Yenidoğan Bebeğin Temel İtiyaçları Nelerdir?

Hamilelik yolculuğun sona erdi. Bebeğini kucağına aldın. Eve gitmeye, bebeğinle yeni hayatınıza başlamaya hazırsın. Yine de eve döndüğünüzde ne yapacağın hakkında hiçbir fikrin yokmuş gibi hissedebilirsin! Bu gayet normal. Kendini güvende hissetmen için sana iyi gelecek birkaç öneri derledik.

Yenidoğan Bebeğin Beslenmesi

Emzirmek, güzel bir deneyim olsa da herkes için kolay olmayabilir. Tıpkı hamilelikte olduğu gibi doğum sonrası yolculuk da parmak izi gibi eşsiz ve özeldir. Sütünün artması için şunları yapabilirsin:

 • Stresten ve yorgunluktan uzak dur. Bu süreçte mümkün olduğunca yakınlarından destek al ve kendini yormamaya bak.
 • Çevreden gelebilecek yorumlar seni strese sokuyorsa bir süre kimseyle görüşmek istemediğini belirtebilirsin.
 • Kendine, bebeğine ve sütüne güven.
 • Göğüslerine parmak uçlarınla, nazik ve dairesel hareketlerle masaj yap. Bu süt kanallarını rahatlatarak açılmalarını sağlayabilir.
 • Ilık duşla, göğsüne yapacağın sıcak kompreslerle de süt kanallarında rahatlama sağlayabilirsin.
 • Beslenme şeklin ve yeterli su tüketmen de süt üretimin üzerinde etkili.
 • Ve tabii ki ten tene temas! Bebeğinle tenlerinizin birbirine değdiği, birbirinizin kokusunu alabildiğiniz, sarılıp dokunabildiğiniz, yani birbirinize sevginizi hissettirebileceğiniz bir pozisyonda bebeğini emzirmenin süt üretimine olan katkısını görünce şaşıracaksın!

Doğumdan hemen sonra ya da bir süre sonra sütünün gelmemesi, kesilmesi ya da emzirirken kullanılmaması gereken bazı ilaçları kullanmanın çok gerekli olduğu durumlarda bebeğine anne sütü vermen mümkün olamayabilir. Anne sütü alamayan bebeğini ise formül mama ile beslemen gerekir.

Besleme Sırasında Bebeğimin Gazını Ne Sıklıkta Çıkarmalıyım?

Bebeğin anne sütü ya da formül mamayla besleniyor olsa da gaz problemi yaşayabilir. Bu durum doğaldır. Bebeğin bir göğsünü emdikten sonra diğer göğsüne geçmeden önce gazını çıkarabilirsin. Bazı bebeklerin gaz çıkarmaya daha fazla ihtiyacı olabilir. Bebeğinin ihtiyacını gözlemle. Karnı doluyken çok fazla baskı yapma, kusabilir.

Bebeğini Beslerken El ve Yüz Hijyenini Nasıl Sağlamalısın?

Yenidoğan bebeğinin cildi özellikle ilk dönemlerde ince, hassas ve geçirgendir. Bu dönemde onun narin cildine temas edecek ürünleri dikkatle seçmelisin. Beslenme sonrası çıkan fazla sütü ya da kusmuğu silmek için “Uni Baby Yenidoğan Islak Pamuk Mendil”i tercih edebilirsin.

Türkiye’nin 1 numaralı ve doğallığı onaylı ilk ve tek yenidoğan mendili Uni Baby Yenidoğan Islak Pamuk Mendili bebeğinin ilk günlerinden itibaren güvenle kullanabilirsin. %100 doğal kaynaklı liflerle dokunmuş yapısı, saflaştırılmış su ve organik pamuklu içeriğiyle bebeğinin narin cildini temizleyebilirsin.

Yenidoğan Bebebğin Alt Bakımı Uygulaması

Yenidoğan bebeğinin bezini değiştirmeyi öğrenmek ilk zamanlar biraz zorlayıcı olabilir. Başlangıçta bebeğini incitmekten veya yanlış bir şey yapmaktan endişe duyabilirsin. Süreci ikinize de kolaylaştırmak için aşağıdaki ipuçlarını okuyabilirsin.

Neye ihtiyacın var?

 • Yenidoğan bebek bezi
 • Uni Baby Yenidoğan Islak Pamuk Mendil (Bebeğinin hassas cildi için tercih edebilirsin.)
 • Uni Baby Bebek Bakım Örtüsü
 • Pişik oluşumuna karşın Uni Baby Pişik Krem
 • Kirli bez için poşet

Bebeğinin bezini değiştirmek için ihtiyacın olan tüm malzemeleri bir araya getirdikten sonra bebeğinin bezini şu şekilde değiştirebilirsin.

 1. Kullanılmış bebek bezini çıkar ve poşetin içine koy.
 2. Bebeğinin bez bölgesini Uni Baby Yenidoğan Islak Pamuk Mendil ile temizle.
 3. Bebeğinde pişik oluşumu varsa Uni Baby Pişik Kremini pişik bölgesine ince bir katman olarak uygula.
 4. Bebeğinin bacaklarını dikkatlice kaldır ve yeni bezi altına yerleştir. Ardından bebeğinin bacaklarını bezin üzerine yatır ve bezin ön tarafını bacaklarının arasına alarak karnının üzerine yerleştir.
 5. Bezin kanatlarını kapat ve bantları simetrik olacak şekilde yapıştır. Bezin çok sıkı olup olmadığını kontrol etmek için iki parmağını bebek bezi ile midesi arasında gezdir.

Yenidoğan Bebeğini Güvenli Bir Şekilde Yıkanması

Yenidoğan bebeğini her gün yıkaman gerekmez, ancak banyo deneyimini hem bebeğiniz hem de sizin için rahat geçiyorsa, bunu rutin haline getirebilirsin. Peki bunu nasıl yapmalısın?

 1. Bebeğini yıkamak için bebeğinin uyanık ve mutlu olduğu bir zamanı seç. Bebeğini besledikten hemen sonra yıkamamalısın.
 2. Odanın yeterli sıcaklıkta olduğundan emin ol.
 3. Her şeyi önceden hazırla. Ilık suya, bebek küveti ve filesine, havluya, Uni Baby Yenidoğan Köpük Saç ve Vücut Şampuanına, temiz bir bebek bezine ve gerekirse temiz giysilere ihtiyacın olacak.
 4. Suyun sıcaklığına dikkat et. Dirseğinle suyu kontrol et ve sıcak noktalar olmaması için suyun tamamını iyice karıştır.
 5. Bebeğini bebek küvetinin filesine yerleştir. Bir elinle bebeği her zaman tut. İlk önce yüzünü temizle.
 6. Ardından bebeğinizin narin saç ve cildini Uni Baby Yenidoğan Köpük Saç ve Vücut Şampuanı ile yıkayabilirsin. (Uni Baby Yenidoğan Köpük Saç ve Vücut Şampuanı’nı ilk günden itibaren güvenle kullanabilirsin. Köpük formu sayesinde yumuşakça uygulayabilirsin. Göz yakmayan formülü ve pH değeri ile bebeğinin cildine uyumludur. İçerisinde boya, etil alkol, paraben, sülfat, SLES, SLS ve PEG gibi maddeler içermez.)
 7. Saçını ve yüzünü yıkadıktan sonra vücudunun geri kalan kısımlarını temizleyebilirsin. Cildindeki kırışıklık aralarının temizlendiğinden emin olmalısın.
 8. Bebeğinin kafasını sudan uzak tutmalısın.
 9. Bebeğini banyoda bir saniye bile yalnız bırakmamalısın.
 10. Bebeğini suyla duruladıktan sonra havlu ile kurulayabilirsin. Yine cildindeki kırışıklıkların aralarını kurulamaya dikkat et.
 11. Dilersen bebeğine masaj yapabilirsin. Bu sayede bebeğinin rahatlamasını sağlayarak uykuya geçişine yardımcı olursun.

Bebeğin banyo yapmaktan korkuyor ve ağlıyorsa, birlikte banyo yapmayı deneyebilirsin. Suyun çok sıcak olmadığından emin olmalısın. Siz banyoya girerken ve çıkarken bebeğini başka biri tutarsa daha kolay olur.

Yenidoğan Bebeklerde Uyku

Bebeğinin gece ve gündüz arasındaki farkı anlaması birkaç hafta sürebilir. Ne yazık ki bunu hızlandırabilecek bir formül yok. Ancak gece emzirmeleri ve bebek bezi değişimleri sırasında ortamı sakin ve loş tutmak bir nebze işe yarayabilir. Geceleri bebeğinle oyun oynamamaya çalış ve onunla çok fazla sohbet etme. Bu, gecenin uyumak için olduğu mesajını verecektir.

Bebeğinin gündüz uykularını yeterli seviyede aldığından emin ol. Aşırı yorgun bebekler, geceleri uyumakta genellikle zorlanırlar.

Bebeğinin uykuya geçmeden önce karnının tok, elbisesinin rahat olduğundan emin ol. Elbiselerinin ve yatak çarşaflarının pamuk olması gerekir. Ayrıca hassas cildine temas eden bu ürünlerin yetişkin deterjanlarıyla değil de bebeğinin hassas cildine uygun geliştirilmiş bir ürün olan Uni Baby Yenidoğan Sıvı Çamaşır Sabunu ile yıkanması da önemlidir.

Yenidoğan bebeğin huysuzsa, uykuya direniyorsa uykuya geçişte hafif salınmalar onu rahatlatacaktır. Kundaklama da (bebeği hafif bir battaniyeye sarmak) ağlayan bebeği yatıştırmada yardımcı olabilir. Bebeğinin hayatının ilk aylarında onu sık sık kucağına almanda sorun yok. Dünyaya alışma evresinde ebeveynlerinin güvenli kollarına ihtiyacı var.

uni baby satin al