Hamilelikte Kan İlacı Kullanımı

Hamileliğin boyunca demir eksikliği -kansızlık gibi durumlar sebebiyle kan ilacı kullanman gerekebilir. Peki hamilelikte kan ilacı kullanmanın herhangi bir zararı var mı, hamilelikte kan ilacı ne zaman içilmeli? Bu konuyla ilgili merak ettiklerinden bahsettik.

Hamilelikte kan ilacı neden kullanılır?

Hamileliğin boyunca vücudundaki kan miktarında ve kan hücrelerinde artış söz konusu olur. Bu durumda hemoglobin ismi verilen kırmızı kan değerlerinde düşüş izlenir. Ayrıca gebelik boyunca vücuduna giren demir oranını bebeğinle paylaşmak zorundasın. Yani demir depolarını bebeğin tabiri caizse bir parazit gibi emer. Bu eksikliği ise sadece beslenme ile gidermek mümkün olmayabilir. Bu yüzden hamileliğinin sağlıklı ilerlemesi için takviye verilmesi gerekir. Bu takviye zaman zaman yalnızca demir hapıyla giderilebilir ancak bazı zamanlarda kan ilacı/kan takviyesi kullanılması gerekebilir.

Hamilelikte Demir Takviyeleri Kullanımı

Hamilelikte kan ilacı ne zaman kullanılır?

Tüm hamilelere ihtiyaç duysun duymasın, azalan demir miktarı yüzünden 16. haftadan itibaren demir takviyesi yapılır. Bu takviye doğum sonrasını da kapsar. Ancak kan değerleri çok düşükse ve demir ilacı yetersiz kalırsa hamileliğin 12. haftası ile birlikte kan ilacı verilir.

Gebelikte kan ilacı kullanamayan kadınlara damardan takviye yapılabilir. Bu yöntemle kan değerleri daha hızlı bir şekilde normale dönecektir.

Yine kan ilacı kullanmakta zorlanan hamileler ilacı 1 gün arayla kullanabilir. Tabii bunu doktoruna danışarak gerçekleştirmen gerekiyor.

Hamilelikte kan ilacı kullanılmazsa ne olur?

Eğer anne adayının kan takviyesine ihtiyacı varsa ve bu takviye yapılmazsa anemi gelişimine neden olur. Anemi, bebek ve annenin sağlığı açısından ciddi sorunlara neden olabilir. Bunlar arasında;

 • Erken doğum,
 • Gelişim geriliği,
 • Düşük doğum ağırlıklı bebek,
 • Annenin doğum sonrası geç iyileşmesi,
 • Annenin doğum sonrası enfeksiyon riskinin artması,
 • Doğum esnasında kan kaybı riskinin artması gibi durumlar var. Hamilelikte kan ilacı kullanmayanlar bu risklerle karşı karşıya.

Hamilelikte kan ilacı aç karnına mı içilir?

Yemekler demirin emilimi üzerinde etkili olduğu için hamilelikte kan ilacının yemeklerden 1 ya da içi saat önce yani aç karnına alınması daha faydalıdır.

Hamilelikte kan ilacı dışkının rengini değiştirir mi?

Evet, gebeliğinde kullandığın kan ilaçları dışkı renginde koyulaşma yapabilir. Bu beklenen ve normal bir durum.

Hamilelikte kan ilacı yan etkileri nelerdir?

 • Kabızlık,
 • Hazımsızlık,
 • Dışkı renginde koyulaşma,
 • Bulantı,
 • Mide rahatsızlıkları gibi sorunlar hamilelikte kan ilacı yan etkilerinden en sık görülenleridir.
Bu makaleyi arkadaşlarınla paylaş:

Bu içerikte yer alan bilgiler hiçbir şekilde doktor tavsiyesi yerine geçmez.