Prof. Dr. Haluk Yavuzer Psikoloji Öğretim Üyesi

Prof. Dr. Haluk Yavuzer Psikoloji Öğretim Üyesi

Randevu/Bilgi Alın

Firma ile iletişime geçmek için

Hakkında

Prof. Dr. Haluk Yavuzer, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Pedagoji Bölümünden 1965 yılında mezun oldu. 1971 yılında Doktora ünvanını aldı. Doktora eğitimi sonrası, Londra Üniversitesinde Çocuk Psikolojisi üzerine çalışmalarda bulundu. Özellikle çocuk eğitimi ve çocuk suçluluğu konularında incelemelerde bulundu.

Prof. Dr. Haluk Yavuzer, 1989 yılında kurulan ve ebeveynlerin eğitilmesini amaçlayan Ana-Baba Okulları’nın kurucusu. Prof. Yavuzer, daha önce iki dönem İstanbul Üniversitesi Senato Üyeliği ve altı yıl Fakülte Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. Aynı zamanda bilimsel ve toplumsal faaliyetlerde aktif rol aldığı Avrupa Birliği 0-6 Yaş Evde Çocuk Bakım ve Eğitim Elemanı Yetiştirme Projesinde eğitim koordinatörlüğü ile TÜBİTAK Eğitim ve İletişim Projeleri Değerlendirme Komisyon Üyeliği gibi faaliyetlerde görev aldı. Prof. Yavuzer meslek hayatı süresince birçok kitaba imza attı. Kendisine ait kitapları, Ana-Baba Okulu, Ana-Baba ve Çocuk, Çocuğunuzun İlk 6 Yılı, Çocuğu Tanımak ve Anlamak, Çocuk Eğitimi El Kitabı, Evlilik Okulu, Çocuk ve Suç, Çocuk Psikolojisi, Gençleri Anlamak, Okul Çağı Çocuğu, Resimleriyle Çocuk ve Anne Olmak isimli kitaplardır.

Prof. Dr. Haluk Yavuzer’e göre sıcak bir anne-çocuk ilişkisi ve güvenli bağlanma hedefleniyorsa, bireyin anneliğe hazır olması yani kendi deyimi ile “ebeveyn olgunluğuna erişmiş” olması bekleniyor. Güvenli bağlanma olmayan ebeveyn-çocuk ilişkisinde duygusal istismar, ihmal söz konusu olabiliyor ve bu da çocuğun uyumsuz ve saldırgan olmasına yol açabiliyor. 50 yılı aşkın süredir akademik çalışmalarına devam eden ve binlerce anne ve çocukla yüz yüze görüşen Prof. Dr. Haluk Yavuzer, Ana-Baba Okullarını Türkiye’nin birçok ilinde faaliyete geçirdi. Anne ve babaların çocuklarıyla doyumlu, ilgili ve sevgi dolu bir ilişki geliştirmesi için uzman desteği almaktan çekinmemelerini öneriyor.

İletişim

Örnektepe Mahallesi İmrahor Caddesi No: 88/2, Beyoğlu İstanbul