Bebeğinizin Hassas Cildini En Doğru Şekilde Nasıl Korursunuz?

Bebeklerin cildi bir yetişkinin cildine oranla çok daha ince, yumuşak ve geçirgendir. Bu nedenle bebeklerin cildinde kuruluk ya da alerji gibi rahatsızlıklar görülebilir. Bu yazıda, bunları önlemek ya da en aza indirmek için neler yapabileceğin konusunda sana bazı bilgiler veriyoruz

Yenidoğan Bebeğin Yaşayabileceği Cilt Sorunları

Bebekler, yaşamlarının ilk birkaç ayında atopik dermatit (egzama), pişik ve konak gibi yaygın cilt rahatsızlıkları yaşayabilirler. Neyse ki, bebeklerdeki bu cilt rahatsızlıklarının çoğu zararsızdır ve yetişkinliğe kadar devam etmez. Bebeğinin cildine uygun şekilde bakman, uzun vadede cilt problemlerinin ilerleyerek devam etmesini engelleyecektir.

Yenidoğanın Hassas Cildine Nasıl Bakım Yapılır?

Bebeğinin hassas cildini koruyabilmen için önerilerimizi dikkatle okumanı tavsiye ederiz.

1. Banyo Yaptırırken Buna Dikkat Et

Bilinenin aksine bebeklerin her gün yıkanmaya ihtiyacı yoktur. Çoğu bebeğin sadece gün aşırı veya haftada 2-3 kez yıkanması yeterlidir. Her banyonun süresi yaklaşık 10 dakika veya daha kısa sürmelidir. Önerilen süreden daha fazla banyo yaptırmak bebeğinin cildini kolayca kurutabilir. Yenidoğan bebeğini, göbek bağı düşmeden yıkamak istiyorsan da sünger banyosu yaptırmayı tercih edebilirsin.

Uni Baby Yenidoğan Köpük Saç ve Vücut Şampuanı yenidoğan bebeğin için güzel bir alternatif olabilir. İçerdiği %95 doğal kaynaklı bileşenler ve saf su ile bebeğinin saçını ve narin cildini temizler. İlk günden itibaren güvenle kullanabilirsin.

2. Bebeğinin Cildini Nemlendir

Kurumaya meyilli olan bebeğinin cildini nemli tutmayı unutma. Günde bir veya iki kez nemlendirmek bebeğin için yeterli olacaktır. Nemi korumak için banyodan hemen sonra nemlendirici bakım yapmak daha iyidir. Bebeğinin cildinin kuruluğuna göre losyon, krem veya bebek yağı kullanabilirsin.

3. Güvenli Cilt Bakım Ürünleri Seç

Yenidoğan bebeğin için doğru cilt bakım ürünlerini seçerken dikkatli olmalısın. Peki, bebek cilt bakım ürünleri satın alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Bebekler İçin Tasarlanmış Ürünleri Satın Al: Bu ürünler bebeklere özel tasarlandığı için bebeğinin cildinin doğal dengesini koruyacaktır. Ayrıca bu ürünler bebeğinin hassas cildinin tahriş olmasını ve kurumasını da engeller.

Ürünlerin Etiketlerini Dikkatlice Oku: Parfüm ve boya içeren bebek cilt bakım ürünleri bebeğin cildini tahriş edebilir. Ürünün bebekler ve küçük çocuklar için güvenli olduğundan emin olmak için satın almadan önce bileşenlerini araştırman iyi olacaktır. Bebeğinin cildi ekstra hassas ise; hassas ciltler, kuru ciltler veya egzama için onaylı ürünlere bakmak ideal olabilir.

Pişik ve Alerji Önleyici Ürünler Kullan: "Hipoalerjenik" olarak belirtilmiş ürünlerin, özellikle bebeklerin hassas cildi için üretildiğinden, alerjik reaksiyonu tetikleme olasılığı daha düşüktür. Bu ürünlerin içeriği alerjik reaksiyona neden olabilecek maddeleri en aza indirerek oluşturulmuştur.

Yeni doğmuş bebeğinin hassas cildine gün boyu temas edecek kıyafetleri ve üzerinde yatacağı nevresimleri yıkarken kullanacağın çamaşır deterjanını seçerken dikkatli olmalısın. Uni Baby Yenidoğan Sıvı Çamaşır Sabunu, doğal kaynaklı sıvı sabun formülü ile kolayca durulanır ve çamaşırlarda bebeğinizin hassas cildini tahriş edebilecek sabun kalıntısı bırakmaz. Bu ürünü bebeğinin hassas cildine uygun hale getiren özellikler ise şunlardır:

 • Kolayca durulanır, çamaşırda kalıntı bırakmaz.
 • Lekeleri kolayca temizler.
 • Dermatolojik olarak test edilmiştir.
 • Etil alkol, paraben, parfüm, boya, aktif klor, ağartıcı, SLES ve SLS içermez.

Islak Mendillerde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Özellikle ekstra hassas cilde sahip bebekler için üretilmiş, daha yumuşak bir formüle sahip hipoalerjenik ve bebek mendillerini tercih edebilirsin. Bebeğinin belirli bir hassasiyeti veya ciddi bir cilt rahatsızlığı olmadığı sürece, bu mendilleri bebeğinin cildinde kullanman güvenlidir. Örneğin Uni Baby Yenidoğan Islak Pamuk Mendil, güvenli bir alternatif olabilir.

Uni Baby Yenidoğan Islak Mendil özellikle yenidoğan bebeklerin hassas cildi için üretilmiştir. Türkiye’nin doğallığı onaylı ilk ve tek yenidoğan mendili Uni Baby Yenidoğan, %100 doğal kaynaklı liflerle dokunmuştur. İçeriği oldukça temiz olan bu ıslak mendil saflaştırılmış su ve organik pamuktan oluşmaktadır. Uni Baby Yenidoğan Islak Mendili bebeğinin hassas cildine uygun hale getiren özellikler ise şunlardır:

 • El, yüz ve bez bölgesi temizliği için kullanılabilir.
 • pH değeri cilt ile uyumludur.
 • Dermatolojik olarak test edilmiştir.
 • Hipoalerjeniktir.
 • Etil alkol, paraben, parfüm, boya, SLES, SLS ve sentetik lif içermez.
 • GMP (İyi İmalat Uygulamaları) sertifikasına sahip üretim alanında üretilmektedir.

Uni Baby Hassas Dokunuş Islak Mendilini ise yenidoğan döneminden sonra kullanabilirsin. 6. aydan itibaren bebeğinin ek gıdaya başlayan bebeklerin bez bölgelerinde hassasiyet ve tahriş oluşabilir. Uni Baby Hassas Dokunuş Islak Mendil, cilt bariyerini destekleyen ve nemlendirme sağlayan prebiyotikler içerir. Prebiyotikler cildin doğal yapısında bulunan liflerdir. Türkiye’nin tek prebiyotikli mendili Uni Baby Hassas Dokunuş Mendil’i cildin nemini uygulamadan hemen sonra 3 kata kadar artırır*. 6. aydan itibaren bebeğinin hassas cildine uygun hale getiren özellikler ise şunlardır:

 • Uni Baby Hassas Dokunuş Mendil, bebeğinizin kurumaya meyilli cildini uygulamadan hemen sonra 3 kadar kadar nemlendirir. Nemlenmiş cilt ise tahrişe daha az yatkın hale gelir.

 • Yumuşak petek dokusu ile ihtiyaç duyduğun her anda, tek seferde etkin temizlik sağlar.

 • Günlük kullanım için uygundur.

 • El, yüz ve bez bölgesi temizliği için kullanılabilir.

 • pH değeri cilt ile uyumludur.

 • Dermatolojik olarak test edilmiştir.

 • Hipoalerjeniktir

 • Etil alkol, paraben, parfüm, boya, SLES ve SLS içermez.

 • GMP (İyi İmalat Uygulamaları) sertifikasına sahip üretim alanında üretilmektedir.*

 • Uni Baby Sensitive’e göre*

uni baby satin al