Hareketsizlik, acı hissetmeme

Oğlum şuan 4,5 aylık. 3. ayının sonunda 4. ayının başında sırt üstünden yüz üstü şekle rahat bir şekilde döndü. Takip eden 2 günde bir kaç kere daha dönmesine rağmen 2 günden sonra bu dönmeler çok çok nadir olmaya başladı. Şuan kesildi. Nasıl bıraktıysam o şekilde duruyor. Uyuduğu yerde uyanıyor. Acıyı hissetmemesinden zaten şüphelenmiştim. Bu yüzden kendime cimcik testinin poposuna ve kalçasına uyguladım. Hiç tepki vermedi. Ayağını çekmedi veya yüzünden acı için bir mimik oluşmadı. Aşı olduğunda da sadece bir 5 saniye kadar ağlamıştı. Babası kanguru ile dışarı çıkardığında etrafı sıfır tepki ile izliyor. Parkta oynayan çocukları izletmeye götürüyoruz. Gözleri ile takip ediyor gibi gözüküyor ancak bir tepki veya heyecan belirtisi göstermiyor.

Bunların haricinde oyuncakları tutup ağzına götürmesinde, ulaşmaya çalışmasında bir problem yok. Bir elinden diğer eline oyuncak geçiriyor (bunu bilinçli bir şekilde yaptığından emin değilim). Göz teması da var. Ben odadan çıkana kadar arkamdan takip ediyor. Aynada kendisine de bana da bakıyor. Güldüğümde gülüyor, somurttuğumda gülümsemesi gidiyor tekrar gülünce tekrar gülümsüyor. Dil çıkarmamı taklit mi ediyor yoksa denk mi geliyor onu fark edemedim. Babası işten eve geldiğinde uzun zamandır görmediği için heyecanlanıp sesli şekilde gülüyor. Elimi ve parmağımı düzgün şekilde takip ediyor. Hatta elime fazla odaklanıyor. Geçen hafta sonu arkadşım eve misafir olarak geldi. Arkadaşımı kapıda karşıladık. İlk başta tanımak için arkadaşımın yüzüne baktı, arkadaşım bebeğime yaklaştıkça bebeğim tanımadığı için ağlamaya başladı. İçeri geçtiğimizde uzun uzun arkadaşıma ve bebeğine baktı (onları tanımaya çalıştığını düşünüyorum.). Arkadaşım, bebeğimi İlk kucağına aldığında sesli bir şekilde ağladı. Ancak 1 saat sonra kucağında sorunsuz şekilde durdu.

Kocamın ablasının oğlu otizmli. 4,5 yaşında. Bu otizm hastalığının genetik olduğundan bahsediyorlar bundan dolayı diken üstündeyim. Başta belirttiğim sorunlar 4,5 aylık bebek için normal sayılabilecek durumlar mı aydınlatırsanız çok mutlu olurum. Teşekkür ederim.

Bu soruya cevap verir misin?
Anneler deneyimlerinden faydalanmak istiyor!
CEVAP YAZ