Hamilelikte Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur?

Prof. Dr. İsmail Çepni, hamilelikte bebeğin cinsiyetinin ne zaman belli olduğunu ve nasıl öğrenilebileceğini açıkladı.

Hamilelikte bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur? Ne kadar gecikebilir? Belli olması nelere bağlıdır?

Hamilelikte belki de ailenin ne çok merak ettiği konulardan biri, çocuğun cinsiyetidir. Ama biz de diyoruz ki çocuğunuzun cinsiyeti değil sağlığı önemlidir. Cinsiyet en erken ne zaman belli olur derseniz, 12. hafta civarı vajinal ultrasonlarla belli pozisyonlarda bebeğin cinsiyetini söyle şansımız var.

Erkek bebeklerde tespit daha kolay, pipi görüldüğünde cinsiyeti anlayabiliyoruz. Ama kız bebeklerde yanılma payı fazla, çünkü bazen saklanabiliyor. 16. hafta civarında karın ultrasonuyla bebeğin cinsiyetini görme şansımız söz konusu. Ama yine bu haftalarda pozisyona bağlı olarak bebeğin cinsiyetini anlamayabiliriz. Bu durum 20. haftaya kadar sürebilir. Ama bu süreyi daha da fazla aşmaz.

Ama kesin olarak cinsiyeti nedir derseniz ve erkenden öğrenmek isterseniz, o durumda amniyosentez gibi bazı girişimsel yöntemler var. Bunun dışında anne kanındaki bebek hücreleri bulunarak da cinsiyet öğrenilebilir. Ancak kandan geçen bazı hastalıklar söz konusu değilse bunlar etik olarak uygun değildir ve yapılmasına değmez. Özetle tekrar bebeğin cinsiyeti değil sağlığı önemlidir diyoruz.