Hamilelikte Karın Ne Zaman Büyür?

Hamilelik boyunca vücudunda birçok değişim yaşanacak. Bunlardan biri de göbek büyümesi. Biliyoruz, özellikle ilk hamileliğinse karnının belirginleşmesi için heyecanlısın ve “Hamilelikte karın ne zaman büyür?” sorusunun cevabını merak ediyorsun. Bu yazımızda kafandaki sorulara yanıt verdik. Oku ve hamilelikte kaçıncı haftada karın büyür öğren!

Gebelikte karın ne zaman büyür?

Aslında bu durumu etkileyen birçok unsur var. Kilon, boyun, göbek çevrendeki yağ oranı gibi birçok durum, hamilelikte karın büyümesi zamanını değiştirebilir. Hamile kaldığında rahmin bebeğine yer sağlamak amacıyla sürekli büyür ancak özellikle hamileliğin ilk aylarında bu büyüme içeriden gerçekleştiği için gözle görülemez. Yine bu aylarda rahim, armut şeklindeki yapısını korur ancak 12. haftayla birlikte yavaş yavaş küre şeklini almaya başlar. Bu haftadan sonra rahim kasık kemiklerinin üzerine çıkmaya başlar ve karın boşluğu içerisinde ilerler. Bu büyüme devam ettikçe karın belirginleşmeye başlar.

Yani hamilelikte göbek ne zaman büyür sorusuna, 4. ay itibariyle cevabı verebiliriz. Ama yine de bu ayda dışarıdan hamile olduğun belli olacak şekilde görünmeyebilir. Göbeğinin dışarıdan hamile olduğu belli edecek şekilde büyümesi tam olarak 5. ay ile başlayabilir.

Oku bakalım: 16 Haftalık Gebelik

İkiz gebelikte karın ne zaman büyür?

Yukarıdaki tüm bilgiler ikiz gebelik için de geçerli. Yine kilon, boyun ve diğer fiziksel özelliklerin ikiz gebelikte göbek ne zaman büyür sorusunun cevabını şekillendirir. Ama yine 4. ay itibariyle karnın belirginleşebilir diyebiliriz.

Detaylı bilgi için: İkiz Gebelik Belirtileri ve İkiz Bebek Hamileliği

Erkek bebekte karın ne zaman büyür?

Gebelikte karın büyümesi ve şekli ile cinsiyetin belli olacağını düşünen bir kesim var. Karnın sivri olması ve aşağıya doğru büyümesinin erkek bebekle ilişkili olduğunu savunanlar var ancak bunun bilimsel herhangi bir dayanağı yok.

Erkek Bebek Belirtileri: Efsane mi Gerçek mi?

İkinci gebelikte karın ne zaman büyür?

İlk gebelikte karın kasları gerilip genişler ve bir süre bu şekilde kalabilir. Eğer ilk hamileliğinden kısa süre sonra hamile kalırsan karnın daha erken belirginleşebilir.

Gebelikte karnın az çıkması normal mi?

Tabii ki normal. Karnının dışarıdan görünüşü ile bebeğinin sağlığı ya da hamileliğinin gidişatında problem olduğu çıkarımı yapılamaz. Eğer zayıfsan, iç karnın genişse, göbek bölgende yağlanman varsa hamilelikte göbeğin daha az belirgin olabilir. Bu tarz konulara takılmamanı öneririz.

Annelerimiz aralarında konuşmuşlar: Hamilelikte karın ne zaman belli olur?

Bu içerikte yer alan bilgiler hiçbir şekilde doktor tavsiyesi yerine geçmez.