Prof. Dr. Alkan Yıldırım Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Prof. Dr. Alkan Yıldırım Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Randevu/Bilgi Alın

Firma ile iletişime geçmek için

Hakkında

Prof. Dr. Alkan Yıldırım, Bahçelievler kadın doğum uzmanı olarak görev yapıyor. 1981 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesinden mezun olan hekim, aynı sene girdiği İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalında uzmanlığını 1986 yılında tamamladı. Askerlik ve mecburi hizmetini tamamladıktan sonra 1989 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalında uzman hekim olarak çalışmaya başladı. 1994 yılında doçent, 1999 yılında profesör ünvanını aldı. Hekim halen aynı fakültenin Perinatoloji Bilim Dalında öğretim üyesi olarak hizmet veriyor.

Prof. Dr. Alkan Yıldırım, doğum sonrası ortaya çıkan anomalilerin yaklaşık %10’unda, teratojen denilen toksik maddelerin tespit edildiğini belirtiyor. Gebelik döneminde ilaç kullanılması bu anomalilerin yaklaşık %1-2’lik bölümünden sorumlu tutuluyor. Gebelik döneminde ilaç kullanımı konusunda uyaran hekim, bu durumun, anneden fetüse besin ve oksijen transferi sağlayan plasentada zarar oluşturarak bebekte gelişim geriliğine yol açabileceğini söyledi. Aynı zamanda uterus duvarı kaslarının kasılmasına neden olacağından erken doğumu dolaylı olarak tetikleyebileceğini belirtiyor.

Prof. Dr. Alkan Yıldırım, ilaçların gebelikte kullanılabilirliklerine göre beş gruba ayrıldığını belirtiyor. A grubunda sayılan ilaçlar olan, insanlar ve hayvanlarda yapılan çalışmalarda toksik etkisine rastlanmayan ilaçların, multuvitamin ve mineral takviyeleleri gibi çok az sayıda ilaç olduğunu belirtiyor. Gebeliğin her aşamasında düzenli uzman muayenesinde tavsiye edilen veya içilmesi gerekli ilaç ya da takviyeler dışında herhangi bir ilaç veya takviye kullanımı önerilmiyor. Siz de sağlıklı bir gebelikte almanız gereken tedavi veya takviyeler konusunda Prof. Dr. Alkan Yıldırım’a danışabilirsiniz.

İletişim

Bahçelievler Merkez, İzzettin Çalışlar Caddesi No:41 D:7, 34180 Bahçelievler İstanbul