Doğuma Hazırlık: Hypnobirthing Nedir?

Doğuma hazırlık eğitimi veren Annezen'den Ayca Yılmaz; hypnobirthing nedir, ne kadar sürer, olumlu tarafları nelerdir sorularını cevaplıyor.

Hypnobirthing nedir?

Hypobirthing bir doğuma hazırlık eğitimi. Ama biz bunu eğitimden ziyade bir felsefe olarak tanıtıyoruz. Çünkü doğumu hayatın kutsaması olarak gören bir felsefesi var. Aynı zamanda annelerin, babaların ve bebeklerin doğumu yumuşak, sevgi dolu, şefkatli bir deneyim olarak yaşamaları için gerekli haklarını anlatıp alternatiflerini gösteren bir eğitim.

Bu eğitimin içeriği nasıl ve ne kadar sürüyor?

Bu eğitim dünyanın her yerinde aynı şekilde veriliyor. 5 hafta sürüyor ve her biri 2,5 saatlik bir çalışma oluyor. Ama bu yeterli değil, annelerin her akşam kendilerinin de gevşeme egzersizi yapmaları gerekiyor.

Babalar hypnobirthing’in önemli bir parçası. Doğuma onlar da eşlik edebiliyorlar, annelere destek olabiliyorlar ve doğumu güçlendiren bir deneyim olarak yaşayabiliyorlar.

Hypnobirthing eğitimine bir anne adayı ne zaman katılmalı?

Tam bir hafta vermek doğru değil ama 5 hafta olduğunu ve doğumun 38. haftalarda beklendiğini düşünürsek en azından 33. haftada başlamak gerekiyor. Annenin bu haftalardan önce eğitim alması daha iyi olur çünkü o çalışmaları daha uzun yapmak, bilinçaltına verdiği mesajları kuvvetlendirmek önemli. Çünkü biz hypnobirthing’de bilinçaltıyla çalışırız; görsellemeler, olumlamalar ve gevşemeyle zihnimizi güzel bir doğum deneyimine açarız.

Hypnobirthing’in ne gibi avantajları var?

Çok fazla avantajı var. Bir kere anne adayı doğuma bilinçle hazırlanacak ve daha başlamadan hazır olacak. Doğum sırasında ise bunu mutlu bir deneyim olarak algılayacak, sevinçle karşılayacak.

  • Doğum muhtemelen daha kısa sürecek,
  • Daha az müdahale olacak (epizyotomi gibi),
  • Ağrı kesici ihtiyacı daha az olacak,
  • Sezaryen ihtimali düşecek,
  • Bebeğinin apgarı daha yüksek olacak,
  • Emzirme oranı ve aile içi bağlanama daha yüksek olacak,
  • Doğum sonrası annelerin yaşadığı stres ve lohusalık depresyonu oranı düşük olacak.

Bu eğitimi nerelerden alabileceğini merak ediyorsan bakabilirsin: Anne Adayları İçin İstanbul’daki 12 Doula ve Doğuma Hazırlık Merkezi