Bebeğimin emar sonuçlarını yorumlar mısınız?

 

merhaba doktor bey benim bebeğim 4 aylık ve böbreklerinde büyüme reflü ve taş oldugu söylendi bu sorunlar için emar ve voiding çektirdik onların sonuçlarında ise sunlar yazıyor

emar sonucu; aksiyel ve kronal planda respıratuar tetiklemeli 3dt2 tse sekansı ile mr ürografi incelemesi yapılmıstır.

sagda ileri derecede solda minimal derecede hidroüreteronefroz görünümleri dikkat cekti.sağda üreter capı en geniş yerinde 15mm solda 8mm olarak ölçüldü.sag üreter tortiozite ve elongasyon göstermektedir.tarif edilen hidroüreteronefrozların bilateral üreterovezikal bileşke düzeyindeki darlıklara baglı oldugu düşünüldü.(voiding sistoüretrografi tetkiki sırasında vezikoüreteral reflü olmadığı gösterildi) mesane normal görünümdedir.

sonuç: sağda belirgin solda minimal hidroüreteronefroz. sağ böbrek parankim kalınlıgı belirgin sol böbrek parankim kalınlıgında minimal azalma.bu görünümlerin bileteral üreterovezikal bileşke düzeyindeki darlıklara baglı olabileceği düşünüldü.

 

voiding sistoüretrografi : mesanenin sonda aracılığı ile kontrast madde ile doldurulmasını takiben uygun projeksiyonlarda grafiler elde olundu mesanenin konturları ve konfigürasyonu normaldir mesane kapasitesi 40cc ölçülmüştür.dolduruluş ve voiding esnasında belirgin vezikoüretelar reflü izlenmedi postvoid minimal rezidü izlenmekle birlikte hasta koopere olamadığından değerlendirme suboptimaldir. 

 

üriner sistem usg: sol böbrek uzun aksında 57mm ölçülmüş olup parankim kalınlığı 6mm dir sol böbrek parankim ekojenitesi normaldir.sol böbrek pelvikaliksiyel yapılarında dilatasyon izlenmekte olup renal pelvis 10*6 (AP*ML) mm boyutlarındadır.sol üreterde de minimal dilatasyon izlenmekte olup en geniş yerinde alt ucunda 4mm çapında ölçülmüştür.sol böbrek alt polde büyüğü 2mm çaplı birkaç adet taş ait görünüm izlenmektedir.

sağ böbrek uzun askında 57mm ölçülmüş olup parankim kalınlığı 6mmdir sağ böbrek parankim ekojenitesi normaldir. taş saptanmamıştır. sağ sürrenal lojda kitle ile uyumlu görünüm saptanmadı sag böbrek pelvikaliksiyel yapılarında orta derece dilatasyon izlenmekte olup renal pelvis 15*14 (AP*ML)mm boyutlarındadır.sağ üreterde dilatasyon ve tortiyozite izlenmekte olup en geniş yerinde çapı 14mm dir. 

mesanenin konturları ve duvar kalınlığı normaldir.lümen içinde taş,kitle izlenmedi.

yorum: Sağda orta derecede hidroüreteronefroz

solda minimal hidroüreteronefroz,sol nefrolithiazis

 

LÜTFEN YARDIMCI OLUN DOKTOR BEY AMELİYAT OLMASI MI GEREKİR BU DURUMDA...

Bu soruya cevap verir misin?
Anneler deneyimlerinden faydalanmak istiyor!
CEVAP YAZ