Hamilelikte Bel Ağrısı İçin Egzersiz Önerileri

Hamile pilatesi ve yogası eğitmeni Gözde Biber ile gebelikte bel ve sırt ağrıları için yapılabilecek egzersizleri konuştuk.

Hamilelikte bel ağrısı yaşamayan anne yok denecek kadar az. Bunun haricinde kramplar, sırt ağrıları gibi pek çok sıkıntı da yaşanıyor. Bunlar için hamile anne adaylarını en çok rahatlatacak egzersizlerden birisi yürüyüş. Yürüyüşü aksatmamak gerekiyor. Yüzme gibi aktiviteler de doktorlar tarafından çok öneriliyor. Ancak herkes yüzme için uygun ortam sağlayamabiliyor. Bu yüzden en uygun egzersiz, yürüyüştür. Bu arada annelerin doktor onayı olmadan egzersiz yapmasını önermiyoruz.

Bel için bir egzersiz hareketi gösterelim. Bu harekette pelvik bölgesini ve beli öne doğru çıkarıp tekrar içeri doğru sokuyoruz, yani beli oynatıyoruz. Bu egzersiz sayesinde omurga hareketliliğini sağlıyoruz. Bunu duşa girirken, sabah kalkar kalkmaz, yemek yaparken bile yapabilirsin. Ancak unutmayalım, egzersizimizi muhakkak nefesle birlikte yapıyoruz.

Bu hareketin aynısını dört ayak üzerinde de yapabiliriz. Dizlerimizi ve ellerimizi yere yerleştirip ellerimizle kendimizi iterken sırtımızı yukarı kaldırıyoruz. Nefesi verirken karnımızı aşağı indirip göğsümüzü karşıya açıyoruz. Burada ellerimizin omuz, dizlerimizin de kalça genişliğinde olmasına dikkat ediyoruz.

Bu iki hareket hamilelikte bel ağrısı için en temel egzersizlerden. Beli rahatlatmak için bu egzersizi her zaman uygulayabilirsiniz.

Daha fazla bilgi için: Hamilelikte Sırt ve Bel Ağrıları ile Başa Çıkma Rehberi