Artık Çok Geç Demeden Oku: Bebeklerde Pişiği Önlemenin 8 Yolu

Minik bebeğinin başına gelecek en sıkıntılı durumlardan birisi muhakkak pişik! Bu can yakıcı kızarıklıkların bebeğinin huzurunu kaçırmasını istemiyorsan önlemini belirtiler ortaya çıkmadan önce almalısın.

Gel bakalım “Bebeklerde pişik nasıl geçer?” diye yana yakıla sormadan önce yavrunun pürüzsüz ve hassas cildini korumak için neler yapabilirsin? Hadi, şimdi popolara mutluluk vakti!

1- Bezini bekletmeden değiştir!

Bebeğinin pamuk teninin bir yetişkine göre çok daha ince ve hasar görmeye yatkın olduğunu biliyorsun. Bezini her idrar ya da dışkı yaptığında değiştirmezsen, amonyak, üre ve dışkıda bulunan enzimlerin birleşmesiyle cildinin tahriş olması ve pişiğin başlaması kaçınılmaz! Bu yüzden bebeğin altını her pislettiğinde yanına bir bezle koşmanı tavsiye ederiz!

2- Bez bölgesini ıslak kalmaktan koru!

Pişiğin en sevdiği şeylerden biri aşırı nem! Bu yüzden bebeğinin bez bölgesini ıslak kalmaktan koruman çok önemli! Yukarıda bahsettiğimiz sık sık bez değiştirme, bebeğinin altındaki aşırı nem ortamını düzeltir. Ama bunun dışında bebeğini yıkadıktan sonra yeterince kurutup bezini bağlamaya, altını temizledikten sonra ıslak bırakmamaya da dikkat etmelisin.

3- Altını sık sık havalandır!

Bebeğinin poposunun da hava almaya ihtiyacı var! Banyodan, altını değiştirdikten sonra bezini bağlamayıp biraz havalanmasına izin ver. Hatta üşümeyeceğinden eminsen veya hava sıcaksa bir süre böyle uyumasına bile izin verebilirsin. Özgür popolarda pişik ihtimali daha az olur, haberin olsun!

4- Doğru temizle, tahrişi önle!

Annelerin alt temizleme ürünü olarak sık sık ıslak mendil kullandığını biliyorsun. Ama bu ürünleri kullanırken bazı içeriklerin bebeğinin cildini tahriş edebileceğini unutma. Burada önemli olan temizleyici ürünleri seçerken bebeğinin cildine zarar vermemek için tahriş edici maddeler içermeyen ürünleri tercih etmek.

Aynı şey sabunlar için de geçerli. Bebeğinin poposunu sabunla sık yıkaman cildinin aşırı kurumasına neden olabilir.

Sen en iyisi, bebeğinin poposunu mümkün olduğunca saf su ile temizle. Yoğun dışkı yaptığı zamanlarda da duşta sadece su ile yıkaman yeterli temizliği sağlayacaktır, merak etme!

5- Doğru gıdaları yemesine yardımcı ol!

Haberin olsun, bebeğin ek gıdaya geçtiğinde yediklerinden dışkısı da etkilenecek. Onu çok lifli ve asit içeren gıdalarla beslersen dışkısının miktarı ve pH oranı artabilir. Bu da dolayısıyla pişiğe neden olabilir.

Bebeğinin beslenmesinin pişik sorununu tetiklememesi için lif içeren besinlerin miktarını dengelemen ve portakal, mandalina, domates, limon gibi gıdaları ilk planda az miktarda tüketmesini sağlaman faydalı olabilir.

6- Sıkı bezlere, sentetik kıyafetlere son!

Sıkı sıkı bağlanmış bezler, vücudu saran uygun malzemeyle üretilmemiş dar giysiler sürtünmeye neden olur ve devamında da pişik sorununu ortaya çıkarabilir. Bebeğini bu kadar sarmalamana gerek yok! Bırak bol ve %100 pamuklu kıyafetler içerisinde, istediği gibi hareket etsin. Bezinin sızıntı yapmasından korkuyorsan da külot bezleri deneyebilirsin.

7- Alt temizliğinden sonra ellerini iyice yıka!

“Bunun pişikle ne ilgisi var?” diye sorabilirsin. Biliyorsun, pişiğin sebeplerinden biri de dışkıda bakterilerin bulunması ve bunların kapalı, sıcak ve nemli bez bölgesinde hızla çoğalması! Bebeğinin altını temizlediğinde bu bakteriler eline bulaşabilir ve iyice temizlemezsen elinden bebeğinin vücuduna tekrar geçebilir.

8- Pişik önleyici ürünleri evinden eksik etme!

Yukarıda bahsettiğimiz yöntemleri uygulaman elbette önemli, ancak pişik önleyici bir ürün kullanmak da bu noktada çok önemli! Yapılan çalışmalar önleyici bir ürün kullanılmadığında Türkiye’deki bebeklerin %83,7’sinin pişik olduğunu ortaya çıkarmış.(1) Öyleyse;

  • Bebeğinin pamuk cildini bir bariyer gibi kaplayacak,
  • İyice emilecek,
  • Sürtünmeyi azaltacak,
  • Nem seviyesini en ideal orana getirecek,
  • Parfüm, renklendirici ve koruyucu içermeyecek,
  • Cilde kolayca uygulanabilecek ve üzerinde kalın bir tabaka oluşturmayacak bir pişik önleyici merheme ihtiyacın var!

Bu ürünleri kullanmayı bir rutin haline getirirsen, bebeğinin pişik sorunuyla karşılaşma olasılığını oldukça düşük seviyelere indirebilirsin. Peki, “Hangi ürünü kullanmalıyım?” diye merak ediyorsan bu konuda da sana yardımcı olabiliriz: O Bir Kahraman: Bepanthol Baby Pişik Önleyici Merhem’ in Mükemmel Koruma Sağlayan 9 İdeal Özelliği

(1) Arıkan D, Alemdar DK. Çocuklarda Bez Dermatiti Görülme Sıklığının ve Yapılan Uygulamaların İncelenmesi, TAF Prev Med Bull 2013;12(4):409-416.

Kaynaklar:

1- Cook W., Johnson R., Krych E., “Bebeğinizin İlk Yılı Rehberi”, Eksik Parça Yayınları

2- Murkoff H., “Bebeğinizin İlk Yılında Sizi Neler Bekler?”, Epsilon Yayınevi, 1989

3- Shelov P., Altmann T., “Bebek ve Küçük Çocuk Bakımı”, İmge Kitabevi, 2015