Bu Oyunlar Başka! Çocuğunun Yazın Evde Bayılarak Oynayacağı Eğitici Oyunlar

Yazın evde zaman geçirmek, tüm minikler için bazen sadece "kudurmak" demek olabiliyor. Halbuki oyun saatleri, çocuklar için en verimli zamanlar. Tabii ki yaşlarına uygun, becerilerini geliştirecek eğitici oyuncaklarla oynadıkları sürece.

Tam da bu yüzden yaratıcı oyuncaklarıyla hem çocukları hem anneleri tavlayan Mucit Panda'dan yazın evde oynanacak oyunlar listesi hazırladık. Çocuğun bu sıra dışı oyunlarla evde zaman geçirirken aynı zamanda kendinden de geçecek! Çünkü çok eğlenceli ve sürükleyiciler!

Mucit Panda'nın diğer harikalarını da yazmıştık, mutlaka göz at: Yolculukta Sıkılan Çocuklar İçin 10 Süper Eğlenceli ve Faydalı Oyun

1. Octagon Studio 4D+ Arttırılmış Gerçeklik Oyun Kartları ve Boyama Kitapları (3-12 Yaş)

Çocuğunun teknolojiye olan merakını eğitici oyunlarla buluşturmak için harika bir fırsat! Telefonuna ya da tabletine Octaland 4D+ uygulamasını indir, çocuğun nesli tükenmiş hayvanlardan uzaydaki gök cisimlerine, ilginç bilgileri 4 boyutlu öğrenmenin keyfini yaşasın.

Birçok cihazla uyumlu olan bu sanal oyun kartları için örnek bir video da paylaşalım. Yalnız almayacaksan çocuğuna izletme; çünkü görür görmez aşık olacağına eminiz, yazık aklı kalmasın. Bu arada uygulamanın içinde her temaya özel sesli kütüphane de bulunuyor.

Sanal gerçeklik boyama kitapları da ufaklığı büyüleyecek. Sıradan bir boyama kitabı gibi görünüyor, çocuğun bu boyama kitabını dilediği gibi boyuyor. Fakat uygulama ile açtığında olanlar oluyor, boyadığı alanlar 4D olarak canlanıyor.

Videosu gelsin:

2. TrueDough Doğal ve Organik Oyun Hamuru (3+)

Oyun hamuru ile oynamayan çocuk mu olurmuş? TrueDough, sadece gıda bileşenlerinden oluşması bakımından çok doğal ve sağlıklı, bu yüzden farklı! Çocuğun oyun hamuru ile yapacağı şekillerle el kaslarını ve hayal gücünü geliştirecek ama hamuru hazırlaması da ayrıca keyifli.

TrueDough'u sipariş ettiğinde toz halde gelecek, su katarak kendiniz hazırlayacaksınız. Saklama kabı, ölçü paketi filan hepsi içinde, merak etme. Miniğin isterse oynadıktan sonra kabına koysun isterse fırında pişirsin ve ilk heykelini yapmanın gururunu yaşasın.

Bak annesi böyle hazırlanıyor:

Şöyle de bir uyarıda bulunalım: Tamamen doğal içerikli olduğundan hava almaması çok önemli, yoksa küflenir. Oynadıktan sonra saklama kabına kaldırmayı unutmasın ufaklık.

3. Creall Kinetik Modelleme Kumu (3+)

Kinetik kum, son yıllardaki en popüler çocuk oyuncaklarından, bizce de harika. Fakat dikkat etmen gereken çok önemli bir nokta var: Piyasada test edilmeden satışa sunulan pek çok sahte kinetik kum var. Çocuğunun her an temas halinde olacağı, hatta ağzına götürüp yeme ihtimalinin olduğu böyle bir oyuncak için çok seçici davranmalısın.

Creall'ın kinetik kumu gluten, toksik madde ve ftalat içermiyor. Asla kurumuyor, tekrar tekrar kullanılabiliyor. Ve yumuşacık olduğu için dağılma, ufalanma derdi yok. Hollanda'dan ithal edilen bu kaliteli kinetik kum ile çocuğun;

 • İnce motor becerilerini,
 • Yaratıcılığını,
 • Duyusal algılarını geliştirecek ve hayal dünyasını istediği gibi "şekillendirecek."

4. Fat Brain Toys Joinks (3+)

O kadar eğlenceli ki çocuğun evden dışarıya çıkmak bile istemeyecek!

Yavrucuğunun yumuşak, renkli, aşırı esnek Joinks bağlaçları ve ahşap çubuklarla yapacağı mimari yapıları görünce sen de bayılacaksın! Bu oyunla çocuğun hayal gücünü tamamen özgür bırakabilecek ve hiçbir yönerge olmadan kendi oyun yapısını kurabilecek. Yani, gerçekten "esnek" bir oyun. İsterse zıplayan bina bile yapar, yani o kadar!

Oyunun kazandırdıklarına bak, çocuk gelişimi açısından adeta nimet:

 • Proje yapma becerisi,
 • Şekil ve boyut algısı,
 • Uzamsal düşünme,
 • Üretkenlik,
 • Sosyal zeka.

"Hoplayıp zıplayan bina nasıl yapılır ki, ben anlamadım." diyorsan izle:

5. BrainBox İlk Resimlerim (4+)

Çocuğunun çevresinde gördüğü nesneleri tanımasını eğlenceli bir şekilde sağlayan bu 55 kart, renkli hafıza kartı görevi de görüyor.

Dikkat, hafıza ve konsantrasyon becerilerini geliştirmede pek marifetli. Bu kartların farklı yaşlara hitap edenleri de var. Mesela 8 yaş üstündeki çocuklar için hazırlanan Dünya ve İcatlar, aynı zamanda genel kültürü de genişletip kocaman yapıyor!

Tüm BrainBox kartları burada, hangisini alsam diye kararsız kalacağına eminiz.

Bak, nasıl oynanıyor:

6. Aybino Terapötik Etkinlikler-Az Lakırtı Bol İletişim (6+)

Bu kart oyunu diğerlerinden çok farklı! Uzman psikolog ekibi tarafından çocukla terapi yaklaşımıyla hazırlanmış. Videoyu izleyerek nasıl oynandığını görebilirsin. Biz şunu söyleyelim: Aile içi iletişiminizi güçlendirmek ve çocuğunun kendisini ifade etmesi için süper bir ev etkinliği olarak düşünebilirsin.

Bu arada terapötik etkinlik kartlarının yaşlara ve konseptlere göre pek çok çeşidi var. Duygu Kartları, Bu Senin Seçimin ve Hikayeni Sen Oluştur seçeneklerini de öneriyoruz. Sonuçta Bu Senin Seçimin:

Oyunu uzmanlarından dinlemek istersen:

7. YUP Eğitim Setleri (2-14 Yaş)

"Yap, Uygula, Pekiştir" eğitim setleri, başta Avrupa olmak üzere yaklaşık 50 ülkede kurumlarda kullanılıyor. 2-14 yaş gibi geniş yaş aralığına hitap eden setler, bilgilerin çocuklara kodlanmasıyla değil; oyunla verilmesi ilkesiyle fark yaratıyor.

Zeka gelişimi, görsel algıyı geliştirme, matematik ve yabancı dil gibi yaşa özel konseptlerde hazırlanan setlerin temeli;

 • Öğrenmeyi neşeli bir süreç haline getirmek,
 • Sistemli çalışmayı öğretmek,
 • Korku ve rekabet duygularından uzak problem çözme becerisi kazandırmak,
 • Yaratıcılığı desteklemek gibi çocuğunun gelişimi için aşırı önemli prensiplere dayanıyor.

8. ADEDA Dikkat Güçlendirme Setleri (3-9 Yaş)

Evde yapılacak çocuk etkinlikleri için uzman desteği ile devam etmek ister misin? Doç. Dr. Osman Abalı, bu setleri çocuğunun görsel ve sayısal zekasını güçlendirmesi için hazırlamış.

Farklı yaş gruplarına hitap eden bu setler;

 • Çocuğunun dikkat becerisini güçlendirecek,
 • Öğrenmeye karşı istekli olmasını sağlayacak,
 • Okul ve iş hayatındaki performansı için sağlam bir temel oluşturacak,
 • İnce motor ve el becerilerini geliştirecek,
 • Dinleme becerisini ve işitme algısını güçlendirecek,
 • Planlama, sıralama, problem çözme yetilerine destek olacak.

Unutma, boş zaman diye bir şey yoktur; boşa geçirilen zaman vardır. Çocuklar için eğitici oyunlar, kaliteli zaman geçirerek büyümeyi sağlamakta Superman'ler.