Hamilelikte 3. Hafta

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Altuğ Semiz, gebeliğin 3. haftası hakkında bilgi verdi!

Negel formülüne göre gebeliğin 3. haftası denilen dönemde aslında bebeğin oluşma zamanından bahsediyoruz demektir. Yani spermin annenin tüplerinde yumurtayı yakalaması, orada yumurta ile birleşip döllenmiş yumurtayı oluşturması, daha sonra tüpün bir takım tüy hareketleriyle döllenmiş yumurtayı rahim içerisine yönlendirdiği dönemden bahsediyoruzdur.

Genelde kadınların 28 günde bir ortalama adet süresi olduğu bir tarihlemede bir kadın yumurtlaması 13 ila 14. günler arasına tekabül eder. Eğer kadınların adet süreleri bunun üzerine çıkarsa, sözgelimi 30 gün ya da 32 günde bir adet görüyorsa son rakamdan 14 çıkardığında bulduğu tarih, tam olarak yumurtlama tarihidir.

Yani 32 günde bir adet gören bir kadın 18.günde, 34 günde bir adet gören bir kadın 20. günde yumurtluyor diye teorik olarak hesaplayabiliriz.

Bunun yanında kadınların yumurtlama tarihlerini hesaplamak için dışarıda satılan bir takım testler vardır bu testler aynen gebelik testleri gibi çok basit bir mantıkla tam yumurtlamanın doğru olduğu tarihi hesaplamak için kullanılabilir. Yahut sizi takip eden hekiminiz yumurtlamanızı ultrasonla takip ederek kesin en doğru tarihlemeyi sizin için yapabilir.

Erkeklerde ise yumurtayı dölleyebilecek en kaliteli sperm 3-4 günlük ilişkisiz dönemden sonra testiste sperm hazırlanmış halidir. Dolayısı ile erkeklerinde 3-4 gün ilişkisiz dönemden sonra eşlerinin yumurtlama tarihine denk getirdikleri tarihte birlikte olduklarında gebelik ihtimalini en çok artırdıkları zamandır.