Bebek Aktiviteleri: Yaratıcılık Atölyesi

Bebeğinin gelişimini, yaratıcılığını desteklemek ve farklı alternatifler bulmak için yaratıcılık atölyelerini değerlendirebilirsin. Studio Bee Gym Kids, bu atölyeleri düzenleyen merkezlerden biri. Konuyla ilgili merak edeceğin her şeyi eğitmen İlknur Hanım’a sorduk.

Yaratıcılık atölyesinde çocuklara ne gibi aktiviteler yaptırıyorsunuz?

Yaratıcılık atölyemiz 18. aylıktan itibaren başlıyor. Çocuklar burada anneleriyle vakit geçiriyorlar. Geldiklerinde önce serbest boyama çalışmaları yapıyorlar. Çocukları önce boyaya alıştırıyoruz, çünkü bazıları boya yapmaktan korkabiliyorlar. 15-20 dakika boya çalışmasından sonra, her gün için belirlediğimiz konuya geçiyoruz. Çocuklar o günün konusuna yönelik çalışmalar yapıyor. Mesela bugünkü konumuz arabalar. Çocuklarla öncelikle arabalarla ilgili bir sohbet ediyoruz ve ardından onlara faaliyetimizi veriyoruz. Onlardan kendi yaratıcılıklarını kullanarak bu arabaları süslemelerini istiyoruz. Bu aşamadan sonra masal saatimiz geliyor ve yine konumuza yönelik kitabımızı okuyoruz. Masalımızı dinlerken de meyvemizi yiyoruz.

Çocukların dikkati çok kolay dağılıyor. Bunu engellemek için neler yapıyorsunuz?

Sürekli aktivite halindeyiz. Genelde dikkatleri dağılmasın diye aktiviteleri 15-20 dakika uzunluğunda tutuyoruz. Aktiviteler her zaman günün konusuyla ilgili oluyor. Bu esnada müziğimiz hep çalıyor ve bu müzikler de günün konusuyla ilgili oluyor.

Burada çocukların hangi gelişimsel özelliklerini destekliyorsunuz?

Konuşma, dil gelişimi, algıda seçicilik, yaratıcılık gibi özelliklerini farklı aktivitelerle destekliyoruz.

Daha fazla alternatif istersen bak: Çocuk Oyun Grubu ve Atölyesi