İkili tarama testi

Merhaba anneler ben 11 hafta 6 günlük ilk gebeliğimi yaşıyorum. Doktorlar ikili tarama testini yaptırmamı söyledi. 3 devlet hastanesi de yaptır dedi. İnternette yorumları okuyorum çoğu insan testin yanlış çıkmasından dolayı hamilelik sürecini stresli geçirip doğumdan sonra çocuğun sağlıklı doğmasından bahsediyor.

Şimdi size asıl sorum, eğer bu testte diyelim ki çocukta down sendromu değerleri yüksek çıktı, anne bunu öğrendi bildiğim kadarıyla bunun bir tedavisi yok, zaten kürtaj dönemi geçmiş oluyor ve sadece anne psikolojik olarak bu sürece kendini hazırlıyor. Sonra bütün hamilelik süreci stresli geçiyor doğumda bir bakılıyor ki çocukta hiçbir anormal bir şey yok çocuk sağlıklı doğdu. Şimdi anne eğer çocuğu aldırmadıysa bütün hamilelik sürecinde yaptığı stres sonucunda doğumdan sonra ya da hamilelikte çocukta; prematüre doğum riski dört kat kadar artmakta, şiddetli stres ve umutsuzluk hali bebeğin kortizol seviyesini önemli ölçüde yükseltmekte, bebeğin daha ileriki yaşlarda daha kaygılı olmasına neden olmaktadır.

Şimdi biz hamileler iki türlü stres altındayız yaptırmayan doğum sonrasını bekliyor çocuğumun ya kromozal bir rahatsızlığı varsa diyor, yaptıranlar sonucun yüksek çıkmasından dolayı yine hamilelik sürecini stresli geçiriyor.

Devlet bunu zorunlu tutmuyor ama akıllarda hep bir soru işareti kalıyor.

Hastanede çalışan yakınlarımız yaptırmayın doktorların hepsi yaptırmıyor diyor. Çünkü çocukta bu rahatsızlık varsa zaten tedavisi yok diyor. Sadece bilinçlendirme ve psikolojik hazırlık süreci diyor.

O zaman bu tarama testleri sonuçları net ve kesin değil sadece hamileler deney olarak mı kullanılıyor?

Siz değerli anneler cahilliğime verin yanlışım varsa düzeltin kafam çok karışık.

Bu soruya cevap verir misin?
Anneler deneyimlerinden faydalanmak istiyor!
CEVAP YAZ