Hamilelikte Sırt Ağrısı İçin En Kritik 2 Egzersiz!

Hamile Pilatesi ve Hamile Yogası Eğitmeni Gözde Biber, gebelikte sırt ağrısı çeken anne adaylarının kolayca uygulayabileceği egzersizleri anlattı!

Emzirme sürecinde bebeği kolda taşımak ve hamilelik boyunca karında yükle dolaşmak omurgada öne doğru bir kapanmaya neden oluyor. Bu da bel ve sırt ağrılarına yol açıyor.

Hamile Pilatesi ve Hamile Yogası Eğitmeni Gözde Biber, sırtı güçlendirmek için birtakım çalışmalar yapılabileceğini söylüyor. Eğer lastik yoksa yapılabilecek en temel hareket;

  • Sandalyenin üzerine oturup kolları ileriye doğru kaldırmak ve tekrar geriye doğru uzatarak başlangıç pozisyonuna gelmek. Bu esnada nefesi boşaltırken kolu dimdik uzatmak ve bükmemek önemli.

Bu hareket, çok basit olup yalnızca sandalyede kolu kaldırıp indiriyormuş gibi görünse de sırt dik tutulduğunda ve kollar yukarı doğru uzatıldığında göğüste bir açılma ve sırtta farklılaşma sağlıyor.

Lastikle yapılan harekette ise;

  • Dirsekler geriye doğru çekilirken sırtı dik tutmaya dikkat etmek gerekir.
  • Kollar uzanırken nefes verilir.
  • Göğsün açıklığı ve sırtın dikliği ile kapanan omurga tekrar geriye doğru toparlanır.
  • Karın rahat, dizlerin arası açık ve ayaklar yere sağlam basacak şekilde durulur.
  • Hareketi yapmak için birinden yardım alınabilir veya lastik, kapı koluna takılarak çalışılabilir.

Hem hamileler hem de yeni doğum yapmış anneler için her yerde yapılabilecek en temel, rahat ve hızlı olan bu 2 hareketi istediğin zaman yapabilirsin.

Daha fazlası için: Hamilelikte Sırt ve Bel Ağrıları ile Başa Çıkma Rehberi