Gebelik Hesaplama: Bebeğinin Tahmini Doğum Tarihini Bul!

Muhtemelen gebeliği 9 ay olarak biliyorsun, ancak uzmanlar genellikle 10 ay olarak söz ediyorlar. Biz de bu aradaki bir ayın neden kaynaklandığını öğrenmek en doğal hakkın dedik; hamileliğin ne kadar süreceği ve tahmini olarak ne zaman doğum yapacağın da dahil olmak üzere gebelik tarihi hesaplama konusunda kafana takılan sorulara cevap verdik.

Hamilelik Ne Kadar Sürer?

Dokuz ay, gebeliğin bilinen süresidir ama gebelik eşit olarak aylara bölünmez. Doğum tarihi hesaplama ve gebelik takibi sırasında doktorlar 40 haftalık bir takvim üzerinden hesaplamalar yapar.

Birçok ayın 4 haftadan oluştuğunu düşünürsek, hamileliğin 40/4’ün 10 aya denk geldiğini görürüz. Aslında 9 ay 10 günlük süre, 40 haftaya veya 280 güne denk gelir. Yani karışıklığın nedeni bir ayın 30-31 gün yani 4 hafta değil yaklaşık 4.5, 5 hafta olmasıdır. Örneğin hamileliğin 18 hafta olduğunda bu 4.5 aylık değil, 4 aylık olduğu anlamına gelir.

Bu yüzden doktorlar, aya göre hesaplama net ve kesin olmadığı için daha çok gebeliğin hangi haftasında olduğunla ilgilenir. 3 aylık hamileyim dediğin zaman hamileliğin 9, 10, 11 veya 12.haftalarından birinde olabilirsin. Doktorun, bebeğin gelişiminin normal olup olmadığını takip edebilmesi için hangi haftada olduğunu bilmesi gerekir.

Haftalar 1- 4 5- 8 9- 13 14- 17 18- 21 22- 26 27- 30 31- 35 36- 40
Kaçıncı Ay 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Kaçıncı Trimester 1 1 1 2 2 2 3 3 3

Hamilelikte Zaman Tanımlamaları

  1. Hamilelik Haftası (Menstrüel Haftası): Hamile kalınmasından 2 hafta önce gerçekleşen son adet döneminin ilk günü başlar. Bu hafta doktorların çoğunun hamileliği değerlendirmek için kullandığı haftadır. Ortalama hamilelik süresi 40 haftadır.

  2. Yumurtlama Haftası (Döllenme Haftası): Hamile kalınan gün başlar. Ortalama süresi 38 haftadır.

  3. Trimester: Her trimester 13 hafta sürer. Bir hamilelikte 3 trimester vardır.

  4. Takvim Ayı: Bir hamilelik ortalama 10 takvim ayı sürer. Her ayı 28 günden hesaplayarak, 280 güne denk gelir.

Hamilelikte Zaman Tanımlamaları Ortalama Haftalar
Hamilelik haftası: Ortalama hamilelik süresi 40 haftadır.
Yumurtlama haftası: Ortalam süresi 38 haftadır.
Trimester: Bir hamilelikte 3 trimester vardır.
Takvim ayı: Her ayı 28 günden hesaplayarak, 280 güne denk gelir.

Tahmini Doğum Tarihi Hesaplama Nasıl Yapılır?

Hamilelik başlangıcı olarak yumurtlama tarihi mi, ilişki tarihi mi yoksa embriyonun rahmin içine yerleştiği tarih mi alınmalı tartışmasını bir kenara bırakarak kadın doğum doktorlarının hamileliğin başlangıcı olarak kabul ettiği son adet tarihinin (SAT) ilk gününe göre hesap yapmak en doğrusudur.

Çünkü kadınların çoğu hamile kaldıkları tarihi bilmezler ama genellikle son adet dönemlerinin başlangıç tarihlerini bilirler. Bu, hamileliğin belirlendiği noktadır ve hemen hemen ortak dildir.

Doğum haftası hesaplama önemlidir, çünkü hangi gebelik haftasında olduğun, doktorun bazı testleri ve prosedürleri ne zaman uygulayacağını belirlemesini sağlar. Hamilelik son adet tarihinin başlangıcından itibaren 280 veya 40 hafta sürer. Son adet döneminin ilk gününü referans alıp üzerine 280 sayarak doğum tarihini hesaplayabilirsin.

Bir başka bebek doğum tarihi hesaplama yöntemi ise, geri saymaktır. Son adet döneminin ilk gününden 3 ay geri sayıp, çıkan tarihe 7 gün ekleyerek de yaklaşık doğum tarihini hesaplayabilirsin. Örneğin, son adet dönemin 20 Şubat’ta başladıysa 3 ay geri gir: 20 Kasım. 7 gün ekle: 27 Kasım. Bu yolla hamilelik süresini hesaplamak hamilelik haftasını tespit eder.

Bazı uzmanlar, “tahmini doğum günü” yerine “tahmini doğum haftası” yani doğumun olabileceği 7 günlük dönemi, hesaplamayı önerirler. Bu süre 39.5 hafta ile 40.5 hafta arasında değişir.

Hamilelik haftası ve döllenme haftası arasında da 2 haftalık bir fark vardır. Hamilelik haftası, hamile kalmandan 2 hafta önce gerçekleşen son adet döneminin ilk günü başlarken, döllenme haftası hamile kaldığın gün başlar. Yani doktor sana 10 haftalık hamilesin dediğinde, içindeki minik ceninin 8 haftadır seninledir. Hamilelik haftası döllenme haftasından 2 hafta önde gider.

Hamilelik Haftası Hesaplama

Adet Döngüsü Düzensiz Anne Adayları Ne Yapacak?

Adetleri oldukça düzenli kadınlar için bu hesaplama yöntemi gayet iyi sonuç verir. Normal bir gebelik 38-42 hafta arasında süreceğinden, doğum da hesaplanan tarihten önceki ya da sonraki 2 hafta içinde gerçekleşir.

Fakat regl döngün düzensiz ise bu yöntem senin için hiç işe yaramayabilir. Diyelim ki 6-7 haftada bir adet görüyorsun ve 3 aydır da görmedin. Test yaptırdın ve hamile olduğunu gördün. Acaba döllenme ne zaman gerçekleşmiş olabilir?

Güvenilir bir doğum tarihi tahmini önemli olduğu için doktorunla bir tahmin yapmaya çalışacaksınız. Bu tahminde size (son adet tarihinin dışındaki) birtakım veriler yardımcı olabilir.

İlk ipucu rahmin ölçüsüdür. Bu ölçü ilk doktor kontrolünde ölçülür ve not edilir. Gebeliğin tahmini olarak geldiği evreyle uyumlu olması beklenir.

İkinci ipucu erken ultrason kontrolüdür. Bazı doktorlar rutin olarak ultrason muayenesi yapar, bazıları ise yalnızca adetleri düzensiz, daha önce düşük yapmış, komplikasyonlu gebelik geçirmiş, SAT’a ve fiziksel muayeneye göre beklenen doğum tarihi tahmin edilemeyen kadınlara yapar.

İlerleyen günlerde tahmini doğum tarihini daha kesin olarak ortaya çıkaracak gelişmeler de olacaktır.

Tahmini doğum tarihini netleştirecek gelişmeler
Fetüsün kalp atışlarının ilk kez duyulması (Doppler’de 9 ila 12.haftada duyulabilir)
İlk hayat kıpırtısının hissedilmesi (16 ila 22.hafta)
Muayenelerdeki fundus yüksekliği yani rahmin en üst kısmı (Örneğin 20.haftalar civarında göbek deliği hizasına ulaşır)

Bütün bu ipuçlarının faydası olur ama hiçbiri kesin bir tarih belirlemeyi sağlamaz. Tam olarak ne zaman doğacağını ancak bebeğin belirler. Tabii normal doğum yapacaksan!