Mutlu ve Sağlıklı Bir Gelişim İçin Yenidoğan Bebeğin İhtiyaçları Neler?

Yenidoğan bebeğinin sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir gelişim süreci yaşaması için nelere ihtiyacı olduğunu biliyor musun? Bahsettiğimiz şey sadece kıyafetler, bakım ürünleri ve diğer eşyalar değil; onun fiziksel rahatlığı ve huzuru için de gerekli olan şeyler! Hadi bakalım neymiş bu yenidoğan bebek ihtiyaçları?

1- Kaliteli bir uyku!

Yenidoğan bebeğinin en sık gerçekleştireceği faaliyet uyku olacak. Uyku, bebeğinin gelişimi için en önemli şey. Bu yüzden yenidoğan bir bebek gününün yaklaşık 18 saatini uyuyarak geçiriyor! Hal böyleyken huzurlu bir uyku çekmesi daha da büyük önem taşıyor. Bu yüzden;

 • Uyku alanının sade ve konforlu,
 • Vücuduna temas eden ve beşiğinin içerisindeki tüm malzemelerin yumuşacık,
 • Altının temiz, kuru ve rahat olması gerekir. Bunun için olmazsa olmaz ise tabii ki çişi özellikle gece boyu hemen emip ciltten uzak tutan ve sızdırmayan bir bebek bezi. Cildinin ıslak kalması veya altı değiştirilirken uyanması, bebeğin derin uykuda daha az vakit geçirmesine sebep olabilir.

Bu 3 unsuru düzenlediğin takdirde bebeğinin uykuları daha huzurlu ve kaliteli hale gelecektir.

2- Sağlıklı bir cilt!

Yenidoğan bebeğinin cildinin ne kadar hassas olduğunu biliyorsun. Bu nedenle minik yavrunun cilt sağlığı için büyük özen göstermen gerekiyor. Çünkü tahriş olmuş, gerilmiş, kaşıntılı ve acılı bir ciltle bebeğinin huzurlu olabilmesi mümkün değil!

Bu cilt sorunlarının ne olduğunu bil ki, önlemini buna göre al. Bakalım bebeğinin bu sürecinde karşılaşabileceği cilt sorunları neler?

Pişik

 • Bebeğinin sık çiş ve kaka yapması ile cildin Ph dengesinin bozulması,
 • Kullanılan bebek bezinin emiciliğinin yüksek olmaması,
 • Yine bebek bezinin yumuşak bir dokuya sahip olmaması gibi durumlarda bebeğinin pişik sorunu ile karşılaşma ihtimali yüksek.

Bu unsurları ortadan kaldırırsan pişik probleminin de önüne geçebilirsin. Bu noktada doğru bebek bezi seçimi pişiği önlemedeki en önemli faktör. Emiciliği yüksek bir bebek bezi bebeğin altının nemli kalmasını önler, pişik oluşumunun önüne geçer. Aynı zamanda, kullanılan bezin nefes alan ve yumuşak bir dokuya sahip olması da pişik ihtimalini azaltır.

Prima Bebek Bezi 3

Cilt kuruluğu

Bebeğinin hassas cildi dış etkenlerden kolayca etkilenerek kuruma problemi ile karşılaşabiliyor. Cilt kuruluğu da peşine egzama, cilt çatlakları gibi ciddi sorunlara zemin hazırlayabiliyor. Bu yüzden bebeğinin cildini muhakkak nemlendirmeli, diğer cilt problemlerinde de olduğu gibi tahrişe neden olabilecek hiçbir ürünü kullanmamalı, en az bebeğinin cildi kadar yumuşak ürünleri seçmelisin.

Alerji

Bebeğinin cildi doğduğu ilk günlerde dış etkenlere karşı tamamen savunmasız ve yabancı olduğu için bazı maddelere karşı kolayca alerji geliştirebilir. Bu yüzden cildiyle tüm gün temas edecek olan ürünlerin dermatolojik olarak test edildiğinden ve bebeğin için kullandığın bezin de doktorlar tarafından önerilen bir bez olduğundan emin olmalısın.

3- Huzurlu bir ortam!

Bebeğin anne karnında çok huzurlu ve mutluydu. Dünyaya geldiğinde de bu huzurlu ortamı arayacak. Bu yüzden;

 • Bulunduğu ortamın ferahlığı,
 • Yatağının rahatlığı,
 • Odanın sıcaklığı,
 • Bebeğinin hareketlerinin kısıtlanmaması (Bebeğin hareketlerini kısıtlamaycak kadar ince ve yumuşak bir bebek bezi seçimi bebeğin özgürce hareket edebilmesi için çok önemli.),
 • Oda içerisinde yoğun ışık, ses gibi uyaranlar olmaması çok önemli.

Bu sayede bebeğin mis gibi bir uyku çekerek sağlıklı gelişimi için mükemmel adımlar atmış olur.

4- Sevgi!

Bebeğin ilk günlerinde kimseyi tanımıyor, kimseyi görmüyor sadece uyuyor ve besleniyor sanıyorsun ama aslında bir özelliği daha var. O da sevgiyi hissetmek! Özellikle annesinden gelen sevgiyi, sıcaklığı, huzuru kalbinin en derinlerinde hissedip mutlu oluyor, buna inan! Yumuşacık dokunuşlar, onunla yapacağın küçük, sevgi dolu sesinle söyleyeceğin ninniler ve ihtiyacının olduğu her anda yanında olduğunu göstermen onu dünyanın en mutlu bebeği yapacak. Artık ona sevgini göstermen için daha fazla sebebin var!

5- Güven!

Bebeğine onun yanında olduğunu hissettirmen ve güvende olduğunu anlaması çok önemli. Sen bebeğine bu kadar özen gösteriyorken onun için kullanacağın eşyalarının bile güvenli olması gerekmez mi? Senin dokunuşların kadar yumuşak, senin kadar özenli, senin kadar titiz eşyalar ve ürünler her zaman ilk tercihin olmalı!

Bu sebeple özellikle bebeğinin cildi ile sürekli olarak temas halinde bulunan ürünleri seçerken içeriğinden üretim sürecindeki hijyen standartlarına kadar birçok faktöre dikkat etmeni öneririz.

Bebek bezi de bebeğin cildi ile temas halinde olan belki de tek ürün olduğundan, onun cilt sağlığı, huzuru ve mutluluğu üzerinde büyük rol oynuyor. Bahsettiğimiz tüm bu özellikleri sağlayan bir bebek bezi;

 • Bebeğinin iyi bir uyku çekmesine yardımcı olacak kadar rahat olursa,
 • Gece boyu rahat bir uyku çekebilmesi için sıvıyı hızlı emip cildini korursa
 • Cildin tahriş olmasını engellemek için anne dokunuşu kadar hassas ve yumuşak bir yüzeye sahip olursa,
 • Pişiği önlemek adına altının uzun süre kuru kalmasını ve cildin nefes almasını sağlarsa,
 • Alerji yaşamaması için özenle seçilmiş malzemelerle üretilmişse,
 • Hareketlerini kısıtlamayacak şekilde ergonomikse,
 • Anne özeni kadar özen gösterilmiş bir üretim ve onay sürecinden geçmişse ve uzmanların onayını almışsa,

Bebeğinin mutluluğu ve sağlıkla yüzünde oluşacak bir gülümseme için bu özellikleri taşıyan bir bebek bezini kullanmaya tabii ki de değer!