış Gebelik Nedir?

Bebeğin rahim iç boşluğuna 5. gün neredeyse yerleşir. Eğer 5. gün hala yerleşmemişse dış gebelik diye tabir edilen bir gebelik yaşanır. Döllenmiş yumurta rahim dışında başka bir yere yerleştiği için gebelik sonlanabilir ya da anne hayatını tehdit eden bir sorun yaşanabilir.

Hamileliğinin 4. haftasıyla ilgili daha ayrıntılı bilgi için 4 Haftalık Gebelik Gelişimi yazımızı incelemeye ne dersin?