Hamilelikte 2. Hafta

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr. Altuğ Semiz, gebeliğinin 2.haftasında neler olduğunu anlattı!

Negel Formülüne göre hamileliğinin 2. haftasında hala bebeğin döllenmedi. Bu nedenle hamileliğe hazırlık sürecine devam ediyorsun. Multivitamin ve folik asit takviyesi birçok dünya sağlık teşkilatı tarafından annelere tavsiye edilen giriş vitaminleri. Senin de bu süreçte vitamin ve folik asit takviyesi alman oldukça önemli.

Hamilelikte Folik Asit

Folik asit, bebeğini omurga ve beyin ile ilgili doğumsal kusurlara karşı koruyor. Folik asit nedir diye merak ediyor olabilirsin. Hamileliğinde bebeğinin omurgası kapanırken omurların birleşmesinde bir enzim kullanılıyor. Folik asit ise bu enzimin kullanılmasında gerekli olan bir vitamin.

Folik asit eksikliği, bebeğinin spina bifida denilen bir hastalıkla doğmasına neden olabilir. Spina bifida, sırtta ve belde açıklık oluşması nedeniyle bebeğin sakat ya da ölü doğmasına sebep olabilecek ciddi bir hastalık.

Multivitamin ve folik asit takviyesine planladığın gebelikten yaklaşık 15-20 gün ya da 1 ay önce başlayabilirsin. Bu süre eğer herhangi bir sağlık problemin yoksa oldukça yeterli.

Gebelikte vitamin kullanmaman gerektiğini düşünüyor olabilirsin. Ancak bazı vitamin eksiklikleri bebeğinin organlarında eksiklik ya da yetersizliklere neden olabilir. Bu nedenle bu vitaminlerde eksiklik olup olmadığına daha öncesinde baktırman gerekebilir.

Daha fazla bilgi almak istersen Hamilelik Başlıyor: 1. ve 2. Haftalar makalemizi inceleyebilirsin!